Прокуратура намагається зобов’язати власників Міського особняка «з модульйонами» укласти охоронний договір
Полтавською обласною прокуратурою до власників пам’ятки архітектури місцевого значення — Міський особняк «з модульйонами» пред’явлено позовну заяву про зобов’язання укласти охоронний договір на вказану будівлю, розташовану у Полтаві, на вул. Соборності, 12.
У лютому 1993 року рішенням Полтавської міської ради народних депутатів приміщенню надано статус пам’ятки історії та архітектури місцевого значення.
У липні 2021 року розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації будинок внесено до Переліку об’єктів культурної спадщини, як щойно виявлений об’єкт історії та архітектури — Міський особняк «з модульйонами» (житловий будинок).
Позов пред’явлено в інтересах держави в особі Департаменту культури, молоді та сім’ї Полтавської міської ради. Його розглядатиме Полтавський окружний адміністративний суд.
Укладення охоронного договору унеможливить використання території пам’ятки для нового будівництва та інших господарських потреб, що можуть зашкодити пам’ятці, також надасть змогу утримувати її в належному стані у спосіб, що потребує якнайменших змін та забезпечує збереження автентичності, просторової композиції тощо.
Довідково: відповідно до інформації навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», особняк побудовано в 1860-х роках. Розміщений він в історико-культурній заповідній території міста Полтави (центральний історичний ареал), на території Старополтавського городища.
Бере участь у формуванні містобудівного ансамблю Спаської церкви (пам’ятка архітектури національного значення). Разом з особняком Нев’янта (1906 року, вул. Соборності, 8) створює симетричні акценти обабіч Спаської церкви та її дзвіниці по вул. Соборності.
На даний час будівля перебуває в напіваварійному стані (потребує експертного уточнення) та потребує капітального ремонту.
Пов’язаний з біографією таких діячів, як живописець Соломон Розенбаум та колишній голова федерації важкої атлетики Полтавської області Альберт Штахман.
Уточнення щодо назви: зустрічається кілька варіантів назви — особняк з медальйонами та з модульйонами (модильйонами).
Відповідно до словника архітектурних термінів, вірною є назва з медальойнами, оскільки на фасаді будівлі розміщена декоративна прикраса у вигляді орнаментальної ліпної композиції круглої форми. На медальйоні зображено ножиці, або шаблі, що, на думку краєзнавців, є стилізованою анаграмою колишнього власника.
Модульйон (модильйон) — це архітектурна деталь у вигляді кронштейна із завитком, яка підтримує винос карнизної плити в антаблементі коринфського або композитного ордерів, які в архітектурно-композиційному вирішені вказаної будівлі відсутні.
На початку 2021-го року стало відомо, що новими власниками будівлі на вул. Соборності, 12, стало ТОВ «Сельхозкомплект» Володимира Хоменка та Юрія Пантюха, колишніх депутатів міськради від партії Олександра Мамай «Совість України».
Від імені ТОВ «Сельхозкомплект» вони клопотали про визначення меж земельної ділянки під історичним будинком, плануючи у майбутньому звести на його місці багатоповерхівку. Після скарг від Спаської церкви, представники якої виступили проти нового будівництва, та інформаційного розголосу питання щодо будинку з «медальйонами» було прибране з порядку денного сесії.
, «Полтавщина»