Замахи на МАГАТЕ, вірші про Зеленського та блокування банківських карток: про що брехали окупанти у Запорізькій області
Протягом досліджуваного тижня на каналах окупантів побільшало маніпуляцій та фейків, які стосувалися звинувачення українських Сил оборони та безпеки в обстрілах Енергодару, фейковому замаху на співробітників МАГАТЕ на ЗАЕС. В топі також залишається дезінформація щодо успішної ліквідації військових цілей силами російської армії, боргах Зеленського перед Заходом та перекладанням відповідальності за вбивство цивільних людей та пошкодження житлових об’єктів на українські сили ППО. Крім того, окупанти знову брехали про мобілізацію; обстрілах окупованих міст, блокуванню банківських карток через ТЦК, а також слабшанню міжнародної західної підтримки через довготривалу війну.
Кожен третій фейк від загальної кількості дописів, які розповсюджували телеграм-канали колаборантів і окупантів в Запорізькій області, стосувався дій української армії та українських спецслужб – обстрілах підстанцій в Енергодарі; атака ЗСУ на Кам’янку; українські спецслужби вели підготовку бойовиків на території Близького Сходу. Демонізація ЗСУ також продовжує залишатися в топі повідомлень, які тиражують в проросійських телеграм-каналах і пропагандистських російських медіа. Українська армія і її дії залишаються базовим подразником агрегатора маячні для окупантів.
Разом з тим, цього тижня помітно побільшало фейків, пов’язаних з дискредитацією України та її найвищих посадових осіб, зокрема історія з “дорогою смерті”, де ТЦК виловлює чоловіків; зобов’язанням в школах писати вірші про безсмертного лідера Зеленського та затримання агентів так званого “ЗЕрейху”, які співпрацюють з українськими спецслужбами.
Також високий показник брехні – 14% стосувався дій російської армії – завдання ударів по штабам СБУ та ГУР, знищення військової техніки та інфраструктурних об’єктів на території України та багато іншого. Ще 12% фейків стосувалися відсутності підтримки заходу та міжнародною тематикою. Ще 2-6% фейків припало на соціальну тематику, економіку, мобілізацію та просування ідеології Росії.
За тиждень з 21 по 25 жовтня 2024 року, майже не змінилася картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Протягом тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися телеграм-канал “Администрация города Мелитополь” з 35% маніпулятивних дописів, телеграм-канал так званого колаборанта-блогера, що отримав посаду очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проєктів та підтримки ветеранів громадської палати РФ» Володимира Рогова з 21% маніпуляцій. На третьому місці опинився канал «Наш Энергодар», який містив 17% неправдивої інформації від загальної кількості контенту. Канал «Запорожский Вестник» цього тижня опублікував 16% дописів, які містили маніпуляції. В окупаційному каналі «Токмак Сегодня» 13% з усіх дописів містили маніпуляції.
Продовжують залишатися маніпуляторами та телеграм-канали та “Бердянск Атуально” та “Днепрорудный Сегодня” (по 6% дописів були маніпулятивними), і “Евгений Балицкий» (14%).
Абсолютним лідером з фейків цього тижня став телеграм-канал Владимира Рогова. Він отримав статус головного розповсюджувача фейків щодо просування ідеології Росії, а також були присутні фейки щодо ЗСУ, мобілізації, діяльності російської армії та соціальної тематики – понад 6% дописів у нього були фейковими. Телеграм-канал «Токмак Сегодня» опублікував на своєму каналі 5% фейків, а «Наш Энергодар»– 4%. На каналі «Запорожский Вестник» загалом 3% фейків. Ще 5 каналів на диво цього тижня взагалі були без фейків – «Администрация Города Мелитополь», «Типичная Акимовка» и «Мелитопольская районная администрация», “Днепрорудный Сегодня”, “Евгений Балицкий”.
Всього ж телеграм-каналах було виявлено 64 маніпуляції (або 13%) і 13 фейків (3%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах), це на 4% менше, ніж минулого тижня. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.
У Запорізькій області окупанти поширюють маніпуляцію про блокування банківських карток ТЦК
Окупаційні телеграм-канали поширюють інформацію про те, що українські банки почали блокувати карти на запит ТЦК.
Відповідний допис опублікував телеграм-канал “Запорожский Вестник”. В повідомленні зазначають про те, що люотримав штраф від ТЦК і на підтвердження цього розмістили скріншоти.
“Будни в самой «свободной» стране: украинские банки начали блокировать банковские карты клиентов по запросам ТЦК. Об этом уже пишут некоторые украинские каналы, публикуя скриншоты банковских приложений. Теперь не желающих гибнуть за интересы Запада и выгоду Зеленского притесняют в финансовом плане”, — написав телеграм-канал.
У Центрі протидії дезінформації пояснюють, що неявка в ТЦК та СП подається як адмінпорушення, а суди ухвалюють постанову про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.
“Таку постанову направляють у виконавчу службу, яка відкриває провадження і блокує рахунки. Відповідно, банківські рахунки можуть блокуватися через несплату штрафу, а ніяк не на основі звернень чи запитів ТЦК та СП», — заявили у Центрі.
Історії про те, що банківські рахунки блокують за запитами ТЦК маніпулятивні. Адже виконавча служба в рамках виконавчого провадження в разі, якщо порушник не сплачує штраф добровільно, арештовує рахунки в банку, аж доки порушник (якщо він не оскаржить постанову до суду) сплатить штраф.
Процедура нічим не відрізняється від теоретичних наслідків несплати інших штрафів — наприклад, за порушення правил дорожнього руху.
Фейк про те, що школярів змушують писати вірші про Зеленського
У мережі поширюють неправдиву інформацію про нібито конкурс поетичних творів в українських школах, що був присвячений до «Дня української літератури і мови», де школярів змушують писати вірші, що возвеличують Зеленського.
Так, окупаційний телеграм-канал “Токмак Сегодня” поширив допис про те, що за цим фейком, учнів «змушували» писати вірші на теми «Ми готові загинути за Батьківщину» та «Володимир Зеленський — наш безсмертний лідер».
Насправді такого свята, як «День української літератури і мови», не існує. 27 жовтня в Україні відзначали День української писемності та мови, який цьогоріч перенесли на цю дату після переходу Православної церкви України на новий календар.
Додатковим доказом підробки є численні мовні та стилістичні помилки у фейковому «оголошенні». Наприклад, фраза «Вірші, що прославляють Україну та борються з ворогами!» некоректна, адже вірші не можуть «боротися».
І, нарешті, «оголошення про конкурс» поширювали лише російські та проросійські джерела. В українському сегменті соціальних мереж немає жодної згадки про цей захід.
Подібні маніпуляції є частиною ширшої кампанії російської пропаганди. Вони створюють неправдиві історії, щоб дискредитувати українське суспільство та викликати недовіру до державних інституцій. Часто у таких фейках використовуються вигадані свята, фотофейки або посилання на масову культуру, аби виглядати правдоподібніше.
Фейкові звинувачення щодо замаху співробітника ЗАЕС на представників місії МАГАТЕ
Окупанти через власні канали розповсюджують звинувачення щодо нібито спроби співробітника ЗАЕС Сергія Потинги вчинити замах на членів місії МАГАТЕ. Жодних доказів на підтвердження цієї інформації не представлено, а справа базується на примусових зізнаннях, отриманих під тортурами.
Так, окупаційний посадовець Володимир Рогов опублікував допис про інженера Запорізької АЕС Сергія Потингу, який посягнув на життя співробітників Міжнародного агентства з атомної енергетики за вказівкою Головного управління розвідки Міністерства оборони (МО) Зеленського.
“Неназванный сотрудник ГУР Украины, возглавляющий террористическое сообщество, поручил Потынге организовать взрыв на территории ЗАЭС 25-26 мая 2023 года. Целью теракта был максимальный ущерб, включая гибель сотрудников МАГАТЭ, находившихся на станции. Данный теракт был задуман для дискредитации России на международной арене и получения режимом Зеленского дополнительной поддержки и финансирования в конфликте с Россией”, — говориться в повідомленні пропагандиста.
За повідомленням Центру журналістських розслідувань, Сергій Потинга був викрадений російськими силовиками ще влітку 2023 року, утримувався в неволі та зазнавав фізичних знущань. Російська сторона звинувачує його у тероризмі без жодних об’єктивних підстав.
Звинувачення, що ГУР України намагалося організувати вибух на ЗАЕС з метою дискредитації Росії, є частиною інформаційної війни РФ. Це чергова спроба окупантів виправдати репресії проти працівників станції та відвернути увагу від власних злочинів на захоплених територіях.
НЕК «Енергоатом» і міжнародні організації неодноразово закликали до негайного звільнення Сергія Потинга та припинення фабрикації справ проти невинних працівників ЗАЕС.