Прокурор Полтавщини звинуватив суд у тому, що члени наркоугруповання Ситніка вийшли на свободу
Під час прес-конференції Антон Столітній пояснив, чому прокуратурі не вдається оскаржити рішення суду щодо виходу з-під варти організатора та членів наркоугруповання Ситніка
18 січня під час прес-конференції керівник прокуратури Полтавської області Антон Столітній розповів зокрема й про складності у розслідуванні справи наркоугруповання Юрія Ситніка. Столітній також пояснив, чому прокуратурі не вдається оскаржити рішення суду щодо зміни запобіжних заходів обвинуваченим.
Так, Антон Столітній, не називаючи прізвищ, наголосив — ні для кого не було секретом те, що певна категорія злочинів, зокрема й реалізація наркотичних засобів, на території Полтави здійснюється певною особою. Саме ця особа у 2020 році біля ТЦ «Екватор» за кермом Audi A8 на швидкості протаранила чотири автомобілі. Водія одного з них у вкрай тяжкому стані доправили до реанімаційного відділення обласної лікарні.
Саме після цього ДТП Антон Столітній зацікавився особою Юрія Ситніка, про що також повідомляв 22 жовтня 2021 року під час свого звіту на засіданні Полтавської облради. А 18 січня, під час прес-конференції, прокурор Полтавщини наголосив:
— Мене всі намагалися запевняти, що це чесний громадянин, який «зав’язав», перестав здійснювати незаконну діяльність, перестав здійснювати реалізацію наркотичних засобів. Тому відпрацювання цієї інформації здійснювалася 9 місяців.
За дев’ять місяців правоохоронці викрили цей злочини, одночасно проводячи обшуки за різними адресами. Лабораторія, яка виготовляла наркотики та поставляла їх на територію Полтави, знаходилася в Київській області. На початку липня 2021-го правоохоронці затримали Юрія Ситніка та ще одного фігуранта справи Олега Ананьєва.
Затримання Юрія Ситніка
Як зауважив Антон Столітній, завдяки початковим рішенням суду, Ситнік був арештований. Коли справу направили до суду, він перебував під вартою. Але на стадії судового розгляду є така процедура — клопотання про зміну запобіжного заходу. Адвокати Ситніка подали таке клопотання, а суд змінив запобіжний захід на не пов’язаний з триманням під вартою.
— Більш того, кримінально-процесуальний кодекс не передбачає оскарження такого рішення. У нас немає важелів на його оскарження. Ми в даному конкретному випадку пішли через Конституцію України, яка передбачає можливість оскарження будь-якого рішення в суді. Зазначили в апеляційній скарзі на те, що рішення суду першої інстанції незаконне. А ми користуємось основним законом і нормами її прямої дії, — пояснив прокурор Полтавщини, — Апеляційний суд навіть прийняв до розгляду скаргу, але рішення було винесено не в зв’язку з тим, що не має підстав. А зазначено, що рішення суду першої інстанції не оскаржується.
Про вище згадане рішення Полтавського апеляційного суду «Полтавщина» повідомляла наприкінці 2021 року. Так, 3 грудня прокурор намагався оскаржити рішення Октябрського райсуду, який випустив організатора Ситніка під заставу, а ще одного учасника — під домашній арешт. Суддівська колегія Полтавського апеляційного суду відмовила у розгляді скарги. Того ж дня учасник цієї колегії суддя Валентин Томилко висловив окрему думку та підтримав прокурора, але на рішення суду це вже не вплинуло.
Прокурор Столітній висловив здивування такими суддівськими рішеннями та навів наступний приклад:
— Інколи судді виносять такі рішення, маючи двох неповнолітніх дітей, які навчаються в школі. І коли реалізація наркотичних засобів буде здійснюватися на території шкіл та у дворах, то вони першими будуть ставити нам питання — як це можливо? Хочеться їм відповісти — ви подивіться на свої рішення і ви знайдете відповідь, — пояснив Антон Столітній, — Чи обурює нас таке рішення суду? Безумовно обурює, бо ми такі ж громадяни та мешканці Полтави.
Прокурор Полтавської області Антон Столітній
Прокурор зауважив, що наразі мова йде про запобіжний захід. Питання покарання вирішуватиметься також за результатами судового розгляду.
Крім спроби 3 грудня оскаржити рішення Октябрського райсуду в Полтавському апеляційному суді, 10 січня прокуратура також зверталася в Октябрський райсуд з відповідним клопотанням про взяття Ситніка під варту на 2 місяці.
Відповідно до матеріалів справи, своє клопотання прокурор Дмитро Коваленко мотивував тим, що обвинувачений може ухилятися від суду, а також впливати на свідків та ще одного обвинувачуваного, який дав викривальні показання у цій справі. Крім того, Ситнік не з’явився на засідання Полтавського апеляційного суду для розгляду апеляції прокурора щодо нього.
Адвокати Ситніка пояснили, що їхній підзахисний перебував на стаціонарному лікуванні і тому не зміг з’явитися на засідання. Також захисник Володимир Матвієць надав суду отримане ним від прокурора клопотання про продовження строку дії обмежень щодо Юрія Ситніка у зв’язку з обраним йому запобіжним заходом — заставою. Це клопотання винесено пізніше за часом та спростовує попереднє клопотання прокурора Коваленка.
На думку суддівської колегії, у складі головуючого судді Віталія Микитенка, та суддів-учасників Анатолія Савченка та Тетяни Січиокно, прокурор не надав документальних доказів наявності ризиків перебування Ситніка на свободі. Крім того, прокурор не надав доказів того, що ці ризики виправдовують подальше тривале тримання обвинуваченого під вартою. Клопотання прокурора не містить жодних додатків.
Дивно також, що правоохоронці не звернули увагу суду на той факт, що вже за два тижні після виходу Ситніка з СІЗО, його наркомагазин «KarinaFedya***» у Telegram відновив роботу.
З власних джерел «Полтавщині» стало відомо: щоб вийти з-під варти за відповідне рішення суду Юрій Ситнік заплатив $10000.
За два тижні до зміни запобіжного заходу Юрій Ситнік продав свою квартиру у центрі міста
Для цього 29 жовтня 2021 року він продав свою квартиру на проспекті Першотравневому, 8/1. А вже 11 листопада Октябрський районний суд задовольнив клопотання адвокатів Ситніка та випустив з СІЗО організатора наркоугруповання під заставу — 237900 грн.
Нагадаємо, що на момент затримання по справі наркоторгівлі Ситнік вже перебував під заставою у 219700 грн по справі масштабної ДТП біля «Екватора».