“Репортери без кордонів” встановили місце утримання викрадених журналістів з Мелітополя
Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» (RSF) з’ясувала місце перебування п’ятьох українських журналістів, викрадених російськими окупантами в Мелітополі — Георгія Левченка, Яни Суворової, Владислава Гершона, Анастасії Глуховської та Євгена Ільченка.
Про це йдеться в офіційному повідомленні на сайті RSF, передає 061
20 серпня 2023 року російські війська затримали щонайменше чотирьох журналістів та авторів місцевих телеграм-каналів. Підтвердження їхнього затримання з’явилося лише в жовтні, коли російські пропагандистські ЗМІ опублікували відео з примусовими зізнаннями викрадених медійників. Відтоді жодної нової інформації про їхню долю не надходило.
За словами RSF, Росія утримує журналістів поза межами правового поля, переміщуючи їх з однієї в’язниці до іншої, що більше нагадує викрадення, ніж законне ув’язнення.
Викрадення Георгія Левченка
Першим зник 20 серпня адміністратор телеграм-каналу «РИА-Мелітополь» Георгій Левченко, чий канал мав понад 80 тисяч підписників. Його затримали рано вранці, ще до світанку, що підтверджують відеоматеріали так званого «арешту», опубліковані згодом російськими пропагандистами. Під тиском окупантів Левченко був змушений зробити неправдиві зізнання. За інформацією RSF, після затримання його могли перевести до слідчого ізолятора в Маріуполі, хоча ця інформація поки не підтверджена.
Викрадення Яни Суворової та Владислава Гершона
Також у Маріуполі RSF виявили двох авторів телеграм-каналу «Мелітополь – це Україна» — адміністраторку Яну Суворову та її колегу Владислава Гершона. Їх також затримали 20 серпня. Окупанти діяли за тим самим сценарієм: арешт, допити, а потім примусове зізнання на камеру для російських пропагандистських телеканалів.
ФСБ Росії звинуватила їх у нібито «підготовці до диверсійно-терористичних операцій» разом з українською військовою розвідкою. Проте жодних реальних доказів цих звинувачень немає.
Згідно з інформацією, зібраною RSF, до прибуття журналістів у Маріуполь їх перевели до кількох місць ув’язнення, іноді імпровізованих. Іноді їх утримували разом з російськими злочинцями-рецидивістами, а іноді вони опинялися в камерах, переповнених настільки, що деяким доводилося спати стоячи.
Викрадення Анастасії Глуховської
Журналістку «РИА-Мелітополь» Анастасію Глуховську викрали того ж дня, хоча вона припинила свою діяльність після початку російського вторгнення. Спочатку її утримували в імпровізованій в’язниці, розміщеній у будівельному магазині Мелітополя, а згодом перевели до слідчого ізолятора в Приазовському. Зараз вона утримується у в’язниці в Ростові-на-Дону за звинуваченням у «тероризмі».
Викрадення Євгена Ільченка
Ще один журналіст — Євген Ільченко — вів власний телеграм-канал про події в окупованому Мелітополі. RSF з’ясували, що після викрадення його змусили виконувати важку фізичну роботу для російських окупантів, зокрема копати траншеї.
“Репортери без кордонів” підкреслюють, що репресії проти журналістів та поширення пропаганди — це частина російської стратегії на окупованих територіях. Вони задокументували випадки викрадення українських медійників як воєнний злочин та проводять активну кампанію за їхнє звільнення.
Нагадаємо, що Росія утримує щонайменше 30 українських журналістів, серед яких Георгій Левченко, Яна Суворова, Владислав Гершон, Анастасія Глуховська та Євген Ільченко.