“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 6 – 10 листопада 2023 року
Найбільше фейків в телеграм-каналах колаборантів Запорізької області цього разу вже традиційно стосувались звинувачень ЗСУ у обстрілах мирних міст та маніпуляціях щодо дій російської армії. Вміст фейкових повідомлень на цю тему становив 58% з усієї кількості.
При цьому побільшало недостовірної інформації щодо знецінення України та дисредитації України, її посадових осіб– 21%. У порівнянні з минулим тижнем, в телеграм-каналах колаборантів збільшилася кількість антиукраїнської риторики. В телеграм-каналах тимчасово окупованих територій області педалювалися дописи про те, що український контрнаступ немає успіхів, а також розганялася дезінформація щодо тотальної мобілізації українців будь-якого віку. Ще 8% фейків стосувалися просування ідеології Росії та досягнень російської армії. Колаборанти продовжили брехати про соціальні пільги для “звільнених територій”, ремонти доріг і інфраструктури.
За минулий тиждень, з 6 по 10 листопода майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися телеграм-канал «Энергодар Сегодня», де було зафіксовано майже 50% неправдивих повідомлень. І хоч це більше, ніж на 10% від минулого тижня, кожен другий допис містив в собі викривлену інформацію. Трошка краща ситуація на каналі «Владимир Рогов», де 26% всіх публікацій покликані вводити в оману населення тимчасово окупованих територій Запорізької області за її межами. Телеграм-канал «Запорожский Вестник» цього тижня опублікував 22% дописів, які містили маніпуляції. “Токмак Сегодня» і “Бердянск Актуально” в кожному п’ятому дописі мали маніпулятивні твердження.
Найбільше ж фейків цього тижня продукував однойменний телеграм-канал колаборанта та голови громадського руху «Мы вместе с Россией» — Владимира Рогова (18%). В топі фейкометів стабільно залишається і телеграм-канал «Запорожский вестник» — цього тижня він також опублікував 14% фейків. Третю позицію з 5% фейків розділили «Бердянск Актуально» та «Токмак Сегодня».
Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 95 маніпуляці1 (або 16% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 38 фейків (6% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем кількість маніпуляцій зросла на 20%, а кількість фейків — на 4%. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.*
Маніпуляції окупаційних посадовців стосовно ремонтів доріг та ЖКГ у Бердянську
Представники окупаційної влади стабільно брешуть про те, що при українській владі міста Запорізької області весь час були занедбані – протягом 30 років був відсутній ремонт доріг, реконструкція мереж та вся сфера ЖКГ знаходилася у аварійному стані.
Зокрема, минулого тижня псевдо «мер» Бердчнська Олександр Сауленко дав інтерв’ю виданню «Комсомольська правда», яке проанонсував телеграм-канал «Бердянск Актуально» де вчергове зманіпулював.
«При киевском режиме Бердянск оказался в глубоком и всеобъемлющем кризисе. Водопроводные и канализационные сети в Бердянске изношены более чем на 90%. Технологии очистки воды — еще советские. Наследие после 30 лет пребывания в Украине у города тяжелое. За этот период был выработан заложенный во времена СССР потенциал. Бердянск оказался в жестком экономическом кризисе, а сфера ЖКХ работает в аварийном режиме. А вот после воссоединения с Россией уже на первом году в Бердянске начался масштабный ремонт дорог, которого город не видел с советских времен», — сказав він.
І це, звичайно, що маніпуляція, згідно з інформаційної довідки на сайті ЗОВА станом на 2019 рік — протяжність водопровідних мереж м. Бердянськ – 393,6 км. З них 191,9 км (49 %) знаходяться у ветхому та аварійному стані. Протяжність каналізаційних мереж м. Бердянськ – 172,7 км. З них 23,4 км (14 %) знаходяться у ветхому та аварійному стані. В програмі соціально-культурного розвитку Запорізької обласної ради було закладено на 2022 рік – на капітальний ремонт водоводу на місто Бердянськ в районі с. Володимирівка – 12,6 млн грн, у т.ч. з ДФРР – 7,9 млн грн, з обласного бюджету – 4,7 млн грн; ще майже 30 млн гривень спрямували на нове будівництво «Трубопроводу подачі господарсько-питної води з водоводу «Західний груповий водопровід – Бердянськ» до сіл Комишуватка, Подспор’ є, Преслав та селища Набережне Приморської міської ради і ще 41 мільйон на реконструкцію каналізаційної насосної станції.
В 2021 році у Запорізькій області відновлено дороги до Азовського узбережжя, зокрема повністю відремонтували дорогу Василівка – Бердянськ протяжністю 119 км. Також планували відремонтувати трасу Маріуполь — Бердянськ. Кожного року міська влада виділяла кошти на поточний чи капітальний ремонт доріг.
Окупанти збрехали про те, що історичний центр Одеси був пошкоджений ППО, а росіяни «відпрацювали по цілям»
Представники окупаційної влади вчергове відрапортували про точне та прицільне відпрацювання по військових цілях в українських містах, а пошкоджені та знищені житлові будинки та об’єкти культури вже традиційно списали на результат роботи українського ППО.
Відповідна публікація з’явилася в телеграм-каналі окупаційної влади «Запорожский Вестник» 6 листопада.
«Наши «Герани» этой ночью отработали цели в Одессе и пригороде. При этом одна из зенитных ракет, выпущенных украинским ПВО, упала в центре города», — зазначається в дописі.
Насправді ж в ніч з 5 на 6 листопада російська армія вдарила по Одесі, за повідомленням МВС, ракетами «Онікс» та «Іскандер-М». Над Одещиною сили протиповітряної оборони збили 15 дронів. Унаслідок атак дістали поранення щонайменше вісім людей.
Російські ракети влучили у середмістя Одеси та по законсервованій промисловій будівлі. Вибуховою хвилею пошкоджено кілька багатоповерхових житлових будинків та музей. У міськраді уточнили, що зафіксували пошкодження 32 будинків. Із них 10 — в Приморському районі та 22 — в Хаджибейському.
«Дійсно, ракетний удар прийшовся по середмістю, це район, який віднесений до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, безпосередньо поруч Художній музей, який сьогодні іменинник, йому виповнюється 124 роки. Росіяни ще раз підтвердили наскільки вони терористична держава, яка не має загального розуміння про цінності. Також місто було атаковано ракетою «Іскандер», тому що фактично удар відбувся відразу, як тільки пролунала повітряна тривога — це очевидно була балістична ракета «Іскандер-М». Вона влучила в законсервовану будівлю, яка не використовувалася, тому там постраждалих немає», — розповіла в ефірі «Суспільне. Спротив» керівниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталя Гуменюк.
Сили оборони підтвердили, що ворог вдався до потужної дронової атаки, яка відбувалась в дуже стислий період часу. Дуже велика кількість дронів фактично в одному і тому самому напрямку з пріоритетом на припортову інфраструктуру була спрямована з акваторії Чорного моря на Одещину. Зокрема заходили на саме місто Одеса, але при підльоті вони розосереджувались і намагались заходити у тому числі і над житловими кварталами, що ускладнювало роботу ППО. Тим не менш вона була досить результативною: 15 дронів було знищено.
За фактом російської атаки по Одесі 5 листопада прокуратура розпочала розслідування, повідомили в Одеській обласній прокуратурі. Справу відкрили за ч. 1 ст. 438 КК України — порушення законів та звичаїв війни. Огляд пошкоджених об’єктів триває, повний перелік руйнувань та пошкоджень встановлюється, додали в прокуратурі.
На Запоріжжі окупаційні телеграм-канали розповсюджують фейк про продаж дітей благодійним фондом Зеленської
Окупаційні медіа та Telegram-канали минулого тижня із посиланням на статтю видання The Intel Drop, поширили інформацію, нібито благодійний фонд Олени Зеленської під виглядом евакуації дітей з України продавав їх у мережу торгівлі органами та людьми.
Так, відповідні дописи з’явилися в каналах представників окупаційної влади «Запорожский Вестник» и «Токмак Сегодня» 9 листопада.
«В Европе жену Зеленского подозревают в торговле детьми. По данным французских СМИ, ее фонд поставлял сирот на западный рынок под видом «благородной миссии».Экс-сотрудник фонда предоставил списки детей, фотографии, маршруты следования и другие документы. Бумаги доказывают, что организация Зеленской систематически передавала украинских детей педофилам в Британии, Франции и Германии. Беспрецедентный уровень коррупции, наркокартели, торговля оружием и детьми… Чем еще удивит мировую общественность украинская элита?», — зазначається в дописі «Запророжского Вестника».
«Токмак Сегодня» додає, що «деток распродают на органы и продают в рабство, при этом сам бизнес превратился в многомиллиардную индустрию».
Насправді ж VoxCheck зазначає про те, що інформацію опублікувало медіа, яке послідовно поширює дезінформацію щодо України та репостить публікації російських пропагандистських медіа. Стаття ґрунтується на словах чоловіка, який представився колишнім працівником фонду. Він не назвав своє ім`я, не показав обличчя та не надав жодних доказів.
Інформація про торгівлю дітьми є фейковою, оскільки джерело, на яке посилається медіа, і саме видання The Intel Drop видаються підозрілими. Так, на сайті медіа The Intel Drop у розділі «про нас» немає інформації. На сторінці лише вказано, що його заснували в Рейк’явіку, Ісландія. Однак за допомогою сервісу з перевірки репутації сайті URLVoid з`ясувано, що медіа створили у вересні 2022 року та зареєстрували в Амстердамі.
На сайті публікують антиукраїнські, дезінформаційні статті, цитують заяви російського керівництва. Зокрема медіа опублікувала матеріали, в яких йдеться, мовляв, бойовики ХАМАС провели спільне тренування з військовими бригади «Азов» та нібито невдовзі в Україні запровадять масову мобілізацію жінок через значні втрати на фронті. Обидва повідомлення є неправдивими.
Ресурс репостить дописи російського пропагандистського видання RT, псевдоекспертів Дугласа Макгрегора та Такера Карлсона. Також видання має обліковий запис у забороненій в Україні російській соцмережі «Вконтактє», що не характерно для західних медіа. Однак на сайті немає посилання на цю сторінку. У цій мережі на видання підписані лише 12 читачів. В інших соцмережах медіа кількість підписників не перевищує 870 користувачів.
«Колишній працівник» фундації Олени Зеленської, на якого посилається медіа, розповів цю історію 3 листопада у відео, опублікованому на однойменному ютуб-каналі. Це єдине відео на каналі на момент написання статті. У ролику його обличчя закрите, а на прескарті, яку мовець продемонстрував, воно заблюрене, як і ім`я чоловіка (Роберт Шмідт — не справжнє ім`я спікера у відео). Тож перевірити чи дійсно автор відео працював у фонді Зеленської неможливо.
Ім`я, яке автор вказав у відео, досить поширене. Зокрема Роберт Шмідт є французьким журналістом, але він не співпрацює з The Intel Drop та не пише про Україну. Він більше сконцентрований на кліматичній тематиці та розслідуваннях щодо діяльності міжнародних організацій.
До того ж фонд першої леді України не проводив та не проводить евакуацію дітей. Фундація надає допомогу великим прийомним родинам, дітям-сиротам та возить сім`ї, які отримали психологічні травми внаслідок війни, на реабілітацію у Карпати. Також організація забезпечує школи гаджетами необхідними для проведення дистанційного навчання та відбудовує домівки для великих прийомних родин, які втратили житло внаслідок бойових дій, у рамках проєкту «Адреса дитинства».
Окрім цього, 18 вересня на сайті фонду повідомили, що Міжнародна грантова платформа CAF America сертифікувала Фундацію Олени Зеленської, визнавши її прозорої та надійною організацією для співпраці. Фахівці перевіряли структуру управління, фінансову звітність тощо. Тому малоймовірно, що аудитори видали б такий сертифікат, якби підозрювали фонд у торгівлі дітьми.
“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”