Полтава купує акушерські ліжка по 538 тис. грн — тендери прописуються під конкретну модель
Полтавський міський пологовий будинок, який минулого року отримав назву перинатального центру ІІ рівня, проводить закупівлі акушерсько-гінекологічних ліжок
Аналіз закупівель дозволяє стверджувати про наявність суттєвих корупційних ризиків. Головний з них — умови закупівель прописані під конкретну модель ліжка. Це зменшує кількість потенційних учасників до однієї компанії, яка продає товар за максимально можливу суму.
У нашому випадку тендери пологового будинку прописують під пологове ліжко виробництва турецької компанії Nitrocare. Це має низку підтверджень:
- медико-технічні умови тендерів, які готувала уповноважена особа Галина Яценко, буквально списані з інструкції Nitrocare;
- на минулорічний тендер на 3 ліжка для народжування зайшла лише одна компанія «Левентон» з Nitrocare JMM04 вартістю по 538 тис. грн за одне;
- на умови цьогорічного тендера на 6 ліжок з очікуваною вартістю 3,2 млн грн, який ще триває, поскаржився потенційний учасник ринку.
Так, ТОВ «Катронік» прямо вказало, що умови тендера є дискримінаційними, оскільки замовник штучно звузив кількість потенційних учасників. Через неможливість запропонувати власні ліжка компанія була змушена звернутися зі скаргою до Антимонопольного комітету. Розгляд останньої запланований на 23 січня.
Чи є поганими ліжка Nitrocare JMM04?
Судячи з опису з тендерної документації «Левентон» — ні.
Заявлено, що це сучасні ліжка, які призначені для ретельного догляду за пацієнтками та надання допомоги у сфері гінекології та акушерства. Вони створені для різних медичних процедур, зокрема пологів, обстеження, урологічних втручань, нескладних хірургічних операцій та для післяопераційного періоду. JMM04 мають три мотори, акумуляторну батарею на випадок відсутності електроживлення та пульт управління для зміни положення ліжка.
Застереження. Уважний читач, який перегляне каталог продукції Nitrocare може дорікнути, що JMM04 має зовсім іншу комплектацію і вигляд. І буде правий: у каталозі JMM04 — це значно простіше гінекологічне крісло, а не ліжко. Тоді як заявленому «Левентоном» обладнанню скоріше відповідає JMM02. Чия це помилка: виробника чи постачальника — питання відкрите. Однак важливо те, що JMM02 коштує на 238 тис. грн дешевше.
Чи є альтернатива Nitrocare JMM04?
Так, їх багато. Відповідно до даних Prozorro, за останні пів року медзаклади України зробили наступні замовлення.
Червень 2023 року:
- Шумська міська лікарня придбала три китайських ліжка Biomed B-48 з електронним регулюванням за 128,5 тис. грн.
- Мереф’янська ЦРЛ придбала китайське ліжко Biomed B-48 з електронним регулюванням за 115,7 тис. грн.
Серпень 2023 року:
- Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня придбала два ліжка Nitrocare JM002 за 300 тис. грн.
- Медико-санітарна частина у Нетішині придбала два медичних електричних ліжка для пологів AD-1650 за 101 тис. грн.
Вересень 2023 року:
- Івано-Франківський перинатальний центр придбав два турецькі електричних ліжка для пологів AD-1650 за 106 тис. грн.
- Хотинська багатопрофільна лікарня придбала електричне ліжко для пологів Mia Med BED-14 за 270 тис. грн.
Жовтень 2023 року:
- Верховинська багатопрофільна лікарня придбала електричне ліжко для пологів Mia Med BED-14 за 270 тис. грн.
Листопад 2023 року:
- Пологовий будинок у Запоріжжі придбав два китайських ліжка Biomed B-48 з електронним регулюванням за 95 тис. грн.
- Хмельницький перинатальний центр придбав два ліжка з електроприводами M2-DXS з пульсоксиметрами за 242 тис. грн.
- Володимирецька багатопрофільна лікарня придбала ліжко з електроприводом M2-DXS за 283,5 тис. грн.
- Яворівська ЦРЛ в рамках великої закупівлі придбала серед іншого два гінекологічних ліжка YXZ-B48 по 305 тис. грн.
Грудень 2023 року:
- Жовтоводська міська лікарня придбала китайське ліжко Biomed B-48 з електронним регулюванням за 127 тис. грн.
- Ратнівська ЦРЛ у Волинській області придбала ліжко з трьома моторами для прийому пологів DB за 122 тис. грн.
Проглянувши весь попередній рік ми знайшли лише одну закупівлю, в якій ціна на акушерське ліжко-крісло була дорожчою за полтавську. Так, у березні 2023 року смт Бородчани Івано-Франківської області придбало одне фінське акушерське ліжко-крісло Lojer Optima 4 з чотирма моторами за 607 тис. грн.
Висновок
Пологові будинки та лікарні України переважно обирають акушерські ліжка в ціновому діапазоні 100-300 тис. грн. Більшість моделей не мають, наприклад, акумуляторних батарей. Втім, враховуючи забезпеченість полтавських медзакладів джерелами безперебійного живлення, це не є значною проблемою.
Полтава пішла своїм особливим шляхом і обрала модель, яка відсутня в офіційному каталозі виробника, обмеживши конкуренцію та тим самим максимізувавши витрати бюджету.
Чи є аномальною маржа у закупівлі пологового будинку — може легко встановити робоча група «Прозорість та підзвітність» при Полтавській ОВА. Чому місто вирішило обрати ліжка Nitrocare JMM04 «Полтавщині» пообіцяли пояснити у пресслужбі Полтавської міської ради, куди видання звернулося за коментарем 16 січня та поки не отримало відповіді.
UPD. Маємо пояснення щодо закупівлі ліжок від адміністрації пологового будинку: 540 тис. грн за комплект — найдешевша комерційна пропозиція, яку отримав медзаклад:
Поки можна констатувати наступне: якби Полтава перейняла досвід Старокостянтинова й придбала ліжка JMM02, то змогла на 9 ліжках зекономити понад 2 млн грн.
А якщо допустити, що наші здогадки про помилкове маркування полтавських ліжок є точними, то місто просто викидає гроші на вітер.
Віктор ТКАЧЕНКО для «Полтавщини»