Gorozhanin.com.ua

У 2022 році майже половина студентів полтавських ПТУ може залишитися без стипендії

05 января
03:57 2022

Майже 4 тисячі студентів професійно технічних училищ у Полтавській області можуть втратити стипендії через нестачу фінансування

З 1 січня 2022 року в Україні зростуть стипендії для студентів закладів вищої освіти та технікумів у 1,5 раза, для студентів профтехучилищ — у 2,5 раза. Такі зміни передбачає Держбюджет-2022.

Студентам платитимуть такі стипендії:

  • бакалаври, спеціалісти, магістри — 2000 грн (було 1300 грн);
  • студенти технікумів, коледжів, ліцеїв — 1510 гривень (було 980 грн);
  • студенти професійних технічних училищ — 1250 гривень (було 490 грн).

Це хороша новина хороша для всіх студентів, але не для учнів професійно-технічних училищ, половина з яких може втратити стипендію взагалі. Пояснимо суть справи.

Постановою Кабінету міністрів стипендія для учнів професійно-технічних навчальних закладів була збільшена на 155%. Але загальна сума фінансування стипендії не збільшилася і складає 60% від потреби. Це означає, що 40% студентів ПТУ не отримуватимуть стипендії. Все через те, що адміністрація закладів не має права зменшувати стипендію, тому за недостатнього фінансування не кожна дитина її отримуватиме.

Гарантовано отримуватимуть стипендії такі категорії студентів:

  • діти сироти;
  • діти, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • діти малозабезпечених сімей;
  • діти з інвалідністю 1-3 групи;
  • діти часників АТО й учасників бойових дій;
  • діти, які отримають загальний середній бал в профтехосвіті 7 і більше балів.

Всього у Полтавській області налічується 30 закладів професійно-технічної освіти в яких навчається близько 9 тис. студентів. Виходить, якщо фінансування забезпечене на 60%, то 3600 учнів можуть залишитися без стипендії.

Начальник Департаменту освіти Віта Ковальська пояснила:

— Якщо минулого року ми фінансували всіх дітей без винятку, то, на жаль, в цьому році не вистачає фінансування. Бюджет освіти на Полтавську область минулого року був 1 мільярд. На цьому рівні він і залишився. Тоді як потреба у нас 2 мільярди. На сьогодні ми вимушені шукати альтернативи, й вони у нас є. Крім обласної стипендії, грошові кошти можуть надаватися зі спеціальних фондів закладів освіти, а також при впроваджених дуальної форми освіти. На жаль, у Полтавській області жодний заклад профтехосвіти повною мірою не впроваджує дуальну освіту. У форматі дуальної освіти навчається тільки 107 осіб. Дуальна освіта — це коли дитина зарахована до закладу освіти і здобуває освіту на підприємствах, при цьому отримуючи зарплату. Зокрема, дуальну освіту практикують у Кременчуці. Є можливість крім 60% фінансування, які може забезпечити обласна рада, додатково залучити 10-15% за дуальною освітою.

Також, як повідомила Віта Ковальська, після навчання в ПТУ лише половина студентів йде працювати за спеціальністю.

— 52% дітей, які завершують навчання у закладах профтехосвіти працевлаштовуються за своєю робітничою кваліфікацією. 5-6% — це діти, які вже після першого року навчання виїжджають за кордон. 13% дітей ідуть навчатися у вищі навчальні заклади. Ще 6% відмовляють від своєї робітничої професії. Сьогодні складається така ситуація, що лише половина дітей отримують робочу кваліфікацію і стипендію від обласного бюджету та працюють за своїм напрямом.

Екс-голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов на сесії Полтавської обласної ради повідомив:

— З приводу дуальної освіти проведені переговори із Крюківським вагонобудівним заводом. Вони потребують нової робочої сили у зв’язку із замовленням, яке вони отримали. Турецькі компанії «Догуш» та «Онур» розглядають можливість працевлаштування наших студентів і співпраці із закладами професійно-технічної освіти. Ми маємо напрацювати механізм, щоби залучити якомога більше коштів для отримання стипендії дітям. Створити умови, щоби вони йшли по своєму майбутньому працевлаштуванню.

На грудневій сесії Полтавської обласної ради також обговорили питання залучення додаткових коштів на стипендії студентам ПТУ. Їх можна виділити із додаткових дотацій, які у бюджеті Полтавської області складають понад 100 млн грн, або із вільного залишку 2021 року, який розподілять, орієнтовно, у лютому. Конкретну суму для виплати всім студентам стипендії у Департаменті освіти не повідомили.

Нагадаємо, що кількість студентів у закладах професійно-технічної освіти зменшується з кожним роком, а витрати на утримання збільшуються. У 2020/2021 роках загальні витрати на роботу технікумів і ліцеїв склали 556 млн грн.

Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/acoareis/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Дніпро між двома стихіями: циклон і антициклон принесуть мороз і шквальний вітер

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.