Adobe Flash офіційно "помер"
Adobe Flash Player — колись популярний мультимедійний модуль, на який онлайн-контент спирався протягом багатьох років, офіційно припиняє роботу.
Створений у 1996 році Flash виходив за межі простого відтворення відео, він допомагав людям втілювати свої ідеї у форматі мультимедіа.
Але знайти своє місце в добу смартфонів йому не вдалося.
Adobe припинила підтримку Flash Player на операційній системі Windows 10.
Про це компанія попередила користувачів окремим повідомленням і закликала їх "негайно видалити Flash Player, щоб допомогти захистити свої системи".
А з 12 січня Adobe блокуватиме запуск будь-якого Flash-контенту.
Популярність
Коли з'явився Flash, більшість користувачів "виходили" в інтернет через модемне з'єднання, яке було дуже повільним за сьогоднішніми стандартами.
А Flash дозволяв вебдизайнерам і аніматорам створювати захопливий контент, який можна було завантажити відносно швидко.
Кінець "золотої доби"
Flash — це більше, ніж просто анімація. Він дозволяв вебсайтам на кшталт YouTube транслювати високоякісне відео.
У 2009 році Adobe хвалилася, що Flash Player "встановили на 99% усіх настільних комп'ютерів, під'єднаних до інтернету".
Але світ рухався у бік мобільних пристроїв, а Adobe повільно на це відреагувала.
Проти неї виступив Стів Джобс: перші айфони не використовували Flash.
У квітні 2010 року Джобс написав відкритий лист під заголовком "Думки про Flash", в якому пояснив, чому Apple не дозволяє запускати Flash на iPhone та iPad.
Він стверджував, що Flash незручний у використанні на сенсорному екрані.
Але головною причиною антипатії Джобса до Flash була проблема з безпекою цього продукту.
На зміну Adobe Flash Player прийшли нові стандарти на кшталт HTML5, які дозволяють робити те саме без інсталяції додаткових плагінів.
Великі бренди, такі як Facebook, Netflix і YouTube, вже транслювали відео на смартфони без Flash, а в листопаді 2011 року Adobe припинила розробку Flash для мобільних пристроїв.
У 2015 році Apple за замовчуванням відключила модуль у своєму веббраузері Safari, а Google Chrome почав блокувати деякі фрагменти Flash-контенту.
Flash-спадщина
У липні 2017 року Adobe оголосила про припинення підтримки Flash в 2020 році. Це поставило під загрозу цілий пласт цифрової культури, яка хоч і застаріла, але мала право залишитися в історії мережі.
І рятувати від знищення флеш-ігри зголосилися ентузіасти.
У листопаді "архів інтернету" (The Internet Archive) почав зберігати на своєму сайті флеш-анімацію та ігри. Вони працюють на емуляторі Ruffle, а авторам проєктів пропонують завантажити свої роботи на сайт самостійно, щоб зберегти їх в історії.
Adobe випустила останнє заплановане оновлення для Flash і подякувала всім, хто користувався і створював контент Flash Player останні два десятиліття.
"Ми хочемо скористатися моментом, щоб подякувати всім нашим клієнтам і розробникам, які використовували та створювали дивовижний контент для Flash Player протягом останніх двох десятиліть, — заявили в Adobe. — Ми пишаємося тим, що Flash відіграв найважливішу роль у розвитку вебконтенту, зокрема анімації, інтерактивності, аудіо та відео".
Як я можу видалити Flash з мого комп'ютера?
Adobe виклала на своєму вебсайті інструкції з видалення Flash з комп'ютерів Windows та Mac.
"Видалення Flash Player допоможе захистити вашу систему, оскільки Adobe не планує випускати оновлення чи патчі безпеки після завершення терміну підтримки", — попереджає компанія.
Источник: bbc.com