Полтавський телеканал показав документальний фільм про ініціатора заснування Товариства українських поступовців
Документальний фільм «Меценат України — Євген Чикаленко», що зроблений на замовлення Українського інституту національної пам’яті (УІНП) продемонстрували на полтавському телеканалі «Місто+». Показ відбувся цими днями з нагоди 162-ої річниці від дня народження Чикаленка та у межах угоди про інформаційну співпрацю між УІНП та цим телеканалом.
У короткометражному відео розповідь про Євгена Чикаленка ведеться від імені історика, який здійснює подорож до місця народження, до рідної землі мецената.
Пам’ять про нього пов’язується з об’єктами — пансіоном, де він вчився в Одесі, книжками, які він сам видавав та допомагав видавати українським письменникам та науковцям, після цього знайомства з одеським періодом розпочинається подорож. Залізнична станція, де Чикаленко сідав на потяг і прибував додому, і де так само бували Володимир Винниченко, Сергій Єфремов та інші друзі Чикаленка. Нарешті, Перешори — руїни храму, побудованого родиною Чикаленка, і його Земля. Селяни в Перешорах пам’ятають дивного пана. Спогади Чикаленка яскраво змальовують його рідну землю, яку він за своїм висловом «Скільки вже землі продав на „Раду“», тобто на видавництво першої україномовної щоденної газети Наддніпрянської України. Документальний фільм розробила студія ONYKO Films. Консультантами ролику виступили доцент кафедри Історії України ОНУ імені І.І.Мечникова Володимир Полторак та начальник Південного міжрегіонального відділу УІНП Сергій Гуцалюк.
Довідково: Євген Чикаленко (1861-1929) — землевласник, підприємець, культурний діяч. Як меценат Євген Чикаленко заснував Фонд допомоги українським письменникам ім. Д. Мордовця, підтримував діяльність Наукового товариства ім. Шевченка у Львові. Видавав твори І. Франка, М. Коцюбинського, В. Винниченка та інших літераторів. Також за власні кошти видавав україномовну газету «Рада» та словники сільськогосподарської, природничої, математичної лексики. Його наукова праця «Розмови про сільське господарство» стала на той час головною літературою для українських селян. Народився 21 грудня 1861 р. на Херсонщині. Детальніше про цю історичну постать можна ознайомитись на офіційному сайті УІНП в рубриці історичний календар.
Полтавський офіс УІНП (за матеріалами офіційних Youtube-каналу та сайта УІНП)