У Полтавській міській громаді експонують виставку Інституту нацпам’яті «Воїни. Історія українського війська»
1 і 2 жовтня у Полтавській міській територіальній громаді стартували покази-презентації виставки Українського інституту національної пам’яті (УІНП) «Воїни. Історія українського війська». Організатори — Департамент культури, молоді та сім’ї Полтавського міськвиконкому, Центр культури та дозвілля, Полтавський офіс УІНП та Полтавський обласний краєзнавчий музей імені Василя Кричевського. У церемонії відкриття взяли участь в.о. міського голови Катерина Ямщикова, перший заступник міського голови Валерій Пархоменко, представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар, ректорка педуніверситету Марина Гриньова, завідувачка науково-дослідним експозиційним відділом новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Наталія Кузьменко, депутат міської ради Олександр Артеменко, керівник «Ветеранцентру» Полтавської громади Артем Ліфрідов та директорка Центру культури та дозвілля Оксана Михайленко.
1 жовтня у Студентському сквері імені Героя України, захисника від росіян Андрія Орлова, а 2 жовтня у міськцентрі культури і дозвілля утворили справжні культурно-мистецькі осередки, на яких патріотичні локації єднали мешканців міста. Основною подією стала презентація виставки, що присвячена розвитку українського війська й покликана зберегти історичну пам’ять про наших воїнів.
«Виставка Інституту нацпам’яті „Воїни. Історія українського війська“ — це 20 розповідей про історію військових формувань на теренах України від часів Русі до сьогодення. Експозиція дає змогу зазирнути в минуле та подивитися, якими були однострої та зброя українських воїнів у різні історичні епохи. Світлини супроводжує інформація про тип військових організацій, чисельність і озброєння військ, методи воєнного мистецтва та найвизначніші битви. Виставка охоплює тисячолітню мілітарну українську традицію. На 20 банерах подані інформаційні довідки та реконструкції військового вбрання й зброї періодів давньої Русі, Гетьманщини, за часів якої, наприклад, на думку багатьох військових експертів, істориків, козацька піхота була найсильнішою в Європі. Яскраво означений такий важливий період із минувшини нашої держави, як Українська революція 1917-1921 років, причому ідеться тут не лише про Армію Української Народної Республіки. Також представлені на виставці традиції Української повстанської армії, яка вела боротьбу за незалежність нашої країни проти армій Гітлера, НКВС, армії Сталіна. І, звісно, не обійшли увагою ц сучасні Збройні сили», — розповів Олег Пустовгар.
На території скверу розгорнули п’ять локацій: акція «Подякуй військовому», у межах якої понад 200 полтавців принесли книги, продукти довготривалого зберігання, хімічні грілки та теплі речі для українських захисників; майстер-класи з виготовлення оберегів для військових; підписування прапорів із побажаннями для військових; виступи на головній сцені істориків, педагогів та науковців; створення мотивуючої картини з гаслами сили для захисників.
«1 жовтня для мене особисто і важкий день, і день, яким я пишаюсь. Важкий, тому що мої побратими несуть оцей тягар відповідальності із захисту батьківщини. Я знаю, що вони гинуть кожного дня. Я знаю, як їм важко та що вони там відчувають. Ми зобов’язані не забувати їхні подвиги, згадувати про них не лише кілька разів на рік. Наша сила — у єдності. Ми повинні згуртуватися насправді й допомагати. Те мирне життя, яке в нас є, яке ми майже не цінуємо, є тільки завдяки їм. І я дуже б хотів, щоб ми були єдині, як ніколи, щоб ми перемогли кацапів», — сказав Артем Ліфрідов.
Виставка «Воїни. Історія українського війська» з 2 жовтня до кінця цього тижня експонується у Центрі культури та дозвілля під час переглядів тематичних фільмів про те як воювали, виглядали та як були озброєні українські воїни від минулого до сучасності, про особливості роботи підрозділів десантно-штурмових військ ЗСУ у 2024 році. У четвер, 3 жовтня, о 18 год — показ фільму «Володарі неба», який розкриває важливу роль українських пілотів у захисті неба нашої держави. Стрічка розповідає про героїзм військових льотчиків, які щодня стоять на захисті незалежності. У п’ятницю, 4 жовтня, 18:00 — демонстрація художнього фільму «Снайпер. Білий ворон», що базується на реальних подіях і розповідає історію українського снайпера під час російсько-української війни.
Катерина Ямщикова запевнила, що потому виставка УІНП експонуватиметься у інших локаціях міської громади — паркових зонах, закладах культури і освіти.
Довідково: виставку підготували фотографи Анна Сенік, Роман Ніколаєв, Ігор Свенцицький; історична реконструкція: Микола Балабан; тексти — Василь Павлов, Максим Майоров, Сергій Громенко, Богдан Завітій, Володимир В’ятрович, Наталія Слобожаніна, Сергій Рябенко, над проектом працювали Зоя Бойченко, Олена Халімон; виготовлення GalNext, дизайн — Назар Ясиневич, Ольга Сало. Завантажити на власний гаджет або комп’ютер можна на офіційному сайті УІНП тут.
Полтавський офіс УІНП