Голова Ленінського райсуду Полтави брав хабар нібито для судді Октябрського райсуду — подробиці справи
Окрім хабаря, голова Ленінського райсуду Полтави Юрій Новак не задекларував квартиру, машину і паркомісце, а отриманий хабар він і не думав віддавати колезі з іншого суду
Вищий антикорупційний суд опублікував повний текст ухвали щодо обрання застави для голови Ленінського райсуду Полтави Юрія Новака, підозрюваного у корупції. Судячи з нього, чоловік вимагав $15000 нібито від імені судді Октябрського райсуду Полтави Ірини Блажко. За ці кошти вона мала ухвалити рішення щодо страхових виплат власнику згорілого готелю «Голд» на Першотравневому проспекті. Отримав Новак $10000 і передавати їх Блажко не став.
Нагадаємо, до осені 2016 року у Полтаві на просп. Першотравневому, 17б, діяв готель «Голд». У жовтні 2016-го його силою намагалися забрати рейдери й у результаті приміщення згоріло.
Пожежа у готелі «Голд» 26 жовтня 2016 року
Власники будівлі — родина Дігорових — мали страховий договір на неї із ПрАТ «СК «Провідна», через свою ТОВ «Дігорський». За три роки компенсації по страховці вони так і не отримали, тож наприкінці літа 2019-го звернулися до Октябрського райсуду Полтави. У позові вимагали стягнути з компанії 5 млн грн. Автоматичний розподіл визначив для розгляду справи Ірину Блажко.
За 1,5 року розгляд не просунувся далі призначення експертиз, тож Ігор Дігоров звернувся до свого знайомого Юрія Новака — голови Ленінського райсуду Полтави. Чоловіки знали один одного близько 10-ти років — з 2009-го.
За версію слідчих, почувши історію товариша, Новак вирішив на цьому нажитися. Він був знайомий з Іриною Блажко і пообіцяв допомогти Дігорову. Упродовж грудня 2020-го Новак випитав, скільки грошей має власник згорілого готелю, зробив вигляд, що домовляється і «торгується» із Блажко та визначив посередника.
У результаті він повідомив Дігорову, що суддя хотіла отримати за схвальне рішення $30000, але йому вдалося знизити ціну до $15000. $10000 підприємець мав дати одразу, решту $5000 — за кілька місяців. Аби прискорити його рішення, Новак тиснув тим, що Блажко нібито іде за кордон і на роздуми Дігоров має кілька днів.
Під час переговорів чоловіки переписувалися у Viber і зустрічалися на парковках біля АТБ на вул. Симона Петлюри та вул. Героїв АТО. При цьому, суддя приїжджав на червоному ВАЗ 21099, хоча мав у користуванні Kia Sportage 2019 року випуску.
Підприємець вирішив дати кошти. 28 грудня 2020-го він передав $10000 у пакеті «Oodji» адвокату, з яким домовився Юрій Новак. Того ж дня цей юрист передав пакет із грошима голові суду — так само, на парковці, але вже в салоні Kia.
Ірина Блажко
Далі Новак подзвонив Блажко, але ділитися з нею не став. Як зазначають слідчі, він «розпорядився грошима на власний розсуд». Тоді сума була еквівалентна 283,5 тис. грн.
Суддя на дзвінок не відповіла, але зв’язалася з колегою та зустрілася наступного дня. Новак попросив надати йому інформацію по справі страхових виплат Дігорову. За місяць Блажко розповіла йому деталі й на цьому все. Просити посприяти у рішенні Новак не став, грошей їй не передавав. Отриману ж інформацію використав для того, щоби скласти у Дігорова враження, ніби він дійсно вирішує його питання. Крім того, Новак сказав, що необхідно дочекатися результатів експертизи, та нагадав про «борг» у $5000.
Розгляд справи про страхові виплати не поновлювався, тож Юрій Новак уникав зустрічей і переговорів з Ігорем Дігоровим. Останній же звернувся до правоохоронців ще до передачі коштів. Відповідне кримінальне провадження було відкрите 15 грудня 2020 року. Розслідування звелося до двох напрямків:
- ч. 3 ст. 190 ККУ (Шахрайство, вчинене у великих розмірах);
- ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 27, ч. 3 ст. 369 ККУ (підбурювання до закінченого замаху на надання неправомірної вигоди службовій особі, яка займає відповідальне становище, за вчинення службовою особою в інтересах третьої особи дії з використанням наданої влади та службового становища).
Під час слідства детективи НАБУ з’ясували, що Юрій Новак також приховав частину статків. Зокрема, він не вказав у декларації за 2020 рік квартиру сестри у будинку в селі Щербані, в якій він жив, паркомісце та автомобіль Kia Sportage. Все це, за підрахунками експертів, коштувало щонайменше 1,1 млн грн.
Тож, до справи додали ще ч. 1 ст. 366-2 ККУ (Умисне внесення суб`єктом декларування завідомо недостовірних відомостей до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої ЗУ «Про запобігання корупції», коли такі відомості відрізняються від достовірних на суму понад 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб).
12 серпня 2022-го Юрій Новак отримав повідомлення про підозру у перелічених вище злочинах. За 10 днів йому обрали запобіжний захід. Прокурори просили визначити судді 1,3 млн грн застави, враховуючи його річний дохід у 1,5 млн грн і розмір хабаря.
Сам Новак і його захисники Михайло Гончаров, Анна Бєжанова та Денис Репало заперечували проти обрання будь-якої форми запобіжного заходу, а також відкинули будь-які звинувачення та підозри. Репало зазначив, що доказів актуального недостовірного декларування немає. Так, бо через воєнний стан декларування статків не проводиться в принципі, й реєстр закритий.
Крім того, адвокат додав, що ризик втечі голови суду виключений. Мовляв, він має занадто важливу посаду, виплачує аліменти, десяток разів вилітав за кордон і щоразу повертався — не має там родичів та інших зв’язків, які б змусили його лишитися.
Юрій Новак же назвав Юрія Дігорова агентом НАБУ і надав документи про те, що у 2016-2021 роках неодноразово перетинав державний кордон у різних напрямках і щоразу повертався. З них кілька разів він відвідував Білорусь, де був щоразу понад 10 днів.
Врешті суддя ВАКС Олег Коліуш призначив голові Ленінського райсуду 910 тис. грн застави. Юрій Новак уже подав на це рішення апеляційну скаргу. Інформації про відсторонення судді від здійснення правосуддя поки немає.
, «Полтавщина»