У Новоселівській громаді провели конкурс на кращий меморіальний знак хорунжому Армії УНР, скульптору Михайлу Гаврилку
Днями мешканцям Новоселівської громади Полтавського району представили остаточний варіант меморіального знаку Михайлу Гаврилку. За нього проголосували 49% опитаних респондентів-мешканців громади. Також команда скульпторів та архітекторів врахувала побажання громадськості та Полтавського офісу Українського інституту національної пам’яті (УІНП). Знак буде невдовзі виготовлений та встановлений восени неподалік вулиці Михайла Гаврилка у в сквері його ж імені у селі Рунівщина неподалік Полтави. Про це йшлося на брифінгу для полтавських журналістів.
Михайло Гаврилко народився 5 вересня 1882 року на козацькому хуторі неподалік с. Рунівщина. Автор пам’ятників Тарасу Шевченку, творець образів Івана Франка, Маркіяна Шашкевича.
Голова Новоселівської сільської ради Євген Бова нагадав, що цьогоріч, згідно з Постановою Верховної Ради, 140-річчя від дня народження Михайла Гаврилка відзначається на державному рівні:
«Хорунжий Армії УНР, начальник штабу Сірої дивізії Армії УНР, повстанський отаман і скульптор народився в нашій громаді на козацькому хуторі Гаврилки поблизу Рунівщини. Плануємо пошанувати славетного земляка. У Рунівщині, де він народився, облаштовуємо алею і сквер пам’яті Михайла Гаврилка. Знак з’явиться у сквері на місці пам’ятного каменю, що був закладений на честь видатного земляка 10 років тому. Під час громадського обговорення була врахована велика кількість пропозицій та зауважень щодо пам’ятного знаку. На ньому відобразимо Герб УНР, червону калину як один із символів січових стрільців, дані про Гаврилка і шаблю та стек, тобто інструмент для виготовлення скульптур — це уособлення його діяльності, тобто „і шаблею, і стеком“. Окрім того, на останній сесії сільської ради затвердили програму про збереження культурної спадщини та відновлення національної пам’яті. Завдяки цій програмі Новоселівська громада запроваджує проведення заходів, які стосуються наших історичних подій, діячів та воїнів, які поклали свої життя за Україну».
З журналістами спілкувався також Віталій Жук, вчитель історії та географії Рунівщинської школи: «Багато робіт митця не збереглося, у шкільних підручниках про нього не писали, впродовж століття він опинився серед спеціально замовчуваних та незаслужено забутих. Ім’я Михайла Гаврилка — яскравий приклад того, як радянська влада намагалася сховати, викорінити нашу історичну пам’ять. Я сам десь на початку 2000-х вперше почув це прізвище. Учням наголошую, що, якби Гаврилко був сьогодні живий, він був би серед тих, хто боронить незалежність України».
«Знання про життєві шляхи таких постатей дає глибше розуміння сучасних подій, бо навіть через скільки років ворог залишився той самий. Михайло Гаврилко — це зріз епохи боротьби з червоною і білою росією понад 100 років тому. Тоді ціла когорта митців, письменників, інтелектуалів стала на захист незалежності. Він поєднав у собі дві іпостасі: діяча культури й борця за незалежність, військовика», — зауважив регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.
Напередодні брифінгу відбулася 19 сесія восьмого скликання Новоселівської сільської ради. На ній затвердили програму про збереження культурної спадщини та відновлення національної пам’яті. Олег Пустовгар висловив вдячність депутатам та очільнику громади за підтримку ініціатив УІНП. Зокрема, Програмою передбачено можливість спрямовувати кошти на створення погруддя Гаврилку, започаткування на його честь щорічного історико-культурного фестивалю «А ми тую стрілецькую славу збережемо» та на розширення сільського краєзнавчого музею.
У ньому, за словами Марії Албет, директорки будинку культури с. Рунівщина вже є кілька унікальних експонатів, які подарував громаді онук Гаврилка, пан Ярослав: це світлини, барельєф Тараса Шевченка і погруддя Прометея.
Полтавський офіс УІНП
Світлини: «Суспільне.Полтава»