«Український сувенір»: художник Микола Маценко популяризував Малевича і провів майстер-клас з відтворення Чорного Квадрату
У Центрі сучасного мистецтва Полтавської політехніки відомий художник, один із представників «Нової української хвилі», співзасновник та учасник творчого об’єднання «Нацпром» Микола Маценко провів лекцію з історії мистецтва та майстер-клас «Український сувенір». Митець розповів про ідею проєкту «В кожну хату – по квадрату!» і своєрідний акціонізм через популяризацію творчості українського генія Казимира Малевича. Виготовлені арт-обʼєкти стали лотами для благодійних зборів Волонтерського штабу політехніки.
24 квітня у Центрі сучасного мистецтва Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» за підтримки благодійної організації «Благодійний фонд Козицького» відбулися відкрита лекція та майстер-клас відомого художника Миколи Маценка «Український сувенір», присвячений картині Казимира Малевича «Чорний квадрат». Активними учасниками мистецького дійства стали викладачі та студенти різних спеціальностей багатопрофільного класичного університету.
Лекція тривала більше години, увага слухачів була буквально прикута до харизматичного спікера, а сам процес спілкування і співтворчості органічно модерувала завідувачка кафедри образотворчого мистецтва Полтавської політехніки кандидатка мистецтвознавства Тетяна Зіненко.
Художник розповів про значення та важливість твору Казимира Малевича для історії мистецтва та провів надзвичайно надихаючий майстер-клас зі створення Чорного Квадрату. На думку митця, небагато картин відомих авторів можуть залишати такий післясмак, до якого захотілося б повернутися через століття.
Український художник, автор живопису, графіки, інсталяцій, скульптур, перформансів, один із представників «Нової української хвилі», співзасновник та учасник творчого об’єднання «Нацпром» Микола Маценко презентував історію власного творчого становлення, охарактеризувавши загальний культурний та соціальний бекграунд епохи, на яку припав його розвиток як художника.
Молодь заслухалися історіями художника, який легко і з гумором розповідав про адвокатування творчості Малевича, перші кроки в реалізації задуманої акції, перемежовуючи відступами в історію сучасного мистецтва.
Особливий інтерес присутніх викликала презентація серії авторської геральдики та величезного циклу картин у стилі неофолк, студенти активно цікавилися які технології та інструменти використовує мистець у процесі творення, звідки надихається на нові творчі ідеї, про мотиви творчості художника Миколи Маценка, який власними картинами і успішно реалізованими мистецькими задумами активно сповідує філософію відходу від вже вивчених стильових і жанрових форм до втілення у мистецьку реальність нових творчих рішень.
Просвітницький арт-проєкт «Український сувенір» є продовженням акції «В кожну хату – по квадрату!», яку Микола Маценко започаткував у 2005-2006 роках. Акція мала на меті всебічну популяризацію неоціненного естетично-філософського відкриття, здійсненого Казимиром Малевичем, наведення мостів над прірвою, що досі пролягає між авангардним мистецтвом та пересічною людиною, відновлення історичної справедливості методом «перетягнення ковдри слави» нашого великого земляка на українські терени. За його словами, «Чорний квадрат» – це своєрідний портал через який можна ввійти до безмежного світу сучасного мистецтва.
«У мистецтві існує всього дві загальновідомі візуальні «ікони» – «Джоконда» Леонардо да Вінчі та «Чорний квадрат» Казимира Малевича. І якщо щодо позитивного сприйняття першої картини існує безумовний консенсус, то друга ось уже ціле століття є предметом гострих дискусій не тільки і не стільки у вузьких колах фахівців, скільки серед широких верств суспільства. «Квадрат» не залишає байдужими нікого: починаючи від простого робітника і закінчуючи академіком. Його існування не тільки спонукає до холодного аналізу, а й викликає бурю емоцій. Особливо серед людей далеких від мистецтва. Якщо бути зовсім чесним, то слід визнати, що головним збуджуючим чинником є далеко не естетичні якості картини, а фінансове питання. Людей найбільше хвилює: «Чому така проста річ коштує мільйони? Адже я й сам так можу!» Дійсно, кожен так може. Особливо через сто років. Що, власне, я і демонструю своєю акцією і закликаю приєднуватись до неї якомога більше охочих.
Значно легше і приємніше пройти Панамський канал на круїзному лайнері, ніж з мачете і лопатою в руках продиратись крізь малярійні джунглі, риючи цей канал. «В кожну хату – по квадрату!» – не стільки мій авторський перформанс, скільки спроба доступними мені художніми засобами посприяти позитивному сприйняттю геніальної картини нашого великого земляка серед пересічних українців.
Виготовивши власноруч сотню новеньких «Квадратів» і розпродавши їх за доступною ціною – починав з 99 грн, я хоч на йоту зменшив дефіцит «Чорних квадратів» на ринку та надав можливість багатьом людям насолодитися прекрасним у первозданному вигляді, не відволікаючись на тріщини та пожовтіння на полотні оригіналу», – пояснив Микола Маценко.
По завершенню лекції розпочалася найзахопливіша частина дійства – усі бажаючі взяли участь у виготовленні «українського сувеніру» ‒ Чорного Квадрату. На заздалегідь підготовлене художником та обмежене малярним скотчем полотно широкими мазками наносили чорну акрилову фарбу, потім обмежений скотчем простір вивільняли – і перед очима поставали нові, неповторні версії твору Казимира Малевича. Учасники охоче ділилися враженнями і емоціями, викликаними «Чорним квадратом».
За словами Миколи Маценка, маємо єдине життя, яке не варто присвячувати наслідуванню творчості інших людей, адже навіть кожен квадрат має власні, неповторні риси.
Очільник університету, доктор економічних наук, професор Володимир Онищенко наголосив на актуальності розвитку сучасного мистецтва та популяризації творчості українських митців в умовах непростих викликів.
«Оригінальний митець, харизматичний спікер подарував кілька годин цікавих історій про його творчість, становлення та ідею акції «В кожну хату – по квадрату!», продовженням якої став «Український сувенір». Окремо я відзначив багаторічну боротьбу Миколи Маценка у сфері просвітництва та захисту від привласнень творчості видатних українців ворожою імперією.
Я теж створив свою версію Чорного Квадрату. Надихнувшись філософськими поглядами пана Миколи, я переосмислив значення цього твору, який спричинив значний вплив на мистецтво, архітектуру, дизайн-мислення, і бачу у ньому портал у світле майбутнє.
Приємно, що студенти нашого провідного класичного університету мають унікальну можливість відвідувати такі зустрічі. Спілкування з відомими сучасниками, обдарованими людьми з багатим внутрішнім світом заохочує сучасну молодь до розширення власних полікультурних горизонтів, збагачувати кругозір та плекати свої творчі таланти.
Спільна виставка Миколи Маценка і Олега Тістола «Нацпром» у Миргороді уже стала яскравою культурною подією.
Дякуємо Миколі Маценку за спілкування з молоддю і за популяризацію українського мистецтва! Все буде Україна!» – прокоментував в.о. ректора Полтавської політехніки, професор Володимир Онищенко.
«Сьогоднішній майстер-клас став корисним для багатьох, адже хтось з самого малечку не тримав у руках пензлика, хтось, навпаки, мріяв створити власним талантом неповторне художнє полотно, тому однозначно спробувати себе в якості творця Чорного Квадрату було цікаво усім. Поділюся власними враженнями – намалювавши Чорний Квадрат, отримала неймовірне естетичне задоволення. Вдивляючись у його глибини, легко можна зануритися у власну свідомість і переосмислити сучасність», – відзначила завідувачка кафедри образотворчого мистецтва Полтавської політехніки Тетяна Зіненко.
Завершені полотна різних форматів учасники конвертували у донати на забезпечення нагальних потреб захисників – Волонтерський штаб політехніки відкрив збір коштів для ремонту двох автівок, які зазнали пошкоджень під час виконання бойових завдань: https://send.monobank.ua/jar/79uLZcL7j4 (Монобанк), 5375411215770871.
Нагадаємо, за підтримки благодійної організації «Благодійний фонд Козицького» у Полтавській політехніці відкрилась персональна виставка відомого українського художника «Тістол–Крим», а в Миргородському фаховому коледжі ім. М.В. Гоголя творці айдентики «Мазепа-фесту» відкрили спільну виставку «Той Миргород – Нацпром».
Раніше у Полтавській політехніці відбувся благодійний арт-проєкт Макса Вітика «Історія планети Земля», у Центрі сучасного мистецтва відбулась виставка-перформанс художника і кобзаря Назара Божинського та персональна виставка студентки Валерії Носик, а в миргородській школі мистецтв відновили роботу кабінету дипломних робіт випускників Миргородського фахового коледжу імені Миколи Гоголя.
Медіацентр Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»