У Полтаві залишать вулицю 23 Вересня, але перейменують 8 березня та 9 травня
Робоча група із перейменування затвердила остаточний перелік вилиць, які підлягають перейменуванню у четвертій хвилі. Це 34 вулиці у Полтаві й 14 у старостатах. Вулиці із четвертої черги перейменування ще вимагають уточнень, перенесені із попередніх черг або несуть у своїй назві елементи російської чи радянської риторики
26 вересня на засіданні робочої групи затвердили остаточний перелік вулиць, які винесуть на голосування на платформу EDEM. Найбільша дискусія виникла із назвою вулиці 23 вересня, яка розташована в мікрорайоні Алмазний. Регіональний представник Інституту національної пам’яті Олег Пустовгар наполягав на тому, що цю вулицю потрібно перейменувати, оскільки в цей день у 1943 році відбулася реокупація України:
— 23 вересня — день нової окупації й ставити на шальки терезів, що там злочинніше, нацистський режим чи радянський, дуже складно. Бо закон дав нам визначення, що обидва режими злочинні. Заміна одного режиму на інший — це точно не те, що має звеличуватися і прославлятися в об’єктах топоніміки.
Натомість член робочої групи Віталій Павлов був проти перейменування, оскільки із нацистами воювали наші громадяни:
— Чим ці люди завинили, яка ціна була покладена на ту війну? Скільки полтавців загинуло, скільки їх вивезли до Німеччини? Скільки їх повернуто було, скільки їх на завжди залишилося в німецькій землі?
Історик Борис Трістанов аргументи Олега Пустовгара взагалі назвав інтерпретацією історії:
— У даті 23 вересня я не бачу звеличення Радянського союзу. Якщо рухатимемося так далі, то ми взагалі знищимо згадки про Другу світову війну. Це вигнання нацистів і цей день ми святкуємо. Ми не святкуємо день реокупації. Ми святкуємо день вигнання нацистів. Те що ви вкладете в назву цієї вулиці — те і буде. Якщо ви весь час будете говорити, що це реокупація, так і буде. Ми вшановуємо тих, хто вигнав звідси нацистів. Якщо ви зайдете в мережу і подивитися, то вже пропонують знищити й монумент Солдатської слави, тому що це «окупанти». І ми таким чином роздмухуємо це.
Зрештою ідею Олега Пустовгара більшість членів робочої групи не підтримала, тому у Полтаві залишиться вулиця 23 вересня.
Проте все ж таки перейменують вулицю 9 травня в районі Климівки. Це питання не було дискусійним, оскільки День Перемоги святкують лише пострадянські країни. Україна з 2024 року офіційно перейде на відзначення Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, який відзначатимуть 8 травня. Хоча ще із 2015 року 8 травня в Україні проводять офіційні заходи вшанування пам’яті трагічних подій Другої Світової війни.
Також змінять назву невеликої вулички на Кобищанах — «8 березня». Хоча це й Міжнародне свято боротьби жінок за свої права, вихідним днем воно є, здебільшого, у пострадянських країнах. В Радянському союзі 8 березня інтерпретувалося, як жіночий день, на противагу чоловічому 23 лютого. В Україні велика частина населення продовжує сприймати 8 березня, як жіночий день або день весни. Робоча група спочатку винесла цю назву вулиці зі списку перейменування, але зрештою Олег Пустовгар наполіг на внесенні назви. Робоча група рекомендуватиме обрати для цієї вулиці назву на честь громадської діячки Галини В’юн, яка під час нацистської окупації стала головою Українського Червоного Хреста Полтавщини та зробила свій вклад у порятунок тисяч життів.
Також остаточно вирішено, що перейменують вулицю педагога Антона Макаренка. Незважаючи на те, що педагогіку Макаренка використовують у всьому світі, у законі «Про деімперіалізацію» чітко вказано, що не можна називати вулиці на честь діячів, які працювали в органах безпеки, а Макаренко служив в каральному радянському органі НКВС.
Отже, робоча група остаточно затвердила варіанти для 4 хвилі перейменування вулиць Полтавської громади:
Полтава:
- Вулиця 8 березня.
- Вулиця 9 Травня.
- Вулиця Агітаційна.
- Вулиця Барикадна.
- Вулиця Безвірницька.
- Вулиця Безвірницька.
- Провулок Борців.
- Провулок Валерія Гасановича Германа-Шахли.
- Вулиця Визволення.
- Вулиця Гвардійська.
- Провулок Гвардійський.
- Вулиця Героїв-Партизан.
- Вулиця Героїв Праці.
- Провулок Депутатський.
- Вулиця Іванівська.
- Провулок Кооперативний.
- Вулиця Кривоносівська.
- Вулиця Макаренка.
- Провулок Микитенка.
- Вулиця Мясоєдова.
- Провулок Мясоєдова.
- Вулиця Партизанська.
- Провулок Паскаля.
- Провулок Першотравневий.
- Проспект Першотравневий.
- Вулиця Петрашева.
- Вулиця Повстанська.
- Вулиця ПРЗ.
- Вулиця Пушкіна.
- Вулиця Рябушанська.
- Вулиця Ставицького.
- Вулиця Тобілевича.
- Провулок ХТЗ.
- Провулок Цитовський.
Старостати:
- Вулиця Першотравнева, село Абазівка.
- Вулиця Партизанська, село Абазівка.
- Вулиця Першотравнева, село Верхоли.
- Вулиця Гагаріна, село Пальчиківка, Пальчиківський старостинський округ.
- Вулиця Макаренка, село Пальчиківка.
- Вулиця Овражна, село Гутирівка.
- Вулиця 1 Травня, село Сем’янівка.
- Вулиця Гагаріна, село Патлаївка.
- Вулиця Гагаріна, село Шостаки.
- Вулиця Чайковського, село Мильці.
- Вулиця Першотравнева, село Тахтаулове.
- Провулок Першотравневий, село Тахтаулове.
- Вулиця Палапи, село Бершацьке.
- Вулиця Першотравнева, село Чорноглазівка.
Нагадаємо, 10 березня у Полтавській громаді була офіційно перейменована 71 вулиця та провулок, які містили орфографічні помилки, русизми у назвах або були пов’язані з географічними назвами країн ОДКБ, а 19 травня перейменували 95 вулиць, що названі на честь російських та радянських подій, військових, партизанів та політиків. На попередню сесію міськради чомусь не винесли на затвердження результати голосування по 61 вулиці, які названі які названі на честь російських та радянських художників, письменників, освітян та науковців.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»