Територіальна цілісність, мобілізація та сир: топ фейків та маніпуляцій за тиждень від окупаційних телеграм-каналів Запорізькій області
Кількість маніпуляцій в телеграм-каналах представників окупаційної влади минулого тижня знову зросла після обстрілу ринку в Донецьку, падіння Іл-76 під Бєлгородом та підписання Зеленським указу «про історично населені українцями території Росії»
Минулого тижня неправдива риторика про ЗСУ склала 37% від усієї кількості фейків. При цьому, в дописах вкрай рідко використовують офіційну назву армії — Збройні Сили України, таким чином, очевидно, цілеспрямовано ігноруючи факт існування як незалежної української держави, так і наявності у неї офіційної армії, яка наразі виконує свою основну функцію: захищає країну від вторгнення російських агресорів. Щодо якісного аналізу, то за тиждень в топі повідомлень з фейками і маніпуляціями вийшли звинувачення захисників України у обстрілах мирного населення в Донецьку, підбиття літака нібито з українськими полоненими на борту та звинувачення в тому, що українські військові скидають тіла загиблих побратимів в яму. Збройні сили України на каналах окупантів і колаборантів продовжують демонізувати, українських військовослужбовців називають не інакше як «бойовики Зеленського», «Збройні формування України», «українські терористи», «карателі», «нацисти».
Вже котрий тиждень пропаганда також маніпулює на темі президентських виборрів на тимчасово окупованих територіях, зокрема підтримкою місцевого населення діючого президента РФ та партії «Єдіная Росія». Окрема велика кількість фейків та маніпуляцій стосувалася використання російської мови в Україні, іноземних найманцях та заангажованих представниках МАГАТЕ
За період моніторингу з 22 по 26 січня майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій став однойменний телеграм-канал «Энергодар Сегодня» з 44% маніпуляцій. На другому місці канал колаборанта, що тепер іменує себе так званим головою Координаційної ради з інтеграції нових регіонів при АП РФ Володимир Рогові. На його однойменному каналі було зафіксовано 37% маніпуляцій від загальної кількості контенту. Третю сходинку з невеличким відривом в 22% маніпуляцій від загальної кількості дописів посідає окупаційний телеграм-канал «Запорожский Вестник». Продовжували продукувати маніпуляції в кожному шостому матеріалі «Токмак Сегодня» и «Мелитопольская городская Администрация»
Абсолютним лідером з фейків цього тижня став телеграм-канал так званого губернатора тимчасово окупованої території Запорізької області Євген Балицький. Він отримав статус головного розповсюджувача фейків щодо просування ідеології росії та фейки щодо діяльності ЗСУ – всього трохи більше 18% дописів у нього були фейковими. Телеграм-канал «Владимир Рогов» опублікував на своєму каналі 16% фейків, а «Администрация города Мелитополь» – 10%. По 9% фейків зафіксували на каналах «Токмак Сегодня» та «Запорожский Вестник». В телеграм-каналі «Днепрорудный Сегодня» нарахували 6% брехні.
Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 91 маніпуляція (або 13%) і 43 фейків (6%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.
Маніпуляції про те, що Зеленський підписав указ про територіальні претензії України до кількох російських регіонів
Представники окупаційної влади через підконтрольні телеграм-канали та ЗМІ поширили інформацію про те, що у нещодавньому указі президента України висунуто претензії Києва на шість регіонів Росії.
Так, телеграм-канал «Запорожский Вестник» 22 січня з посиланням на заступника голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв опублікували пост наступного змісту:
«Старший украинский наркоман сделал незатейливый пропагандистский ход, вызванный провалом на фронте – Дмитрий Медведев прокомментировал указ Зеленского «Беспощадно дунув двойную дозу, он подписал указ о территориальных претензиях к России на земли, «исторически заселённые украинцами». Тут и комментировать нечего, поскольку украинцы – это русские, а Малороссия – это часть России. А главному «украинцу» пора завязывать. Так он скоро Канаду присоединит…», – написал Медведев», — говориться в дописі.
Насправді під словосполученням «територіальна претензія»з юридичної точки зору — — це претензія однієї держави на територію іншої з метою встановлення над нею свого суверенітету.
Указ президента України №17/2024, про який йдеться, був у день підписання, 22 січня, опублікований на сайті українського лідера, і перевірити його зміст нескладно. В ньому наголошується на необхідності дотримання Росією своїх міжнародних зобов’язань по відношенню до українців, які проживають на її території в частині права на здобуття освіти українською мовою та її вільне використання; громадянських, соціальних, культурних та релігійних прав; права доступу до україномовних ЗМІ; права на мирні збори.
Також із указу випливає, що Кабмін має активніше боротися з російською пропагандою та розвінчувати російські міфи про Україну. Зокрема, уряд спільно з Національною академією наук має зайнятися підготовкою та розповсюдженням матеріалів про українську державність і території, що нині входять до складу РФ, де історично проживають етнічні українці. До навчальних програм планується включити матеріали про минуле етнічних українців на історично населених ними землях у межах РФ. Ще один пункт плану дій, на підготовку якого Зеленський очікує від міністрів, — «розвиток взаємодії між українцями та поневоленими Росією народами».
Таким чином, у тексті указу немає жодного слова про прагнення України встановити суверенітет над якимись міжнародно визнаними російськими територіями та про приєднання до України земель Кубані, Ростова, Білгорода, Курська та Брянська, як стверджують пропагандисти. У документі Зеленський лише дає доручення уряду країни підготувати комплекс заходів щодо збереження національної ідентичності українців, які мешкають у Росії.
У Запорізькій області окупанти поширили фейк про вбивство співробітника ТЦК через мобілізацію
Представники окупаційної влади у Запорізькій області поширили неправдиве повідомлення про вбивство в Україні співробітника ТЦК через мобілізацію.
Так, телеграм-канал «Токмак Сегодня» 22 січня поширив повідомлення нібито з відсилкою на пресслужбу Харківської обласної прокуратури щодо умисного вбивства співробітника ТЦК.
«В Харькове убили сотрудника военкомата — подозревают отца насильно мобилизованного мужчины. Вчера стало известно, что харьковская прокуратура задержала 70-летнего жителя села Дубовка, который убил одного из сотрудников ТЦК (военкомата), причастного к насильственному задержанию его сына и отправке на фронт без медицинской проверки. Лёд тронулся…», — написав телеграм-канал, виклавши на підтвердження фото з логотипов прокуратури Харкова.
В Центрі стратегічних комунікацій зазначають, що поширювана фейкоробами «новина» повністю перекручена і має геть інші зміст та форму – насправді мав місце конфлікт між двома цивільними у селі Дубівка Харківського району після вживання алкоголю.
Офіційне повідомлення про цю події опубліковане на сайті ГУНП у Харківській області. В повідомлені зазначається, що конфлікт виник між 70-річним підозрюваним та його 57-річним товаришем на побутовому ґрунті. Підозрюваний повіз тіло вбитого до залізничної станції, скинув труп на колію – нібито «він покінчив життя самогубством».
Немає жодних офіційних підтверджень, що загиблий був військовослужбовцем, працівником ТЦК та СП або взагалі мав хоч якесь відношення до Сил оборони України.
На Запоріжжі окупанти вигадали історію про сир, який образив українців своєю назвою
Через підконтрольні пропагандистські канали представники окупаційної влади поширили допис про вилучення з продажу в мережах українських супермаркетів продукції німецької торгової марки Hochland… через назву.
Так, 23 січня, телеграм-канал «Запорожский Вестник» опублікував інформацію про те, що українців образила назва німецького сиру і через це його прибрали з полиць торгових мереж.
«Украинцы оскорбились из-за названия сыра: Крупнейшая торговая сеть Украины расторгла контракт с поставщиком сыра Hochland. Ритейлер АТБ сообщает, что с 24 января сыр немецкой марки пропадет с полок всех магазинов сети. Причина: название Hochland оскорбляет национальное чувство жителей Украины. Такие же нежные, как ваш сыр», — написав телеграм-канал.
На підтвердження цього допису автори приклали нібито скрін з сайту АТБ на банері, де міститься повідомлення наступного змісту:
«АТБ розірвав контракт з постачальниками сиру Hochland. Довгий час ми намагалися пояснити представникам німецького виробника, що їх назва ображає кожного українця, і пропонували змінити його, але в Hochland відмовилися це робити. На жаль, з 24 січня продукція Hochland більше не буде представлена на полицях нашої мережі».
На офіційному сайті АТБ та в соціальних мережах маркету насправді немає жодної інформації про розрив відносин з цією торговою маркою, а на існуючих банерах є інформація виключно по акціям та знижкам. На головній сторінці сайту в галереї є всього 3 таких банери, в той час як на скріні, використаним телеграм-каналом,їх нараховується 11.
Крім того,у тексті можна побачити помилку у неправильному вживанні роду займенника. В тексті використано «його» по відношенню до іменника «назва» жіночого роду, що може свідчити про використання автоперекладу з російської мови.
У сукупності це свідчить про те, що зображення з текстом було оброблене та встановлено за допомогою фотошопу. Це вже не вперше телеграм-канал вдається до редагування світлин, які вони використовують в якості світлин.
Ми звернулися за коментарем в компанію АТБ, проте на момент виходу публікації коментар не був наданий.
В публічному дискурсі України не виникало жодних претензій щодо назви німецького бренду молочної продукції, водночас у дослідженні Київської школи економіки йшла мова про те, що німецькі компанії, зокрема, Hochland, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну продовжують заробляти в РФ та сплачувати податки до бюджету країни-агресора. Через це українці наприкінці позаминулого року створили петицію з вимогою маркувати бренди-спонсори російського тероризму.
“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”