Gorozhanin.com.ua

Внаслідок ворожих обстрілів Оріхова зруйновані будівлі, пов’язані з постаттю першого міського голови Йохана Янцена, — ФОТО

29 октября
13:31 2023

Прифронтове місто Оріхів російська армія обстрілює щодня – в населеному пункті зруйновані або пошкоджені всі будівлі, житлові будинки, об’єкти цивільної інфраструктури. Серед них будівлі Оріхівської міської ради та краєзнавчого музею, які пов’язані з постаттю першого міського голови Оріхова Йохана Янцена.

Детальніше про зруйновану історичну спадщину міста 061 поговорив з провідною зберігачкою фондів Оріхівського краєзнавчого музею Світланою Коваленко.

Йохан Янцен є вихідцем з родини менонітів, яка переїхала до Оріхова з Олександрівська (сучасне Запоріжжя) в 70-ті рр. 19 ст. Він був обраний першим міським головою Оріхова та займав цю посаду протягом 25 років (з 1874 по 1899). Йохан Янцен збудував у місті перший паровий млин, відкрив школу для навчання дітей менонітів, міську лікарню, потім і другий паровий млин.

Внаслідок ворожих обстрілів Оріхова зруйновані будівлі, пов’язані з постаттю першого міського голови Йохана Янцена, - ФОТО, фото-1

До повномасштабного вторгнення окрасою міста була двоповерхова будівля Оріхівської міської ради. Її збудували за ініціативою Йохана Янцена як житловий будинок.

— Не знаю, звідки це взялося, що це будинок, де проживав перший міський голова Йохан Янцен, його житловий будинок був зовсім на іншій вулиці. Будівлю, де зараз розміщується міська рада, введено в експлуатацію в 1910-1912 рр., а Йохан Янцен помер у 1900 році. Найвірогідніше, що в цьому будинку проживав хтось із синів Янцена. Будинок побудовано за його ініціативою, можливо він приймав участь в розробці проекту цього будинку, плануванні. Сам Янцен проживав в іншому будинку, зараз це на вулиці Марії Сокіл і Йохана Янцена. Щодо архітектури, то тут змішані стилі, мабуть присутній й український класицизм, але його дуже мало, бо він притаманний для службових приміщень, а це був житловий будинок, там і ліпнина і колони, — каже Світлана Коваленко.

В радянські часи в будівлі розміщувався райком компартії, потім відділ освіти, а пізніше міська рада. За словами Світлани Коваленко, будинок було пошкоджено під час Другої світової війни, але значних руйнувань будівля зазнала вже під час повномасштабного вторгнення росії. В травні 2022 року ворожа армія обстріляла місто з РСЗВ, влучивши в історичну будівлю.

Ще одна будівля пов’язана з постаттю Йохана Янцена і пошкоджена під час повномасштабного вторгнення – Оріхівський краєзнавчий музей.

— Будівля нашого музею будувалась як будівля міської управи. У 1893 році вона була збудована і туди перебралась міська управа. Янцен працював у цій будівлі. Зараз у будівлі краєзнавчий музей. Будівля є пам’яткою історії місцевого значення, вона взята на облік. Є непідтверджені дані, що цей будинок збудований Янценом, але в нас документального підтвердження немає. І в архіві немає ніяких даних, ми давали запит, що саме цей будинок збудований Янценом. В будівлі музею була міська управа, потім за більшовиків розміщувався ревком, потім народний суд в радянські часи вже, банк, а після того як банк переїхав в нове приміщення, то будівлю передали на баланс відділу культури і дали під краєзнавчий музей 1993 році, — зазначила Світлана Коваленко.

Внаслідок ворожих обстрілів в будівлі музею вибиті всі вікна, вхідні двері, пошкоджено дах, фасад, а всередині обвалились підвісні стелі. За словами Світлани Коваленко, найцінніші експонати, які стосуються історії Оріхова, з музею евакуювали.

Статьи по теме

Последние новости

Чому в деяких київських багатоповерхівках довго немає світла: у ДТЕК назвали причину

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.