Gorozhanin.com.ua

Комунальні будівлі Полтави мають отримати енергосертифікат — на це планують витратити 8,5 млн грн

12 января
23:04 2022

Оновлене законодавство вимагає здавати будівлі в експлуатацію або проводити у них капремонти тільки з наявним енергоаудитом. Міська влада починає готуватися до нових вимог, тому планує витратити 8,5 млн грн на дослідження 170 комунальних будівель

Полтавська міськрада планує прийняти у Програму підвищення енергоефективності у Полтавській міській територіальній громаді на 2022 рік. Відповідний проект рішення опубліковано на сайті міської ради.

Програму підвищення енергоефективності комунальних будівель

Загальний обсяг річної програми — 9 млн грн. Основну частину цих поки що віртуальних коштів — 8,5 млн грн — мають витратити на проведення енергетичної сертифікації (енергетичних аудитів) в будівлях, в яких розташовані комунальні установи.

За нашою інформацією, визначено виготовити енергосертифікати для 170 будівель. Тобто енергоаудит однієї будівлі обійдеться бюджету у суму до 50 тис. грн.

Інші витрати менш вагомі:

  • розробка попередніх ТЕО, виготовлення проектно-кошторисної документації на основі виготовлених енергоаудитів — 200 тис. грн;
  • впровадження автоматичної системи моніторингу споживання енергоресурсів — 100 тис грн;
  • проведення заходів з популяризації енергозбереження (проведення днів сталої енергії чи тижнів енергоефективності, обмін досвідом у сфері енергоефективності шляхом участі в робочих зустрічах, навчальних семінарах, форумах, конференціях, «круглих столах», а також друк поліграфічної продукції) — 100 тис. грн;
  • підготовка кваліфікованих кадрів у сфері енергоменеджменту (участь у тренінгах, міжнародних конференціях — обмін досвідом) — 100 тис. грн.

Як пояснив начальник управління капітального будівництва міськвиконкому Максим Медведєв, згідно із новим законом про енергозбереження, відтепер енергосертифікати мають бути виготовлені на усі будівлі:

— Навіть якщо управління замовить невеликий ремонт: замінимо вікно чи двері, то все одно повинні мати енергосертифікат, який є чинним протягом 10 років. Наприклад, ми відкрили приймальне відділення 1-ї міськлікарні, там були тільки внутрішні роботи, але енергосертифікат має бути. Відтепер, якщо будемо здавати будь-який об’єкт, який має площу більше 250 кв.м., то до документації ми повинні докласти енергосертифікат, інакше будівельна інспекція об’єкт не прийме. Сам енергосертифікат має рекомендаційний характер, але, як я розумію, незабаром ці рекомендації стануть обов’язковими: і для бюджетних установ, і для комерційних (або приватних будинків).

Що містить у собі енергосертифікат і для чого він потрібен на практиці?

В Україні функціонує Єдина державна електронна система у сфері будівництва. Серед іншого вона містить базу вже готових енергосертифікатів.

Відкриваємо перший-ліпший вже готовий енергосертифікат — «хрущовка» на вул. Уютній, 26.

Приклад енергосертифікату для будинку на вул. Уютній, 26 у Полтаві

Він має адресу будинку, фото та його функціональне призначення. Одразу подана шкала енергетичної ефективності будинку, яка вимірюється в кВт-год (питоме споживання енергії на опалення, гаряче водопостачання та охолодження будівлі).

Сертифікат складається з 4-х розділів:

  • фактичні або проектні характеристики огороджувальних конструкцій;
  • показники енергетичної ефективності та фактичне питоме енергоспоживання будівлі;
  • фактичні або проектні характеристики інженерних систем будівлі;
  • рекомендації щодо підвищення рівня енергоефективності.

Останній розділ найбільш корисний для звичайних мешканців, адже він узагальнює усі попередні. У рекомендаціях містяться заходи для підвищення енергетичної ефективності будівлі із зазначенням показника необхідних інвестицій та терміну окупності заходів:

  • встановлення вузлу автоматичної подачі теплової енергії;
  • влаштування ізоляції трубопроводів системи опалення;
  • гідравлічне балансування системи опалення шляхом встановлення автоматичних клапанів;
  • утеплення підлоги;
  • утеплення зовнішніх стін;
  • заміна старих вікон та балконних блоків на металопластикові з подвійним склопакетом;
  • утеплення суміщеної покрівлі.

Рекомендації з енергозбереження для будинку на вул. Уютній, 26 у Полтаві Рекомендації з енергозбереження для будинку на вул. Уютній, 26 у Полтаві

Щоправда, система пошуку свого будинку у вказаній базі — не є зручною. Користувачу необхідно навмання відкривати енергосертифікати, щоб знайти (або не знайти) там свій будинок. 

Скільки коштує енергоаудит будівель на практиці?

Якщо міське управління капбудівництва тільки замовлятиме енергосертифікати протягом року, то, наприклад, управління ЖКГ вже замовляло аудити під час ремонтів під’їздів житлових будинків у 2021 році.

Наприклад, за виготовлення енергосертифікатів для 29 полтавських багатоповерхівок ФОП Тетяна Андрієнко отримала 944 тис. грн. Тобто в середньому по 32 тис. грн за одну «хрущовку» на кілька під’їздів. Усі договори з Андрієнко укладалися напрямку, без проведення тендера.

Порівнюючи вартість послуги для УЖКГ з іншими замовниками, можна впевнено казати, що вона зависока.

Наприклад, енергосертифікати для житлових будинків періодично замовляє й обласне КП «Полтаватеплоенерго». Єдина різниця — за кожен виконаний аудит підприємство сплачує вдвічі меншу суму — 14-17 тис. грн.

Ще більшу ефективність використання коштів можна знайти поза межами Полтави. Наприклад, у сусідній Щербанівській громаді через тендер з дев’ятьма (!) учасниками знайшли виконавця енергоаудиту для тростянецького ліцею за 5698 грн.

Сподіваємося, УКБ скористається досвідом більш економних сусідів, використає систему Prozorro за призначенням та завдяки тендеру зекономить місту кілька мільйонів.

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/acoareis/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Підпал трансформаторних підстанцій та відділення «Укрпошти» у Харкові: молодику оголосили підозру, — ФОТО

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.