Вшанування Небесної Сотні у Полтаві: ритуальний церемоніал, хода пам’яті, віче «З Україною назавжди!»
20 лютого у Полтаві відбулася низка заходів з вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні.
За ініціативи Українського інституту національної пам’яті (УІНП), зранку о 10:00 у Полтаві одночасно з усіма іншими обласними центрами вперше відбувся Ритуал вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні та учасників Революції Гідності. На запрошення організаторів меморіального заходу, а це — Полтавська обласна державна адміністрація, громадськість та Полтавський офіс УІНП — небайдужі патріотичні громадяни зійшлися на Майдан перед Полтавською ОДА, до меморіальних знаків Героям Небесної Сотні та полеглим учасникам АТО-ООС.
Вела дійство учасниця подій Майдану, кандидат філологічних наук з ПУЕТ Віта Сарапин. Ритуал розпочався виконанням Державного Гімну України, під час якого пролунали залпи салютної команди. Продовжився захід виконанням духовного гімну України «Молитва за Україну» (ще цей твір відомий українцям як «Боже, великий єдиний, нам Україну храни»; авторами музики та слів є композитор Микола Лисенко та письменник Олександр Кониський, життя яких нерозривно пов’язане з Полтавщиною).
Учасники Революції Гідності, капелан ПЦУ Сергій Сущенко та капелан УГКЦ Максим Кролевський відслужили панахиду та виголосили проникливі слова шани і подяки нашим небесним ангелам-захисникам. До речі, серед полеглих — двоє полтавців: кременчужанин Ігор Сердюк був убитий 18 лютого, Андрій Черненко зі Слободо-Петрівки Гребінківського району того ж дня одержав кульове поранення й помер у лікарні.
«Сьогодні вшановуємо пам’ять Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції Гідності. Вони йшли на свій величний подвиг свідомо і без страху. Вони дали поштовх до змін у нашій країні, показали мету й надію, до яких прагнемо. Уже вісім років минуло з того часу, і сьогодні тисячі громадян продовжують захищати нашу державу ціною власного життя, — зауважила заступниця голови Полтавської ОДА Катерина Рижеченко, — Перед країною постають нові зовнішні й внутрішні виклики, тому кожен на своєму місці повинен захищати цілісність держави. Слава Україні! Вічна слава Героям!»
За словами заступника голови Полтавської обласної ради Олександра Лемешка, подвиг Героїв Небесної Сотні завжди житиме в наших серцях. І сьогодні його з честю й гідністю продовжують усі, хто борються за цілісність та єдність нашої країни.
Депутат обласної ради, голова Полтавського обласного об’єднання товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, дисидент-шістдесятник Микола Кульчинський назвав Небесну сотню першими жертвами російсько-української війни за незалежність, висловив переконання, що скільки б військ Москва не накопичувала на наших кордонах, українці чинитимуть опір новій спробі Кремля окупувати Україну. Очільник просвітян Полтавщини процитував відомий вірш уродженця Полтавщини, поета-шістдесятника Василя Симоненка:
Народ росте, і множиться, і діє
Без ваших нагаїв і палаша.
Під сонцем вічності древніє й молодіє
Його жорстока й лагідна душа.
Народ мій є! Народ мій завжди буде!
Ніхто не перекреслить мій народ!
Пощезнуть всі перевертні й приблуди,
І орди завойовників-заброд!
Ви, байстрюки катів осатанілих,
Не забувайте, виродки, ніде:
Народ мій є! В його гарячих жилах
Козацька кров пульсує і гуде!
Також відбулося покладання квітів під пісню «Пливе Кача» та прозвучав Марш української армії «Зродились ми великої години».
У меморіальному заході взяли участь ветерани російсько-української війни, учасники подій Майдану, держслужбовці, депутати місцевих рад, курсанти Полтавського військового коледжу.
«Майдан — це було всенародне повстання за Незалежність. Плекати пам’ять про цю подію у час нової російської загрози, російсько-української війни за незалежність особливо важливо. Сьогодні вкотре переконався, наскільки сильно завдяки Революції Гідності змінилося українське суспільство за ці 8 років. Мобілізаційний потенціал до відсічі агресії величезний!», — сказав у коментарі всеукраїнському парламентському телеканалу «Рада» регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар. За його словами, церемоніал розроблений родичами Героїв Небесної Сотні та учасниками Революції Гідності, Українським інститутом національної пам’яті та Міністерством у справах ветеранів України.
О 12:00 до меморіального знаку Героям Майдану біля Полтавської ОДА прийшли активісти національно-патріотичних сил, чимало небайдужих волонтерів, майданівців, ветеранів російсько-української війни. Чітко висловився депутат Полтавської міськради, очільник загонів Самооборони Полтавського Майдану, ветеран російсько-української війни Юліан Матвійчук: «Революція Гідності і Герої Небесної Сотні накреслили шлях українського суспільства «Геть від Москви!».
Після мітингу відбулася Хода пам’яті Героїв Небесної Сотні від меморіального знаку до пам’ятника Тарасові Шевченку. І це було знаково і символічно, адже новий виток українського національного відродження стався якраз під час подій Майдану, у рік, коли Національному Пророкові виповнилося 200 років.
А о 14:00 розпочалося віче пам’яті «З Україною назавжди. До дня Героїв Небесної Сотні». У ньому взяли участь чимало учасників подій Полтавського майдану — голова обласного відділу «Союзу українок» Оксана Калинич, громадський активіст Ігор Бойко, о. Григорій Кислий, депутати Полтавської міської ради о. Олександр Дедюхін та Юлія Городчаніна, депутат обласної ради Микола Кульчинський, секретар Полтавської міськради Андрій Карпов.
Вів зібрання ветеран російсько-української війни, депутат обласної ради Сергій Бульбаха.
Увечері обласна філармонія та Департамент культури і туризму облдержадміністрації презентували моновиставу заслуженої артистки України Наталії Іванченко «Блокпост» за однойменною книгою відомого українського письменника, прозаїка, військовика Бориса Гуменюка. «Блокпост» — це книга, в якій ідеться про події в Україні часів Майдану і російсько-української війни.
Як повідомили в Полтавському офісі УІНП, на столичних заходах із вшанування пам’яті Героїв Небесної сотні проголошено ідею створення міжнародного громадського комітету з суду над диктатором Владіміром Путіним. Очікується, що комітет керуватиметься принципами Міжнародного кримінального суду, в компетенцію якого входить переслідування осіб, відповідальних за воєнні злочини і злочини проти людяності.
Довідково: 20 лютого українці вшановують День пам’яті Героїв Небесної Сотні, згадуючи найтрагічніші дні масових розстрілів протестувальників під час Революції Гідності 2013–2014 років. Саме 20 лютого 2014 року в середмісті Києва від рук посіпак режиму Януковича загинуло найбільше людей — 48. Їх разом з іншими 54 загиблими та смертельно пораненими учасниками мирних протестів упродовж зими 2013–2014 років і п’ятьма активістами Майдану, які загинули навесні 2014 року за демократичні цінності та територіальну цілісність України, назвали Героями Небесної Сотні. Героями Небесної Сотні стали 107 загиблих. Вони різні за віком, статтю, освітою, з різних куточків України та з-за кордону. Нагадаємо, 2021 року Верховна Рада України визнала Революцію Гідності одним із ключових моментів українського державотворення та виразником національної ідеї свободи. А Кабінет Міністрів України затвердив план заходів із вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні на 2021-2025 роки.
Полтавський офіс УІНП (за матеріалами офіційних сайтів Українського інституту національної пам’яті та Полтавської облдержадміністрації)