Gorozhanin.com.ua

На пляжах Полтави постійно перевищений рівень кишкової палички — в чому причина і чи варто переживати

20 августа
10:41 2022

З року в рік майже весь літній сезон рівень кишкової палички у воді на пляжах Полтави перевищує показники. В чому причина такого явища і чи варто боятися бактерії?

Фахівці Полтавського обласного лабораторного центру МОЗ України провели заміри рівня кишкової палички у Ворсклі. Станом на 15 серпня результати наступні:

  • Пляжі № 1 та № 2 (пляж Київського району, Центральний пляж) — 110000 ЛКП
  • Пляж Дублянщина (пляж Подільського району) — 15000 ЛКП
  • Пляж № 3 (пляж Шевченківського району) — 21000 ЛКП
  • Приватний пляж «Плесо» — 18000 ЛКП.

ЛКП — це рівень лактозопозитивної кишкової палички на літр води. Показник ЛКП не повинен перевищувати 5000. Як бачимо, на всіх пляжах Полтави рівень бактерії перевищений.

Щороку, тільки-но починається купальний сезон, полтавські ЗМІ, зокрема й «Полтавщина», пишуть про перевищений рівень кишкової палички у Ворсклі. Попри публікації, сюжети й попереджувальні таблички на пляжах, все одно люди заходять у воду і відпочивають на пляжах.

Відпочивальники 3-му міському пляжі Відпочивальники 3-му міському пляжі

Чи є взагалі сенс писати про кишкову паличку і робити аналізи води? Редакція спробувала розібратися із цим питанням у цій статті. Питання для державних служб виявилося незручним, тому мало хто погодився говорити цю інформацію публічно. Нижче подамо кілька поглядів експертів у галузі епідеміології та надзвичайних ситуацій.

Для початку опишемо алгоритм, за яким відбуваються перевірка води у річці. Полтавський обласний лабораторний центр проводить аналізи раз на тиждень. Спеціаліст центру приїжджає до річки, бере човен у рятувальників, випливає на середину русла річки, бере воду у пробірку. Деякі із наших співрозмовників сумніваються в тому, що воду беруть на всіх чотирьох пляжах, які зазначені у звітах. 

Далі лабораторія проводить аналізи й відправляє їх Держпродспоживслужбі. Якщо індекс ЛКП понад 5000, фахівці надсилають інформацію до Полтавської міськради й рекомендують встановити заборону на купання у водоймі. Далі Департамент із надзвичайних ситуацій надсилає повідомлення водолазно-рятувальній службі, яка розміщує табличку із написом «Купатися суворо забороняється! Небезпечно для життя», на яку ніхто не реагує.

До 2016 року алгоритм був трішки іншим. Тоді існувала Санепідемстанція, яка робила аналіз води, а санітарний лікар виписував рекомендації й штрафи для порушників. Після цього виконавчий комітет забороняв купання у водоймах. У 2016 році СЕС розділили на лабораторний центр і Держпродспоживслужбу.

Брати на пробу річкову воду — важлива складова у роботі обласного лабораторного центру. До пандемії коронавірусу лабораторний центр у Полтаві взагалі планувалося закрити. Полтавський центр не має достатньо обладнання й щоби зробити аналізи на продукти, потрібно їхати у лабораторії Дніпра, Харкова і Києва. Той же водоканал або інші підприємства мають свої лабораторії. Грубо кажучи, аналізи води не залишають лабораторний центр без роботи.

Важливо, що місто не забороняє людям купатися у воді, а просто рекомендує цього не робити. Як пояснює директор Департаменту з питань цивільного захисту Микола Могілевцев, місто не має юридичних підстав для такої заборони.

В дитячих таборах норми по кишковій паличці виконуються, бо там є кого притягати до відповідальності. Якщо буде високий рівень інфекції, діти захворіють, приїде Держпродспоживслужба, проведе аналізи і заклад буде платити штраф. На громадських пляжах Держпродспоживслужба таких повноважень не має.

Чому у Ворсклі постійно перевищений рівень кишкової палички?

Для початку нагадаємо, що в санітарних нормах вказано, що не можна купатися у воді, якщо кишкова паличка перевищує показник 5000 ЛКП на літр води. Виняток складає Дніпро, який впадає в море — там дозволено купатися із показником 10000 ЛКП. Ці стандарти були встановлені ще в СРСР і вони можуть не відповідати сучасним умовам.

Тому що у річку зливають нечистоти. Понад берегом річки розміщені приватні будинки, заклади харчування, які зливають свої нечистоти у Ворсклу. Також до річки стікається вода із міських ливнівок, в які врізаються приватні господарства, кав’ярні та підприємства. І ця проблема не вирішується роками. Наприклад, у Ворсклу постійно впадає два смердючих потоки з річки Тарапуньки і струмка навпроти Левади.

Чи потрібно боятися кишкової палички?

Своє здоров’я потрібно максимально оберігати. Однак, відверто кажучи, кишкова паличка не найстрашніше, що може з нами трапитися. Для прикладу, у Кременчуці мешканці купають у річці, де індекс кишкової палички у літній сезон тримається на рівні 24000000 ЛКП, а інколи доходить до мільйона. І кишкових епідемій в Кременчуці не спостерігається.

Хоча вплив кишкової палички часто не помічають. Наприклад, у людини виникла діарея, вона протягом дня «просиділа на туалеті», після чого все минулося. Кишкова паличка є у кишечнику кожного із нас. Інша справа — її кількість і імунітет людини. Загалом, якщо навмисно не пити воду із річки, загроза життю від кишкової палички мінімальна.

Тобто, рівень кишкової палички у річці — це показник того, що у місті не все добре із каналізацією та із веденням комунального господарства.

А щодо купання, то більшу небезпеку становлять алкоголь та відпочинок на «диких» пляжах. Саме пиятика на пляжах та неуважність несуть більшу загрозу, ніж кишкова паличка.

Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/acoareis/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Полтавська міськрада затвердила межі ботанічного заказника «Гришків ліс»

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.