Закон про реформу МСЕК набув чинності: тепер рішення щодо інвалідності ухвалюватимуть експертні команди
1 січня 2025 року набув чинності закон №4170-IX про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), ухвалений 19 грудня. Закон передбачає заміну МСЕК експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи. Впровадження нової системи вже розпочалося та триватиме протягом року.
Президент Володимир Зеленський підписав закон, який запустив масштабну реформу, метою якої є перехід від «медико-соціальної експертизи» до «оцінювання повсякденного функціонування».
Особам, яким встановлено інвалідність органами МСЕК, гарантується збереження статусу та соціальної захищеності на весь строк дії довідки. Документами, що підтверджують інвалідність, є:
- виписки/довідки, видані МСЕК до 31 грудня 2024 року;
- витяг із рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування.
Рішення МСЕК залишаються чинними, а документи, видані на їх підставі, є підставами для отримання чи продовження пільг, пенсій, допомог та інших соціальних гарантій до проведення планового оцінювання експертними командами. Особи з пожиттєвою інвалідністю можуть проходити оцінювання за бажанням.
Реформа передбачає створення понад 1450 експертних команд (їх перелік можна переглянути за посиланням) із понад 4000 лікарів, які працюватимуть у 290 лікарнях по всій Україні.
Приклад обласної лікарні
Наприклад, на базі надкластерної Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В. Скліфосовського діятиме найбільша кількість профільних експертних команд в області: гематологічна, неврологічна, офтальмологічна, травматологічна та хірургічна. Головний лікар Григорій Оксак на передноворічному брифінгу наголосив, що команди складатимуться з практичних лікарів, що підвищує якість експертиз. Оцінювання проводиться у спеціально обладнаних кабінетах із 13:00 до 16:00. Усі лікарі проходять навчання для роботи в новій системі.
Кількість лікарів, яких залучать до експертних команд є утричі більшою, ніж кількість медиків, задіяних у МСЕК. Нові команди формуються з терапевтів та профільних лікарів із досвідом роботи не менше року. Усі направлення створюються у спеціальній електронній системі ЕКОПФО, яка має забезпечити прозорість та знизити корупційні ризики.
Пацієнти з інвалідністю, строк повторного огляду яких припадає на 2025 рік, отримають запрошення через електронну систему. Для чоловіків 25-60 років з II чи III групою інвалідності, які пропустили повторний огляд під час дії воєнного стану, передбачено обов’язкове оцінювання з квітня до листопада 2025 року.
Міністерство охорони здоров’я наголошує, що нова система інтегрує медичні, соціальні та реабілітаційні послуги, сприяючи швидшому відновленню функціональності та працездатності людей. Очікується, що виплати для тих, хто повністю втратив працездатність, суттєво збільшаться.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»