Полтавські телеканали показали документальні фільми про дисидентів-шістдесятників Івана Дзюбу, Михайлину Коцюбинську та Надію Світличну
Взимку цього року минає 50 років від операції КДБ «Блок», коли Україну охопили масові арешти українських дисидентів комуністичною владою у 1972 році, які у самвидаві назвали «великим погромом». До сумної пам’ятної дати Український інститут національної пам’яті (УІНП) спільно з «Історичною правдою» створив три документальні фільми про шістдесятників Івана Дзюбу, Михайлину Коцюбинську та Надію Світличну. Усі вони опинилися в епіцентрі репресій у 1972 році. Днями з ініціативи Полтавського офісу ці фільми продемонстрували полтавські телеканали «Місто+» та «Центральний». Показ відбувся у межах угоди про інформаційну співпрацю між УІНП як центральним органом виконавчої влади та менеджментом полтавських телеканалів.
Стрічки розповідають про долі трьох людей з одного середовища київських шістдесятників, які після «великого погрому» мали різні життєві траєкторії.
Водночас вони продовжують документальний цикл про українських дисидентів, який інститут й «Історична правда» презентували у 2020-му.
Як зазначається на офіційному сайті УІНП, заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак вважає, що, на жаль, ця сумна пам’ятна дата — 50-річчя з часу масових арештів українських дисидентів «є не лише приводом нагадати про минуле, вона набула нової прикрої актуальності, адже близько 130 громадян України залишаються політв’язнями того ж окупаційного режиму. Тож ціна окупації та несвободи — це завжди тюрми, табори, ув’язнення».
У коротких фільмах-візитках складно розкрити всі складні етичні й інші вибори, які робили їхні герої, але вони допомагають наповнити телеканали та інтернет-простір контентом, який може зацікавити та підштовхнути дізнатися більше.