Gorozhanin.com.ua

Місто Джо Байдена, трагедія в школі та розстріл цивільних на Курщині: про що брехали окупанти у Запорізькій області

21 ноября
06:14 2024

Кількість маніпуляцій в телеграм-каналах протягом досліджуваного тижня знову зросла через численну кількість маніпулятивних дописів щодо святкування так званого “Дня возз’єднання Росії та ДНР, ЛНР, Запорізької та Херсонської областей”.

На перше місце за тиждень вийшло просування ідеології Росії та намагання перекинути відповідальність на українські спецслужби за теракти на тимчасово окупованих територіях та в межах РФ. Ця тема отримала загалом 26% неправдивих повідомлень від загальної кількості фейків.

На друге місце з 22% перемістилася неправдива риторика про ЗСУ – обстріли окупованих міст, рекордні втрати живої сили за останні три місяці на полі бою, повальне знищення всіх іноземних найманців, звернення в ООН стосовно «нелюдських атак на мирних громадян та міста РФ, що координуються НАТО» та багато іншого. Окупаційні телеграм-канали активно розширювали заяви МАГАТЕ після моніторингового візиту на ЗАЕС додаючи власні фантазійні висновки під соусом офіційних заяв експертів. Також окупанти маніпулюють темою іноземних найманців та НАТІвських інструкторів. Збройні сили України на каналах окупантів і колаборантів продовжують демонізувати, українських військовослужбовців називають не інакше як «бойовики Зеленського», «Збройні формування України», «українські терористи», «карателі», «нацисти».

Окрема велика кількість фейків та маніпуляцій стосувалася міжнародної підтримки України, зокрема щодо останніх місяців роботи адміністрації Байдена та маніпулятивних заяв проросійської адміністрації Грузії в контексті події Майдану та насильницької влади в Україні.

За період моніторингу з 30 вересня по 4 жовтня майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій став окупаційний телеграм-канал «Евгений Балицкий» з 33% маніпуляцій від загальної кількості. На другому місці окупаційний телеграм-канал «Запорожский Вестник» з 28% маніпуляцій. На третьому місці канал «Наш Энергодар» з 22% дописів з недостовірною інформацією. Продовжували продукувати маніпуляції в кожному п’ятому матеріалі канал “Администрация города Мелитополь” та “Типичная Акимовка”.

Абсолютним лідером з фейків цього тижня став телеграм-канал «Токмак Сегодня» з 22% фейкових постів. На другому місці опинився телеграм-канал колаборанта «Володимира Рогова» з 15% фейків щодо просування ідеології росії, а також ЗСУ, мобілізації, діяльності російської армії та соціальної тематики. Телеграм-канал “Наш Энергодар”. Ще 7% фейків припали на канал «Бердянск Актуально». Окупаційний телеграм-канал «Типичная Акимовка» опублікував 6% фейків.

Всього ж телеграм-каналах було виявлено 48 маніпуляцій (або 9%) і 16 фейкыв (3%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах, це на 5% більще, ніж минулого тижня. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.

Фейк про українського військового, що розстріляв мирних жителів Курської області 

Російські пропагандисти вкотре намагаються дискредитувати українську армію, поширюючи фейкові відео. Цього разу в мережі з’явився запис, на якому нібито український військовий розстрілює беззбройних мешканців Курської області.

Однойменний канал так званого голови загальноросійського громадського руху «Мы вместе с Россией», очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проєктів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова опублікував допис з відео нібито розстрілу мирних жителів Курської області, що було знайдено на камері вбитого військовослужбовця ЗСУ

“Видео расстрела мирных жителей Курской области найдено на камере ликвидированного боевика ВСУ. Недалеко от места был обнаружен внедорожник, в бардачке которого были ювелирные украшения. Возможно, это имеет отношение к файлу с кадрами убийства, найденному на камере, считают силовики”, — написав Рогов.

Однак це відео — черговий фейк. По-перше, неможливо встановити, що на відео дійсно зображений український військовослужбовець. На записі немає жодних розпізнавальних знаків чи шевронів, які могли б підтвердити приналежність до Збройних Сил України. Навіть форма на відео — доступна у вільному продажу, тому її легко могли використовувати для створення постановки.

Якість відео викликає сумніви. Запис низької якості, деталі навмисно приховані. Жодних доказів місця або часу зйомки.

Також викликає певні застереження підробка деталей. Людина на підлозі не має видимих слідів куль чи крові, як і ознак стрілянини в приміщенні — кульових отворів на стінах або дверях. Це серйозний прокол пропагандистів у спробах створити «реалістичність».

Такі записи активно розганяються лише російськими та проросійськими телеграм-каналами. У міжнародних ЗМІ чи незалежних джерелах немає жодного підтвердження цього «злочину».

Росія продовжує інформаційні атаки, аби зруйнувати міжнародну підтримку України та очорнити репутацію української армії.

Фейк про перейменування Донецька на місто Джо Байдена

Наприкінці вересня 2024 року інтернет-користувачі розповсюдили повідомлення про петицію, яка нібито з’явилася на сайті Володимира Зеленського. Її автор, як стверджують окупаційні телеграм-канали просить президента надати Донецьку ім’я Джо Байдена. 

“Чубатые квадроберы предлагают переименовать Донецк в Байденодар. Напоминаю. Мы имеем дело с кретинами”, — пише “Токмак Сегодня”.

В соцмережах пропагандистів на початку жовтня з’явилося зображення, яке, як стверджувалося, є скріншотом розділу з петиціями на сайті президента України. Одна з таких ініціатив начебто присвячена проханню перейменувати Донецьк. Її автор Андрій Володимирович Москаль закликає увічнити ім’я президента США Джо Байдена, який послідовно підтримує Україну, та перейменувати Донецьк на Байденодар. 

«Це слово, яке означає «дари Байдена», стане географічною пам’яттю допомоги США на карті України», — йдеться на скріншоті, що завірусився. 

В Україні, згідно із законом «Про звернення громадян», петиції, адресовані главі держави, розміщуються на сайті президента країни. На вірусному зображенні вказано дату створення петиції – 30 вересня 2024 року. За цей день на сайті з’явилося 18 звернень до президента. 16 з них – про присвоєння звання Героя України загиблим на фронті військовослужбовцям, одне – про організацію виробництва на території країни американських балістичних ракет ATACMS, ще одне – про надання відстрочки від військової повинності тих, хто має чоловіка/чоловіка ставиться до інвалідів III групи. Жодних петицій про перейменування Донецька ми не знайшли . Немає її і в архівній копії відповідного розділу на сайті, зробленої в ніч з 30 вересня на 1 жовтня.

Друга невідповідність – це порядковий номер петиції. У документа, що завірусився, це №22/534728-еп. Тим часом номери на сайті йдуть по порядку, вони надаються автоматично, і останній на момент написання розбору — №22/235072-еп. Тобто петиція з таким номером свідомо не могла бути подана у 2024 році.

Нарешті, документ, що з’явився в мережі, нібито розмістив голова руху «Український рух» Івано-Франківської області Андрій Москаль. Нам не вдалося знайти громадського діяча з таким ім’ям, таке поєднання згадується лише на сайтах, які розмістили новину про перейменування Донецька.

Найраніша публікація, яка містить скріншот з’явилася у Telegram-каналі «Кіт Костян – офіційний канал». Цей ресурс раніше згадувався як розповсюджувач та першоджерело дезінформації про Україну.

Раніше прокремлівські Telegram-канали вже розповсюджували скріншоти схожих фейкових петицій на сайті президента України. 

Таким чином, петиція, що завірусилася в Мережі про перейменування Донецька, — це фейк. Створити свідомо абсурдну петицію на відповідному сайті авторам, мабуть, не вдалося: це можуть зробити лише громадяни України, які пройшли ідентифікацію за паспортними даними, електронним підписом або через аккаунт в українському банку.

Фейк про теракт українських військових у школі в Донецьку

Представники окупаційної влади через власні медіа та окупаційні телеграм-канали намагаються створити свою нову фейкову реальність тих подій, що сталися навіть 10 років тому.

“В этот первого октября 2014 года в школе №57 Донецка произошла террористическая атака ВСУ.  момент, когда дети зашли в классы после линейки, боевики киевского режима нанесли целенаправленный удар из РСЗО «Ураган» прямо по школе. На тот момент уже действовало «перемирие» между ДНР и Украиной. Очевидцы сообщали, что было не менее девяти прилетов. Осколками убило троих человек — бойца ополчения (следил за порядком на мероприятии), отца одного из учеников (ждал сына, чтобы проводить его после занятий домой) и школьного учителя”, — зазначає окупаційний телеграм-канал “Запорожский Вестник”.

Насправді у 2014 році нестабільність в Донецьку змусила місцеві школи відкласти початок навчання на місяць.

Кількість школярів впала. Багато сімей поїхали після того, як кілька місяців тому спалахнули бої між проросійськими повстанцями та українськими силами.

За повідомленням BBC тоді у школі № 57 снаряд розірвався на дитячому майданчику, убивши чотирьох людей. Один із загиблих був учителем біології.

Як повідомили у пресслужбі Донецької ОДА за цієї атакою стояли  бойовики терористичної організації «ДНР», які із системи залпового вогню обстріляли загальноосвітню школу № 57.

Об’єктивні розслідування цієї події були ускладнені через те, що територія, де сталася трагедія, перебувала під контролем бойовиків «ДНР». Доступ незалежних спостерігачів, таких як ОБСЄ, був обмеженим.

Статьи по теме

Последние новости

Світло з сучасними технологіями: у Києві, Дніпрі й Одесі планують створити «розумні» електромережі

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.