Вища рада правосуддя ухвалила рішення щодо відкриття дисциплінарної справи стосовно голови Полтавського апеляційного суду Гальонкіна
Згідно з матеріалами скарги, детективи НАБУ зафіксували позапроцесуальне спілкувався голова Полтавського апеляційного суду Гальонкіна з адвокатом та іншими суддями щодо «вирішення питання» у двох адмінпровадженнях стосовно п’яного керування водіїв, один з яких — син судді
20 грудня Вища рада правосуддя ухвалила рішення щодо відкриття дисциплінарної справи стосовно голова Полтавського апеляційного суду Гальонкіна. Детективи НАБУ звернулися до ВРП зі скаргою щодо Сергія Гальнокіна з підстав допущення ним поведінки, що порочить звання судді або підриває авторитет правосуддя. Відповідна ухвала опублікована на сайті Вищої ради правосуддя.
Так, з матеріалів ухвали відомо, що суддя Полтавського апеляційного суду позапроцесуально спілкувався з адвокатом Володимиром Костенком щодо адмінсправи стосовно Юрія Улітіна, якого у травні 2022-го п’яним за кермом автомобіля Cherry Amulet зупинили патрульні на вул. Зіньківській.
Перше адмін провадження, щодо якого суддя Гальонкін здійснював позапроцесульне спілкування з адвокатом чоловіка, який притягувався до відповідальності
Нагадаємо, що адвокатів Костенка, Батуріна та помічника Садошенка обвинувачують у спробі підкупу двох суддів — Київського райсуду Полтави та Полтавського апеляційного суду. Спочатку адвокат Батурін намагався «домовитися» із суддею Київського райсуду про закриття адмінпровадження за керування у стані сп’яніння Юрія Улітіна. Але спроба була невдалою і тоді суд першої інстанції оштрафував Улітіна на 17 000 грн та позбавив його водійського посвідчення рік.
Після цього Улітін та його адвокат Батурін звернулися до Полтавського апеляційного суду щодо оскарження цього рішення. Апеляційна справа потрапила на розгляд до судді Сергія Гальонкіна, який скасував рішення першої інстанції та закрив провадження стосовно Улітіна.
Згодом стало відомо, що адвокату Батуріну допомагали адвокат Володимир Костенко та помічник Максим Садошенко. Із загальнодоступних матеріалів справи щодо обрання запобіжних заходів адвокатам та юристу відомо, що апеляційне оскарження рішення Київського райсуду відбувалося за участі судді Сергія Гальонкіна.
Зауважимо, що у скарзі детективів НАБУ надані докази спілкування судді Сергія Гальонкіна з адвокатом Володимиром Костенком по вище згаданій справі щодо керування Юрієм Улітіним у нетверезому стані. Зокрема зафіксована розмова між Гальонкіним та Костенком 20 жовтня 2022-го:
Костенко В.О. — Алло.
Гальонкіна С.А. — Алло, Володя. Привет.
Костенко В.О. — Серёжа, ну нема нічого ще.
Гальонкін С.А. — Ага, Слышишь, а ти мне скажи ще такий вопрос: а там ти якусь фамілію мені харківську казав отам.
Костенко В.О. — Не харківську — в тебе сто тридцята ОСОБА_4.
Гальонкін С.А. — У?
Костенко В.О. — ОСОБА_4.
Гальонкін С.А. — ОСОБА_4, да?
Костенко В.О. — Угу. Глянь.
Гальонкін С.А. — Хорошо. Всё, добро.
Крім того, 11 листопада Костенко і Гальонкін у приміщенні Полтавського апеляційного суду також завуальовано обговорювали матеріали справи щодо Улітіна: «…зокрема Костенко В.О. зауважує (викладено мовою оригіналу): „<…> От так, угу ‚улітки‘, як положено, ми там…все.“, „ОСОБА_4“. На що Гальонкін С.А. відповів „Ну я ж собі…“ <…>».
Слід підкреслити, що у матеріалах справи щодо судді Гальонкіна ВРП зазначила, що вище наведені обставини чітко не вказують на факт передачі та відповідно отримання суддею грошових коштів, і не дають змоги з розумним ступенем достовірності стверджувати, що така передача коштів взагалі відбулася.
Друге адміністративне провадження, щодо якого суддя Гальонкін позапроцесуально спілкувався з іншими суддями
Згідно з матеріалами ухвали ВРП, Гальонкін з іншими суддями обговорював матеріали адмінпровадження № 553/4670/22. Відповідно до сайту Судової влади України, особа, яка притягалася до відповідальності по цій справі за керування у стані сп’яніння — Олександр Томилко — син судді апеляційного суду Валентина Томилка.
З матеріалів адмінпровадження відомо, що 24 вересня 2022 року, о 21:45, на вул. Олександра Бідного, 2, у Полтаві Олександр Томилко керував транспортним засобом BMW Х5 у стані алкогольного сп’яніння. Огляд на стан сп’яніння проводився у чергового лікаря нарколога. Згідно із висновком результат був позитивним.
Цю справу в Ленінському райсуді розглядав суддя Рубіжанського міського суду Луганської області, який був відряджений до Ленінського районного суду Полтави.
НАБУ зафіксувало розмови Сергія Гальонкіна з іншими суддями щодо цього адмінпровадження. У своєму кабінеті суддя Гальонкін розмовляв із ще одним суддею Полтавського апеляційного суду Валентином Томилко:
Гальонкін С.А. — Слишеш, ти мені скажи по малому ж ще не розсматрювала ця в судє, нє?
Томилко В.П. — Нє.
Гальонкін С.А. — А на коли воно?
Томилко В.П. — Ну ми отложили його. На 27 грудня.
Гальонкін С.А. — Ааа, це ж вона буде ця ж командірована, да?
Томилко В.П. — Да. З Луганська чи откуда вона.
Гальонкін С.А. — Ну вона комунікабельна чи ні?
Томилко В.П. — Хрєн його знає, я пішов з ОСОБА_11 общаться, воно знаєш не удобно вродє би счас, я пішов до ОСОБА_10. ОСОБА_10 каже: «Вони всі одінакові».
Гальонкін С.А. — А Наталка?
Томилко В.П. — 3 Наталкой я не розмовляв.
Гальонкін С.А. — Ну Наталка я так поняв вона з ними там шось з ними в контакті, давай…
Далі Гальонкін телефонує: «Ало, Наташа добрий день. Ти на роботі чи нє? Угу. В наших краях не будеш? Угу. Ну дивись под’єзжай, бо тут надо тебе койшо спросить. Хороше, добро. Угу, давай, угу» <…> «Счас вона приїде. Задамо вопрос. Та я думаю вона з ними должна буть ето, бо Наталка вона ж…».
Слідчі НАБУ також зафіксували розмову Гальонкіна, судді Полтавського апеляційного суду Валентина Томилка та судді Ленінського райсуду Полтави, у якій йде мова про те, щоб суддя Ленінського райсуду домовилася із суддею, яка розглядатиме адмінпровадження стосовно Олександра Томилка. У розмові зазначається, що випив чоловік не багато, а подзвонити патрульним міг бармен закладу, де відпочивав Олександр Томилко.
Слід зазначити, що суддя Ленінського райсуду все ж оштрафувала Олександра Томилка на 17 000 грн за п’яне керування та позбавила його прав на 1 рік. Тому ВРП зауважила, що вище наведені обставини спілкування суддів чітко й переконливо не вказують, що Гальонкін здійснив позапроцесуальний вплив на суддю, яка приймала рішення.
Враховуючи все вище згадане, Третя Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя вважає, що в діях судді Сергія Гальонкіна можуть вбачатися ознаки дисциплінарних проступків, наслідком яких може бути притягнення судді до дисциплінарної відповідальності. Тому ВРП і вирішила відкрити дисциплінарну справу стосовно голови Полтавського апеляційного суду Гальонкіна.
У листопаді 2023 року справа щодо Олександра Томилка потрапила у Харківський апеляційний суд, а звідти — до патрульної поліції «для належного оформлення та усунення недоліків».
Нагадаємо, Сергій Гальонкін очолює Полтавський апеляційний суд з квітня 2017 року. В медіа він відомий, в першу чергу, як суддя, який задекларував п’ятиповерховий будинок на 660 м² у Розсошенцях.
Іван СМІРНОВ