На Половках півроку смердить їдким димом — Держекоінспекція і депутати не можуть знайти джерело забруднення атмосфери
Вже понад півроку мешканці мікрорайону Половки потерпають від їдкого диму, який потрапляє у квартири та розноситься їх дворами. Різкий запах нагадує спалену гуму та креозот, смолянисту речовину, яку виготовляють із деревного дьогтю. Коли стояли морози, то сморід не сильно дошкуляв мешканцям, але коли прийшла весна, то люди почали задихатися. Рятуючись вже від літньої задухи власники квартир відкрили вікна, тому тепер хімічним запахам насичується білизна, а на балконах осідає сажа.
Найбільше від смороду страждають люди, які мешкають у чотирьох будинках за адресами: вул. Великотирнівська, 39/91, вул. Половки, 93, пров. Космічний, 2 та 4. У дворі цих будинків розміщений спортивний майданчик, який затягує димом. Мешканці іронічно говорять, що єдина користь від смороду, що із двору зникли п’яниці, які розпивали алкоголь на лавах. Шлейф їдкого диму також тягнеться на вул. Курчатова, у пров. Космічний, до школи № 40, спорткомплексу «Олімп» і далі — на вул. Латишева.
Під фокусом підозри два підприємства — деревосушка на вул. Половки, 70 та майданчик з покришками на території колишнього заводу ГРЛ
Люди висувають різні версії щодо джерела диму. Під фокусом підозри два підприємства — деревосушка на вул. Половки, 70 та майданчик з покришками на території колишнього заводу газорозрядних ламп. Спочатку поговоримо про перший об’єкт.
Сушка деревини на Половках
На території колишньої металобази на вулиці Половки працює кілька підприємств. Одне із них займається сушкою дерев’яних дошок — з його труби періодично і йде чорний дим. Зазвичай смердить вночі й вранці, а в день із труби йде білий дим. Люди припускають, що крім дерева там палять шпали чи шини. Весною, після розголосу ситуації, смердіти стало рідше. Останнього тижня чорний дим помічали в п’яницю та на вихідних.
Чорний дим з труби котельні на вул. Половки
Місцеві активісти та депутати написали кілька звірень у Держекоінспекцію, але поки безрезультатно. Дим продовжує йти із котельні, а власника підприємства не можуть встановити. 7 червня депутат Київської районної ради Сергій Савенков виступив з даної проблеми на депутатській комісії в Полтавській міськраді. Депутати міськради доручили інспекції з благоустрою разом із екоінспекцію перевірити «невідоме виробництво». Як повідомив керівник Держекоінспекції Центрального округу Євгеній Мартосенко, спочатку депутати повинні знайти власника підприємства, а уже потім написати конкретне звернення в інспекцію, щоби вона могла перевірити об’єкт.
ІВ «Полтавщина» поспілкувалися із юристом компанії ТОВ «ГПЛ», потужності якого розміщені на території металобази. Це підприємство продає мастильні матеріали та запчастини. На підприємстві розповіли, що котельня, з якої йде дим, не їх, а сусіднього підприємства. Його назву вони не знають, а чули тільки, що там висушують деревину. Коли із труби виходить чорний дим, то у кабінетах «ГПЛ» стоїть смог і сморід.
У травні депутат Шевченківської райради Андрій Обиденний зайшов на територію підприємства і йому показали, як відбувається виробництво. Підприємство висушує дубові дошки, а з обрізків топлять котельню, якою і підтримують необхідний температурний режим. За словами депутата, він із колегою пройшов всю територію і нічого підозрілого не побачив. Навколо — тільки дрова, а шин немає. Зола із котельні — білого кольору. Дим із труби йде білий, а потім чорніє. Втім, запах не їдкий, звичайного дерева.
Відео Андрія Обиденного
Результати перевірки підприємства Андрієм Обиденним: чорний дим є — але неприємного запаху немає
Однак хто власник підприємства — це Андрію Обиденному так і не сказали. За чутками, це харківське підприємство. Управитель виробництва розповів, що через тиждень запускають нову котельну, яка працюватиме за новим принципом і матиме відповідні фільтри. Її мають запустити орієнтовно через місяць. Про запуск нової котельні на підприємстві по сушці дров, розповів і співробітник ТОВ «ГПЛ».
Покришки та труба на ГРЛ
Інше підприємство, яке підозрюють у генерації їдкого диму, працює на території колишнього заводу ГРЛ. Через залізобетонний паркан, який обтягнутий колючим дротом, можна побачити склад використаних автомобільних покришок. Судячи з гігантських розмірів шин, їх використовували вантажні автомобілі на гірничовидобувних комплексах. А якщо підняти в небо квадрокоптер, то видно, що 100-метрова труба заводу покрита чорною сажею.
З цієї труби періодично йде чорний дим, від якого потерпають мешканці районів ГРЛ, Браїлок, і, можливо, вже звідси вітер доносить сморід до мікрорайону Половки.
Телеканал PTV відзняв вже кілька сюжетів про склад покришок:
Репортаж PTV про покришки на ГРЛ у вересні 2020 року
Репортаж PTV про покришки на ГРЛ у червні 2021 року
Ймовірно, що на цьому підприємстві інколи спалюють гуму, але що конкретно роблять на підприємстві — ремонтують, переробляють чи утилізують покришки — нам невідомо. За нашою інформацію, власником промислових потужностей довкола труби є ТОВ «Алмаз-М», директором і співвласником якого є Олег Демков. «Полтавщина» зв’язалася із підприємцем і запитала, що виробляють на тій території заводу, де зберігають покришки. Олег Демков відповів, що віддав цю територію в оренду і не знає, що зараз там відбувається. Хто саме орендував промислові потужності, екс-депутат Полтавської міської ради не повідомив.
У лютому 2021 року депутат міськради Вадим Ямщиков написав листа в Держекоінспекцію із запитанням про результати перевірки підприємств перевірки підприємств, які зареєстровані на території колишнього заводу ГРЛ («Алмаз-М», «ПВО Плюс», «ПВО», «Лігнін», «Полтава Експо»). Інспектори повідомили депутата, що намагалися розпочати перевірку, але їх просто не пустили на територію підприємства та не показали жодних дозвільних документів на діяльність.
Відповідь Держекоінспекції депутату міськради Вадиму Ямщикову
Сморід, який не можуть знайти
Отже, склалася така ситуація, що житлові мікрорайони Полтави затягує їдким димом, і ніхто не може знайти його джерело його виникнення та ступінь впливу на навколишнє середовище та здоров’я людей. У обох описаних випадках інформація про власників відсутня у публічному доступі. І хоча на територію підприємства на вул. Половки заходили журналісти та депутати, їм показали виробництво, але так і не сказали хто власник.
Держекоінспекція також просить указати на власника, щоб розпочати перевірку. Але хто його має встановити? Поліція? Підприємці можуть не пропустити правоохоронців на свою територію, адже у них немає підстав для таких слідчих дій.
З такою імпотентністю державних та муніципальних органів можна лише дякувати долі, що на території Полтави не функціонує могильник ядерних чи хімічних відходів, бо, за аналогією, і тоді б ніхто не зміг би знайти власника, щоб розпочати перевірку та притягнути його до відповідальності.
, «Полтавщина»