“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 14-18 серпня 2023 року
Кожен третій фейк, який розповсюджували телеграм-канали колаборантів і окупантів в Запорізькій області, стосувався дій української армії. Ця тема залишається в топі повідомлень, які тиражують в проросійських телеграм-каналах і пропагандистських російських медіа. Загалом кількість фейків про ЗСУ виросла з 22% до 37% в аналізований період, українська армія і її дії залишаються головним тригером для окупантів.
Разом з тим, цього тижня побільшало фейків, пов’язаних з діяльністю російської армії (22%) і соціальною тематикою (11% ). Також побільшало фейків з дискредитацією так званого «колективного заходу», — таких дописів з недостовірною інформацією на каналів пропагандистів було більше 7%. З’явилися фейки і про економічну ситуацію — 5% від загальної кількості фейків в телеграм-каналах колаборантів. Ще в 4% недостовірної інформації колаборанти і окупанти просували ідеологію “руського міра”, в стількох же недостовірних дописах писали про територіальну цілісність України. Антиукраїнська риторика, наряду з фейками про освіту і мобілізацію до російської армії склала по 3% дописів відповідно від загальної кількості виявлених фейків.
За минулий тиждень, з 14 по 18 серпня 2023 року, знову майже не змінилася картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися телеграм-канал призначеного Кремлем голови окупованої частини Запорізької області Євгена Балицького. На його однойменному каналі було зафіксовано 56% маніпуляцій від загальної кількості контенту. “Днепрорудный Сегодня” цього тижня опублікував 43% дописів, які містили маніпуляції. У Мелитопольской районной администрации” було опубліковано 38% дописів з маніпуляціями. “Типичная Акимовка” в кожному третьому дописі мала маніпулятивні твердження, майже стільки ж маніпуляцій було і в телеграм-каналі «Энергодар Сегодня» (33,3%)
Найбільше ж фейків цього тижня продукував телеграм-канал «Энергодар Сегодня» — 33,3%. Хоча, варто сказати, кількість фейків цього тижня скоротилася в півтори рази. «Южный Плацдарм» опублікував 33,3% фейків, колаборант Володимир Рогов на однойменному телеграм-каналі опублікував 29% фейків, «Запорожский вестник» завершив тиждень з 28% фейків, а «Бердянск Актуально» з 25%. «Токмак Сегодня» брехав в кожному 5 дописі свого однойменного телеграм-канала.
Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 182 маніпуляції (або 32% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 97 фейків (17% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем кількість фейків зменшилася на 15%. Це може бути пов’язано з тим, що більшість зусиль пропагандисти витричають на створення «картинки» під час передвиборої кампанії партії «Єдина Росія». Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області. Оглянемо найбільш розповсюджені і помітні приклади російської пропаганди.
Окупанти намагалися видати атаку на главк «поліції» Енергодару за обстріл мирного міста
Представники окупаційної влади Запорізької області змовчали про те, що 18 серпня розвідка здійснила атаку на «начальника поліції» Енергодару, а вибух який чули містяни, намагалися представити як результат обстрілу мирного міста «київським режимом».
«В 9:00 боевики ВСУ произвели обстрел города Энергодар. Зафиксировано попадание в многоэтажный жилой дом по адресу: улица Строителей, 17. В здании произошло возгорание. На месте работают специальные службы. Информация о пострадавших и разрушениях уточняется», — зазначає канал «Бердянск. Актуально» та «Запорожский вестник».
І це брехня. Адже насправді того дня в Енергодарі і справді було гучно проте мова йшла зовсім не про житлову багатоповерхівку. У ГУР також повідомили, що в будівлі, де стався вибух, жили окупанти. Будівлю було серйозно пошкоджено, пожежа поширилася на третій-п’ятий поверхи. Окупанти обмежили можливість пересування містом для мирних мешканців і відключили інтернет.
«Вибух стався у кабінеті «начальника поліції» о 09:23, численні поранення дістали «начальник місцевого відділення» полковник МВС Росії Павло Чесанов (Чуваська республіка), його «заступник з оперативної роботи», «голова слідчого відділення», «начальник чергової частини» і «глави» кількох підрозділів.Поранених голів окупаційної «поліції» терміново госпіталізували до місцевої лікарні, а після їхнього обстеження із захопленого Мелітополя негайно викликали три реанімобілі», — зазначили в повідомлення ГУР в Telegram.
За інформацією розвідки, постраждалих мали евакуювати на територію країни-агресора військовими гелікоптерами. Ознайомитись з відео цієї атаки можна тут.
Маніпуляції з втратами української армії
Пропагандисти стабільно вкидують до інформаційного простору повідомлення про буцімто серйозні та великі втрати української сторони у війні. Хоча при цьому у всіх джерела «факти» щодо числа втрат різнилися.
«Армия России отразила три атаки ВСУ в районе Работино Запорожской области. На Запорожском направлении подразделениями российской группировки войск при поддержке армейской авиации и артиллерии отражены три атаки штурмовых отрядов 82-й десантно-штурмовой бригады стратегического резерва ВСУ в районе населенного пункта Работино Запорожской области. Потери противника составили свыше 200 украинских военнослужащих, пять танков, шесть боевых машин пехоты, две боевые бронированные машины, два автомобиля и две гаубицы «Мста-Б»», — говориться в повідомленні на каналі окупантів «Запорожский вестник» від 15 серпня.
Цифра про втрати в 200 військових, 5 танків, 6 БМП, 2 авто, 2 гаубиці незрозуміло чи то стосується лише Роботино, чи всієї лінії фронту на Запорізькому напрямку., за який саме період – півдоби, добу, тиждень. Жодного відео чи фото підтвердження цим фактам немає.
При цьому пропагандисти постійно акцентують увагу на тому, що Україна під час контрнаступи в рази більше втрачає своїх людей, звучала цифра в 10 раз, а влада посилає військових на смерть. Українська сторона не озвучує втрати в цій війні.Радник очільника ОП Михайло Подоляк, який зазначив, що лише Генеральний штаб ЗСУ має право публікувати цифри щодо втрат, поранених та зниклих безвісти українців.
Проте за даними видання The New York Times.втрати України вбитими оцінюють у близько 70 тисяч осіб, а пораненими — від 100 до 120 тисяч. В цей же час втрати ЗС РФ вбитими становлять 120 тисяч осіб, а пораненими — близько 180 тисяч військовослужбовців.
Засновник Conflict Intelligence Team Руслан Левієв зазначає, що аналізуючи відкриті дані проєкту Oryx такі втрати, які представляє російська сторона, не є нереалістичними – ні по кількості людей, ні по кількості техніки.
«Росія втрачає в 3-4 рази більше установок артилерії, якщо говорити загалом, то ми бачимо російські війська несуть трохи більші втрати по техніці на різних напрямках», — пояснює він.
Перекручування фактів та дезінформація щодо розбещеного заходу в історії з секс-іграшками для дітей
Колаборанти та пропагандисти постійно намагаються просувати тезис про те, що люди в європейських країнах втратили духовність, вони паплюжать так звані «традиційні сімейні цінності» та розбещують дітей. Саме тому РФ немає і не хоче мати нічого спільного з представниками таких країн, а європейські цінності насправді є дуже небезпечними.
Для того, щоб вчергове закрипити цю думку серед своєї аудиторії пропаганда розповсюдила по своїм каналам відеоролик, на якому маленькі дівчатка дістають із коробок товари для дорослих і роздивляються їх.
«Ничего особенного, просто в Нидерландах в эфире телешоу, белым девочкам вручают подарки в виде секс-игрушек», — підписав відео телеграм-канал окупаційної влади «Токмак Сегодня».
Як з’ясувалося, відео випустила нідерландська громадська організація Free A Girl, яка бореться із сексуальною експлуатацією неповнолітніх дівчаток. Соціальний відеоолик, що розповсюджують пропагандиські телеграм-канали насправді вийшов ще 2017 року, напередодні Тижня боротьби з дитячою проституцією.
В оригіналі відео триває не 32 секунди, а більше хвилини і складається із двох частин. У першій половині запису діти розпаковують предмети, про сексуальний підтекст яких не здогадуються. «Невинні фантазії для цих дівчаток», — повідомляють титри.На зміну цим кадрам приходять набагато страшніші: прихований відеозапис сексуальної експлуатації дівчинки в азіатському дитячому борделі. «Жахлива реальність для мільйонів інших людей», — повідомляє голос за кадром. Таким чином, задум творців ролика полягав у тому, щоб показати контраст між двома світами та закликати суспільство приділяти більше уваги проблемам неблагополучних країн, у тому числі значно меншої захищеності неповнолітніх там. Згідно з оцінкою 2013 року, до дитячої проституції було залучено понад 10 млн осіб у всьому світі.
Представники Free A Girl відповіли, що з усіма дітьми, які брали участь у зйомках, працювали психологи, а сценарій був ретельно продуманий.
Тобто підписи, що використовують телеграм-канали окупантів щонайменше маніпулятивні. В оригіналі це було не телешоу, а соціальна реклама, і в її повній версії акцент робився на тому, що неприпустимо ігнорувати сексуальну експлуатацію дітей.
Захоплення та хакерська атака на проукраїнський телеграм-канал Мелітополя
20 серпня російські хакери, які атакували Телеграм-канал відомого українського сайту «Ріа-Мелітополь» та розмістили там допис про те, що діяльність ЗМІ нібито незаконна.
У адміністраторів каналу наразі немає доступу до акаунту. Про це повідомили журналісти сайту РІА-Мелітополь.
Телеграм-канал мелітопольського сайту мав десятки тисяч підписників і слугував джерелом інформації не лише для мелітопольців, але й для жителів окупованих територій на Півдні України.
Російські окупанти змінили назву каналу російською мовою, оновили фото та публікують на ньому свої новини. Таким чином ворог вирішив зачистити інформаційне поле, — зазначають журналісти.
«Все, що ви зараз бачите у групах — дії ворога. Власники каналів не мають доступу до адміністрування», — повідомив мер Мелітополя Іван Федоров.
«Всіх підписників і чатовців старого каналу просимо негайно відписатися від рашистської телеграм-помийки і зберігати правила безпеки», — звернулись в редакції до своїх читачів.
Також зазначимо, що ворожі хакери зробили допис в захопленому ними каналі, в якому погрожують журналістам.