“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 10-14 липня 2023 року
Два з трьох фейкових дописів в телеграм-каналах колаборантів Запорізької області так чи інакше стосуються дій української армії і її планомірної дискримінації. При цьому кожен третій допис в аналізованих телеграм-каналах був або маніпуляцією, або фейком. Такі результати нового тижня роботи проєкту “Перевірено.Запоріжжя” змоніторингу контенту телеграм-каналів колаборантів і самопроголошених керівників тимчасово окупованих територій Запорізької області.
Ми зупинилися на 10 базових телеграм-каналах, які належать колаборантам або представникам псевдовладиокупованих територій. Кількість маніпуляцій і фейків в них є стабільно високою, особливо, якщо враховувати, що більшість з них позиціонують себе як “офіційні органи влади” тимчасово окупованих територій. З 10 по 14 липня ми проаналізували 446 повідомлень колаборантів, які працюють на тимчасово окуповані міста Мелітополь, Бердянськ, Енергодар, Токмак, смт. Акимівка, Дніпрорудне. Також мианалізували канали основних колаборантів області: Євгена Балицького і Володимира Рогова ізнайшли за цей періодне менше 101 маніпуляції і 157 фейків.
Найбільше фейків ми зафіксували на телеграм-каналах «Токмак Сегодня» (39), Владимир Рогов (36)і Днепрорудный Сегодня (23 фейки). Найбільше маніпуляцій було зафіксовано в телеграм-каналах «Токмак Сегодня» (54), “Владимир Рогов” (19) і «Бердянск Актуально ” (9).
За кількістю фейків відносно загальної кількості дописів в ТГ-каналах цього тижня лідирували три канали “Евгений Балицкий ” (90% від загальної кількості дописів в телеграм-каналі), “Южный Плацдарм ” (81%), «Энергодар Сегодня (50%).
Лідером з маніпуляцій стал телеграм-канал “Токмак Сегодня ” — більше третини всіх дописів, а саме 38%, містили маніпуляції. Цього тижня мінімальна кількість фейків зафіксована в «Администрации города Мелитополь». Всього на цьому тижні було нараховано 23% маніпуляцій і 35% фейків. Середнайпоширеніших тем, про які поширювали недостовірну інформацію, були діяльність української армії (34% від загальної кількості фейків), діяльність російської армії (13%), просування ідеології Росії (11%) соціальні питання (10%), економічні питання (9%), знецінення України як незалежної держави( 4%), територіальна цілісність України (3% від загальної кількості фейків). Ми зробили огляд основних фейків, які розповсюджувалися на тимчасово окупованих територіях і за їх межами.
Брехня про те, що ЗСУ наносять удари по мирним містам
Так званий «очільник громадського руху «Мы вместе с Россией», пропагандист та колаборант Володимир Рогов 11 липня на своєму однойменному Telegram-каналі двічі за день повідомив про атаки на Бердянськ, наголосивши на тому, що військові ЗСУ атакують «мирне місто».
«Бердянск под огнём боевиков ВСУ Около 16:30 в городе Бердянск Запорожской области прозвучала серия взрывов. Нацисты предприняли очередную попытку нанести ракетный удар по мирному городу. По предварительной информации, враг ударил по городу ракетами Storm Shadow, сработала система ПВО», — написав він.
Через пару годин він опублікував новий пост, визнаючи атаку по якомусь підприємству.
«Большая часть ракет сбита над морем в районе Бердянского торгового морского порта системой ПВО ВС РФ.Одно попадание зафиксировано на территории городского предприятия. Информация о пострадавших и повреждениях уточняется», — написа він.
В Бердянській міській військовій адміністрації того дня повідомили про влучання по готелю «Дюна», де жило військове керівництво окупантів.
«Будівлю фактично зрівняли з землею. Зараз там розбирають завали. В тому напрямку поїхало багато машин швидкої допомоги», — зазначили в мерії.
В Генштабі ЗСУ повідомили, що упродовж ночі окупанти активно вивозили вантажівками тіла військовослужбовців збройних сил російської федерації до місцевого моргу.
Таким чином, версія про атаки нацистів по мирному місту виявилася неправдивою.
Фейки про ядерний тероризм і невидимих диверсантів
На каналі все того ж колаборанта Володимира Рогова з’явилося епічне відео-викриття від ФСБ про чотирьох диверсантів, які планували завдати ударів по ЗАЕС.
Повідомляється, що один диверсант був узятий у полон. На допиті він розповів, що терористів готували у Німеччині інструктори із Великобританії.
«25 июня в районе н.п. Беленькое и Лысогорка Запорожской области ВСУ перебросили две тяжёлые артиллерийские системы. В эти же день планировался вывод ДРГ в Энергодар. Благодаря действиям наших силовиков план противника был сорван, получена ценная информация о подготовке диверсионных групп, их контактах и способах связи», — говориться в тексті допису.
Цікаво, що самого диверсанта та його «зізнання» ФСБ-шники навіть не показали, натомість на підтвердження своїх слів продемонстрували невідомо чий паспорт для виїзду за кордон, 600 доларів і щось схоже на печатку, що йменували «приладом для здійснення лазерного наведення українських ракет».
Російська пропаганда продовжує маніпулювати темою «ядерного тероризму», замінувавши при цьому частину території ЗАЕС, застосовуючи різні меседжі для різних цільових аудиторій, які часто суперечать одна одній. Одні телеграм-канали поширюють версію, що підрив Запорізької АЕС залежатиме від західних спецслужб, бо Україна нібито перебуває під зовнішнім управлінням. Водночас інші канали пишуть, що західні лідери тиснуть на Володимира Зеленського, аби той не вчиняв провокацій на електростанції. Окремі канали поширюють абсурдну версію того, що Україна підірве АЕС, звинуватить у цьому росію і використає це як привід для переговорів, оскільки «на фоні невдалого контрнаступу звільнити території Україна не в змозі». Наостанок, для вже зовсім невибагливої російської публіки поширюють заяви штибу «Україна підірве ЗАЕС, аби та просто нікому не дісталася».
«А чи був хлопчик?»: окупанти звинуватили ЗСУ в травмуванні дитини
На окупаційному Telegram-каналі «ЗаТВ» вдень 10 липня з’явилося повідомлення про те, що на Мелітопольщині нібито постраждав підліток в результаті атаки з боку ЗСУ.
«14-летний мальчик пострадал при обстреле Мелитопольского района со стороны ВСУ. Боевики вчера нанесли удар по селу Заречное.В украинских СМИ утверждалось, что ВСУ атаковали расположение российских военных. Но по факту повреждения получил гражданский объект», — наголошують в повідомленні окупантського телебачення.
Через вісім хвилини майже аналогічний допис опублікував на однойменному телеграм-каналі так званий «очільник громадського руху «Мы вместе с Россией» Володимир Рогов.
«Вчера, 9 июля, нацисты нанесли ракетный удар по селу Заречному Мелитопольского района и распространили в сети информацию, что поразили расположение российских военных. На самом деле повреждён пустующий склад, где и находился мальчик», — написав він.
Що робив хлопчик один на порожньому складі так і лишилося при цьому загадкою.
Пізніше Рогов опублікував фото з так званого «складу». При цьому огородження цього ангару абсолютно не пошкоджене, чого не скажеш про саму будівлю. При цьому місцеві мешканці, зазначали в коментарях, що на місці були військові і з високою долею ймовірності, об’єкт міг використовуватись для зберігання техніки чи озброєння.
Цікаво, що представники проросійських ЗМІ при цьому ні в той же день, ні наступного дня не зняли жодного сюжету з постраждалою дитиною, не показали, як виглядав той таємничий цивільний склад, не взяли коментарі у свідків чи батьків дитини.
В Запорізькій ОВА з приводу постраждалого хлопця нам повідомили, що офіційного підтвердження з громад, щодо факту травмування підлітка не надходило.
Теж саме нам повідомили в пресслужбі обласної прокуратури, де зазначили, що в ЄРДР такі відомості не внесені. Тому підтвердити цю інформацію також не можуть.
Мер міста Мелітополь Іван Федоров при цьому наголошує на тому, що влучання було в ангарі села Зарічне, перетвореному на ворожу базу і мова йде саме про військовий об’єкт.
Маніпуляції з темою врожаю та викрадення сільськогосподарської техніки
Гауляйтер Запорізької області Євген Балицький розповідає в своєму Телеграм-каналі про те, що аграріям треба зібрати врожай на більше 1 млн га землі, хизується готовність машинно-тракторного парку. Мовляв, є понад 1500 комбайнів, понад 2000 вантажівок та іншої спеціальної техніки.
Однак насправді як повідомив заступник директора департаменту АПК Запорізької ОВА Олександр Ясинецький ситуація зовсім не така весела: якщо до початку повномасштабної війни в області працювало 3200 агропромислових підприємств, то на сьогодні залишилось 961 підприємство (Василівський район -60 підприємств, Пологівський район — 100 підприємств, інші — у Запорізькому районі).
Щодо техніки та іншого майна аграріїв, то на сьогодні точно відомо про те, що 171 одиниця техніки вивезена, викрадена, знищена.
«Це і окупована територія, і підконтрольна Україні. Точно знищені внаслідок обстрілів 6 елеваторів на окупованій території і на лінії розмежування (Оріхів, Вільнянськ). Окупантами вивезено 1 млн тонн зерна за рік. Знищено багато складських приміщень у господарствах. Збитки обраховуються мільярдами, десятками мільярдів гривень — це техніка, насіння, пальне, аграрна інфраструктура, ферми, худоба», — додає посадовець.
У той же час, окупанти змушують аграріїв працювати в російському правовому полі. Погрожують, що без реєстрації «неможливо отримати перепустки та перевезення сільськогосподарської продукції. А також ті підприємці, які не пройшли перереєстрацію, не зможуть розраховувати на державну підтримку».
“Цей матеріал (змініть відповідно до назви документу) опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”