Gorozhanin.com.ua

Що змінюється з 1 січня 2022 року: податки, зарплати, тарифи та нові правила для ФОПів

01 января
17:59 2022

«Полтавщина» зібрала в одному матеріалі найважливіші зміни, які настають з початком нового, 2022 року.

З 1 січня цього року набули законної сили низка рішень, постанов та змін у законодавстві, які збільшують норми зарплат, змінюють тарифи та нюанси оподаткування, а також впливають як на діяльність підприємців й пересічних громадян.

Доставка газу та ціна на воду

Відповідно до постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з 1 січня більшість постачальників газу в Україні підвищують вартість послуги з доставки газу. Але це не стосується АТ «Полтавагаз», яке тепер бере 2,11 грн за доставку кожного кубометру газу замість з 2,14 грн/м³. Невелика різниця, враховуючи, що компанія просила НКРЕКП про тариф на розподіл у 6,48 грн/м³.

Паралельно з цим збільшився тариф на водопостачання та водовідведення. Тепер полтавці, платитимуть КП ПОР «Полтававодоканал», сплачуватимуть по 33,77 грн/м³ замість 32,6 грн/м³.

Заробітна плата та прожитковий мінімум

Мінімальна зарплата збільшилася на 500 грн (до 6500 грн) ще 1 грудня. Наступне її підвищення відбудеться у жовтні 2022 року, але лише на 200 грн. На рівні 6700 вона триматиметься до кінця року і підвищиться до 7176 грн лише 1 січня 2023-го.

Так само 1 грудня зріс і прожитковий мінімум — до 2481 грн, для працездатних осіб. У липні та грудні 2022-го він підвищиться до 2600 грн, та 2684 грн відповідно.

Пенсійні виплати

У січні також зростуть пенсійні виплати для 65-річних осіб у зв’язку зі зростанням мінімальної зарплати. А з 1 грудня 2021 року, відповідно до зростання прожиткового мінімуму для непрацездатних, мінімальна пенсія становить 1934 грн. Такою вона буде і з 1 січня 2022 року. З 1 липня вона зросте до 2027 грн, а з 1 грудня — до 2093 грн.

Окрім того, 1 січня 2022-го набуває чинності закон «Про статус та соціальний захист українців, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи». Відповідно до нього, пенсійні виплати підвищать 39481 особі.

З 1 січня мінімальні пенсійні виплати для осіб, які отримали інвалідність внаслідок участі в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, залежатимуть від групи інвалідності. Для першої групи — 14,6 тис. грн, для другої — 9,5 тис. грн, для третьої — 7 тис. грн.

Також 1 грудня 2022 року будуть збільшені розміри пенсії для 18 тисяч осіб з урахуванням збільшення середньої зарплати, яка враховується при обчисленні пенсії. Підвищення на 9% від розміру пенсії передбачене для жінок від 60 років.

Касові апарати для ФОПів

З 1 січня обов’язковим для ФОПів 2-ї — 4-ї групи стає обов’язковим використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) при здійсненні готівкових розрахунків. ФОПи зобов’язані зареєструвати та використовувати касові апарати (зокрема й програмні) при розрахунках із фізичними особами.

Зміни, наприклад, стосуються власників готелів, ресторанів, інтернет-магазинів, продавців товарів, що напряму працюють зі споживачами тощо.

У випадку порушень застосування РРО передбачені штрафи. Сума накладених санкцій залежить від кількості незаконних розрахунково-касових операцій: перша — 100% від суми чека, друга та наступні — 150% від суми чека. Перевіряти використання касових апаратів і штрафувати підприємців у разі виявлення порушень будуть податківці.

Нагадаємо, що закон про обов’язкові касові апарати для ФОПів мав набути чинності ще 1 січня 2021 року. Проте в грудні 2020-го, на тлі коронакризи та протестів ФОПів, нардепи відтермінували обов’язковість РРО/ПРРО на рік. 17 грудня на розгляд Верховної ради винесли проект про відтермінування це на рік, але тепер більшість народних депутатів його проігнорували.

В Україні зареєстровано близько 2 млн ФОПів, з яких 1,5 млн працюють за спрощеною системою оподаткування. За оцінками ДПС, касовий апарат знадобиться 10% або 150 тисячам підприємців, з яких понад 50 тисяч уже використовують РРО.

Податки

Відомий в народі Закон на Google (№ 1525-IX) також починає діяти з 2022 року. Наразі через нього багато користувачів електронних послуг отримали повідомлення від Google та інших іноземних сервіс-провайдерів про підвищення ціни на послуги на 20% у зв’язку з обов’язком утримувати ПДВ.

Закон передбачає реєстрацію нерезидента платником ПДВ в Україні, якщо він надає електронні послуги на території України на користь фізичних осіб/фізичних осіб-підприємців, які не є платниками ПДВ, і якщо сума таких операцій перевищує 1 млн грн на рік.

До електронних послуг, зокрема, відносять:

  • постачання електронних примірників, надання доступу до зображень, текстів та інформації, у тому числі, але не виключно, підписка на електронні газети, журнали, книги, надання доступу та/або завантаження фотографій, графічних зображень, відеоматеріалів;
  • надання доступу до баз даних, у тому числі користування пошуковими системами та службами каталогів у мережі Інтернет;
  • надання доступу до інформаційних, комерційних, розважальних електронних ресурсів та інших подібних ресурсів, розміщених на платформах спільного доступу до інформації чи відеоматеріалів;
  • постачання програмного забезпечення та оновлень до нього, у тому числі електронних примірників, надання доступу до них, а також дистанційне обслуговування програмного забезпечення та електронного обладнання.

Місцем постачання електронних послуг визначається місцезнаходження отримувача таких послуг, а підтвердженням факту надання послуг визнається будь-який документ, що підтверджує факт оплати таких послуг, у тому числі наданий в електронній формі засобами електронного зв’язку.

Також починає діяти довгоочікуване скасування необхідності сплачувати 20% податку на прибуток при замовленні у нерезидентів послуг з виробництва та/або розповсюдження реклами.

Ще одним нововведенням, що є доволі актуальним з урахуванням чинних карантинних обмежень, є звільнення від оподаткування ПДВ:

  • постачання освітніх послуг через доступ до публічних освітніх, наукових та інформаційних ресурсів у мережі Інтернет для підготовки здобувачів вищої освіти, проведення та надання яких не потребує участі людини;
  • постачання послуг дистанційного навчання ліцензованими установами освіти.

Основним же є те, що з 1 січня набули законної сили більшість положень Закону № 1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», більш відомий як законопроект № 5600.

Зміни стосуються, зокрема, загальних питань адміністрування податків, податків на прибуток підприємств, доходів фізичних осіб, доданої вартості, акцизного та екологічного податків, рентної плати, плати за землю, умов перебування на спрощеній системі оподаткування. Детальніше про це можна переглянути тут.

Національний спротив

Введено у дію Закон «Про основи національного спротиву», який Верховна Рада України ухвалила у липні 2021 року.

Завдяки дії норм Закону з 1 січня розпочинається:

  • формування в Україні національного спротиву;
  • сприяння максимально широкому залученню населення до дій, спрямованих на забезпечення суверенітету і територіальної цілісності держави;
  • визначення завдань територіальної оборони, руху опору і підготовки громадян України до національного спротиву;
  • встановлення порядку організації, підготовки та ведення територіальної оборони і руху опору;
  • унормування повноважень органів державної влади та місцевого самоврядування з питань національного спротиву;
  • визначення засад фінансування і матеріального забезпечення національного спротиву та забезпечення соціального захисту військовослужбовців і добровольців Сил територіальної оборони Збройних Сил України та осіб, які виконують завдання руху опору.

Деталі — на офіційному сайті системи національного спротиву.

Дарина СИНИЦЬКА, за матеріалами сайтів «ЛІГА» та «Економічна Правда»


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/acoareis/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Вибухи у Дніпрі та Самарському районі: що відомо станом на зараз

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.