Міноборони замовляє продукти для військових у Полтавській області за завищеними у 2-3 рази цінами — розслідування ZN.UA
Засновник проекту «Наші гроші» Юрій Ніколов отримав з власних джерел та оприлюднив на сайті ZN.UA угоду Міністерства оборони вартістю 13 млрд 162 млн грн на закупівлю харчів для військових та порівняв ціни з вартістю аналогічних товарів у магазинах.
Нижче ми наводимо скорочену версію статті.
Угода Міноборони була укладена 23 грудня 2022 року на послуги організації харчування 2023 року військових частин, дислокованих у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаській областях.
Для порівняння Ніколов обрав мережу магазинів у спальному районі Києва, оскільки «до нього продукти з місць їхнього виробництва треба возити так само далеко, як і до військових». Ціни закупівлі порівнювали із роздрібними, в які вже закладено і прибуток виробника, і націнку магазину, вони апріорі вищі за гуртові.
Ціни в угоді виявилися завищеними у 2-3 рази. Зокрема, Міноборони купує яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва наразі близько 7 грн за штуку. Картоплю — по 22 грн за кілограм, при роздрібній ціні в магазині у 8–9 грн. Куряче стегно — по 120 грн за кілограм, а в магазині — 80 грн.
«Так, пильний читач зауважить, що у договорі мова не лише про закупівлю, а й про надання послуг харчування. Може, тому й дорожче? Ні, якщо ви зануритеся у документ, то побачите, що послуги там дійсно є як окрема стаття видатків у 30 млн грн, тобто 0,2% від загальної суми контракту, навіть не 2% і точно не два рази», — йдеться у статті.
Контракт, який дослідив Ніколов, Міноборони уклало із заснованим у грудні 2015 року ТОВ «Актив компані» зі статутним капіталом у тисячу гривень.
Податкова служба анулювала у цієї фірми свідоцтво платника ПДВ у 2021 році через відсутність поставок і ненадання декларацій.
У 2019 році ТОВ фігурувало у кримінальному провадженні Нацполіції. Для участі в тендері на поставку яловичини для установ виконання покарань і слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби фірма подала підроблений акт, який не відповідав дійсності, пише видання.
За даними видання, за місяць до укладання цього контракту з Міноборони засновником і директором «Актив компані» став Валерій Миколайович Мелеш із Білої Церкви (Київська область). Раніше він був директором Державного підприємства Міністерства оборони «Білоцерківський військовий торг».
«Першим засновником „Актив компані“ 2016 року була Тетяна Григорівна Шеремет. Раніше вона була директором дочірнього підприємства „Одеський військторг“ держпідприємства Міноборони „Управління торгівлі Південного оперативного командування“. Тобто „Актив компані“, найшвидше, є „прокладкою“, створеною професіоналами сфери постачання харчів для військових», — зазначається у матеріалі.
Грудневу угоду з «Актив компані» від імені міністерства підписав Богдан Хмельницький.
«Це той самий директор департаменту держзакупівель, у якого ще влітку проводили обшуки по справі щодо розкрадань на поставках амуніції для військових. Хмельницький після початку вторгнення, у березні, підмахнув контракт на поставку бронежилетів із турецькою фірмою, а та мала їх отримати від фірми з Бахрейну. Міноборони заплатило 580 тис. дол. авансу, але не отримало взагалі нічого. А після обшуку у Хмельницького у відомстві заявили, що жодних підозр йому не висувалося, тому він і продовжив підписувати угоди далі. В розпорядженні ZN.UA від джерела в Кабміні є документ, схожий на доповідну про розслідування ДБР закупівлі за завищеними цінами та неналежної якості черевиків для військових, де ключовим фігурантом також є пан Хмельницький, і документ про робочу нараду, присвячену питанням постачання у МО та ініційовану першою віцепрем’єркою Юлією Свириденко. Ці події серпня 2022-го нам підтвердили кілька незалежних джерел, у тому числі у ДБР. Вочевидь, вони не стали перепоною для подальших зловживань у Міноборони», — пояснив Юрій Ніколов.
Автор матеріалу впевнений, що цього не було б, якби Міноборони публікувало у Prozorro ціни на продукти.
«Така прозорість мала б стримуючий ефект. Я так кажу на досвіді. Перед вторгненням військові частини у цих самих областях годувала інша фірма, яка теж була на короткій нозі з тодішнім керівництвом Міноборони. Але тоді і близько не було таких апетитів. Наприклад, та сама картопля була в контракті по 11 гривень. Хоча її ціна в магазинах тоді була фактично такою самою як і зараз. Просто тоді ціни публікувались згідно з законом, і жуліки не хотіли підставляти борт під прожектор прозорості. А зараз всі закупівлі Міноборони закриті на час вторгнення. І понеслась», — зауважив він.
***
Зазначимо, що минулого року до «Полтавщини» також надходила інформація про завищені ціни, які фігурували у накладних, відповідно до яких військові частини отримували продукти. Наприклад, наші джерела повідомляли про картоплю вартістю 40 грн/кг (!), яку отримувала 116-та окрема бригада територіальної оборони.
Підтвердити чи спростувати подібну інформацію ми не могли ні скориставшись відкритими джерелами, ні у розмові з начальником Полтавської ОВА Дмитром Луніним, ні шляхом отримання відповіді на інформаційний запит, оскільки в умовах війни інформація, яка стосується військових, має обмежений доступ.
Для порівняння, минулого року школи Полтави замовляли картоплю по 19,5 грн/кг. Водночас досі картоплю в супермаркетах міста можна купити за ціною меншою за 10 грн/кг.
, «Полтавщина»