У Полтаві суд призначив півмільйонну заставу голові комісії МСЕК, якого разом із лікаркою приватної клініки затримали на хабарі $5500
У другого підозрюваного, якого затримали на хабарі $5500 за оформлення інвалідності військовозобов’язаному, під час обшуку виявили 2 500 000 грн та автомобіль ще за 2 000 000 грн, який голова комісії МСЕК оформив на свою дружину
26 жовтня Октябрський райсуд Полтави обрав запобіжний захід для виконуючого обов’язки голови неврологічної комісії МСЕК, який разом із лікаркою приватної клініки отримали хабаря $5500 за оформлення інвалідності військовозобов’язаному. Суд призначив підозрюваному заставу — понад півмільйона гривень. Про це стало відомо з Єдиного державного реєстру судових рішень.
Нагадаємо, що на початку жовтня з власних джерел «Полтавщина» дізналася про затримання на хабарі заступника керівника неврологічної комісії Полтавського обласного центру МСЕК. Згодом правоохоронці офіційно повідомили, що хабар у $5500 отримала лікарка приватної клініки за встановлення групи інвалідності. Жінці повідомили про підозру у пособництві в одержанні неправомірної вигоди, за попередньою змовою групою осіб, поєднане з вимаганням (ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України).
Під час обшуків правоохоронці вилучили понад $10 000 доларів та 400 євро, а у приміщенні приватної поліклініки — документи. Тоді ж в рамках досудового розслідування було проведено обшуки в будинку та автомобілі працівника однієї з МСЕК, під час яких вилучено понад $50 000, більше 700 000 грн та медичну документацію стосовно кількох сотень людей.
Наступного дня, 6 жовтня, Октябрський райсуд Полтави призначив 214 700 грн застави підозрюваній у хабарництві лікарці приватної клініки. З реєстру судових рішень стало відомо, що підозрювана працює терапевтом-гастроентерологом у медико-консультативному центрі «Панацея Здоров’я».
Слідчі встановили, що у травні 2023-го пацієнт уклав медичний договір про те, що підозрювана буде його сімейним лікарем. Під час візиту до лікарки чоловік повідомив, що він має проблеми зі спиною та йому потрібно виїхати до Німеччини на лікування. Цією інформацією лікарка поділилася з «невстановленими слідством особами» з неврологічної медико-соціальної експертної комісії комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради».
Підозрювана повідомила чоловіку, що він має заплатити $5500 грн за нібито проходження ним медико-соціальної експертизи та отримання II групи інвалідності, яка надає право перетину державного кордону України. Також жінка зауважила, що без цих коштів «взагалі неможливо отримати інвалідність».
20 вересня чоловік передав вказану суму лікарці. Остання повідомила, що чоловіку зателефонують та повідомлять про день, коли він має отримати документи щодо пройденої медико-соціальної експертизи.
З матеріалів справи відомо, що другий підозрюваний у цій справі — лікар-терапевт спеціалізованої неврологічної комісії Полтавського обласного МСЕК, який з 25 вересня по 13 жовтня виконував обов’язки голови неврологічної комісії.
Під час слідчих дій у чоловіка було вилучено неправомірну вигоду — $1500 (із $5500). 12 жовтня йому повідомили про підозру — в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданого службового становища, за попередньою змовою групою осіб, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди (ч. 3 ст. 368 КК України).
Під час обрання запобіжного заходу прокурор та слідчий просили призначити підозрюваному заставу — 536 800 грн. Правоохоронці посилалися на те, що під час обшуку за місцем проживання чоловіка було вилучено близько 2 500 000 грн готівкою. Окрім цього, задля приховування отриманих неправомірних вигод, у червні 2023-го підозрюваний купив автомобіль Audi E-tron 2022 року випуску — вартістю 2 000 000 грн. За інформацією слідчих, автомобіль чоловік зареєстрував на свою дружину, але фактично користується ним сам.
Під час визначення розміру застави суд взяв до уваги офіційний сукупний дохід підозрюваного, який за рік — із жовтня 2022-го до жовтня 2023-го склав 258 202 грн. Також суд взяв до уваги стан здоров’я підозрюваного та ступінь його інвалідності. Тож Октябрський райсуд призначив чоловіку заставу у розмірі — 536 800 грн.
Зауважимо, що за інформацією «Полтавщини» комісію, про яку йдеться у статті, очолює Руслан Серажим, якого у 2016-му році Автозаводський районний суд Кременчука визнав винним в одержанні хабаря — 15 000 грн за надання інвалідності. Тоді Серажим визнав провину та отримав штраф — 25 500 грн, а також на 2 роки суд позбавив його права обіймати посади пов’язані зі здійсненням організаційно-розпорядчих функцій в органах МСЕК, державної влади, місцевого самоврядування, а також підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності.
Слід також зазначити, що наразі обидва підозрювані у цій справі мають інвалідність. А це може допомогти обом уникнути серйозного покарання, так само як у липні 2016-го його уникнула медсестра Жанна Корнівська, яка отримала від пацієнта 3000 грн та $1500 за сприяння в оформленні йому інвалідності. Сама медсестра отримала довічну інвалідність за місяць до оскарження вироку в апеляційній інстанції. Завдяки цій обставині апеляційний суд залишив вирок Ленінського райсуду без змін — жінку оштрафували на 8500 грн.
Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»