У Полтаві 37% водіїв користуються пасками безпеки — результати дослідження
У середньому 40% українських водіїв користуються пасками безпеки, тоді як решта — ігнорують цей засіб захисту. Але є і гарна новина: за останні роки рівень пристібання зріс у понад півтори рази.
Такі висновки можна зробити з дослідження «Рівень користування ременями безпеки серед водіїв у містах України». Його провели спільно громадські організації Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) та «Vision Zero» (ГО «Віжн Зеро») в рамках Кампанії «За безпечні дороги».
Організатори дослідження вивчали, яка частина водіїв автомобілів в Україні фактично користується ременями безпеки, дотримуючись вимоги Правил дорожнього руху, і наскільки цей показник змінився порівняно з 2020 роком, коли проводили попереднє дослідження. Загалом перевірили 30 260 водіїв у 18 містах: Києві та 17 облцентрах, де дозволяла безпекова ситуація.
Для цих міст середній показник користування ременями безпеки складає 40,14%. Це — значна позитивна зміна (+14,1%) порівняно з 2020 роком, коли пристібалися в середньому 26,04% водіїв.
Ще помітніші зміни на рівні конкретних міст. У 2020 році дослідники не знайшли жодного міста, де ременями користувалася би більшість водіїв. Зараз таких аж 4: Київ, Львів, Житомир та Рівне (причому в двох останніх рівень користування ременями зріс приблизно вдвічі). У Полтаві за три роки кількість водіїв, які почали пристібатися, збільшився на 18,7%: з 18,4% до 37,1%.
Загалом же у 14 містах відсоток пристебнутих водіїв зріс, ще у двох — зміни не перевищують статистичної похибки. Лише в Одесі та Миколаєві рівень користування ременями знизився.
У Кампанії «За безпечні дороги» називають таку динаміку позитивною, однак додають: попри це, більшість водіїв в українських містах досі не пристібаються.
Так люди наражають себе на щоденну небезпеку, адже за оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я, ігнорування ременів безпеки — один із ключових факторів ризику при аварії. Водночас, пристебнутий пасок вдвічі збільшує шанси водія чи пасажира вижити в потенційно смертельному ДТП (а також рятує від серйозних травм у легших випадках).
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»