Gorozhanin.com.ua

Фіскальні стимули та використання нових технологій — шлях до розвитку газовидобувного сектору України

17 марта
08:34 2021

Україна видобуває близько 20 млрд м3 газу, що забезпечує 2/3 від загальної потреби. Решту ми досі імпортуємо. Втім, наша держава цілком може збільшити видобуток. Та для цього галузі потрібна державна підтримка, яка передбачає конкретні стимулюючі кроки.

Видобувати більше — стратегічне завдання України

Якщо подивитися у минуле, то в середині 1970-х років Україна видобувала майже 70 млрд м³ газу. Проте видобуток скорочувався і в 90-х становив лише 18 млрд м³. Тоді газовидобувна галузь не була в пріоритеті держави, влада робила ставку на імпорт блакитного палива. Імпортозалежною Україна залишається й сьогодні. Хоча за запасами газу ми знаходимося в трійці лідерів Європи та перші — за співвідношенням запасів до видобутку.

Змінити курс, тобто повністю відмовитися від імпортного газу та перейти на самозабезпечення — одне з основних завдань сьогоднішнього уряду. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль переконаний, що збільшення власного газовидобутку є надважливим проєктом у межах національної безпеки України.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль Прем’єр-міністр Денис Шмигаль

— Ми розраховуємо, що в 2024-2025 роки завдяки відкриттю нових родовищ зможемо повністю забезпечити внутрішню потребу України як для населення, так і для виробничих споживачів газу. Більше того, й надалі розвиватимемо видобуток. У нас достатньо запасів для цього. Ми уклали вісім угод про розподіл продукції як з НАК «Нафтогаз», так і з приватними компаніями. Інвестиції у галузь — тільки в розвідку — в найближчі два-три роки складуть 10 мільярдів гривень, — сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час пресконференції, присвяченій року діяльності уряду.

Державні стимули — шлях до збільшення видобутку

Газовидобувники підтримують стратегічну мету влади щодо досягнення енергетичної незалежності та готові докласти максимум зусиль для нарощування обсягів видобування природного газу. Але надважливою залишається державна підтримка сектору, на який вкрай негативно вплинула пандемія та рекордно низькі ціни на газ у світі. Ці фактори, відповідно, призвели до зменшення видобутку палива.

Для збільшення газовидобутку влада повинна зробити кілька важливих кроків Для збільшення газовидобутку влада повинна зробити кілька важливих кроків

По-перше, стимули для буріння нових газових свердловин, запроваджені 2018 року, мають бути збережені до 2030-го. Аналогічні стимули мають бути і для видобутку нафти та конденсату із нових свердловин.

— Наша досить активна програма розвитку попередніх років значною мірою була обумовлена стимулюючою рентною ставкою на газ для нових свердловин, що впроваджена з 2018-го. Але навіть при поступовому відновленні цін на газ дуже важливо підтримати подальше буріння в Україні та продовжити термін дії стимулюючої ставки, — стверджує генеральний директор групи газовидобувних компаній Smart Energy Сергій Глазунов.

По-друге, інвесторів потрібно мотивувати, щоб вони відновлювали та розконсервовували старі свердловини. На сьогодні мова йде про понад 3000 об’єктів, де не ведеться видобуток та не сплачується рента. Новітні технології дозволять реанімувати ці свердловини та вести з них видобуток. Підтримка галузі через зниження ренти надасть змогу нафтогазовим компаніям реінвестувати у програми буріння та капітальні ремонти.

— У Податковому Кодексі близько 10 різних ставок рентної плати. Аналіз, проведений фахівцями СП ПГНК, показав: при введені 12% ставки ренти на всі нафтові та газові свердловини глибиною до п’яти тисяч метрів, незалежно від дати введення в експлуатацію, у середньостроковій перспективі наша компанія зможе сплатити на 278% більше рентної плати вже у 2024 році, — зазначив генеральний директор JKX та СП ПГНК Віктор Гладун.

По-третє, дуже важливим є надання стимулів для розробки важковидобувних покладів газу. Це дозволить відродити родовища, які перебувають на завершальній стадії розробки та виснажені на понад 80%.

Зараз вже є технології, що дозволяють розробляти важковидобувні запаси.

— Без фіскальних стимулів такі проєкти поки що нерентабельні. Але вони можуть абсолютно по-новому розкрити ресурсно-запасний потенціал країни. В Україні є величезні перспективи для нарощування власного видобутку газу. В наших силах розкрити цей ресурсний потенціал і привести країну до енергетичної незалежності, — розповідає генеральний директор ДТЕК Нафтогаз Ігор Щуров.

Крім запровадження фіскальних стимулів, надзвичайно важливим для інвесторів залишається стабільне регуляторне середовище, зрозумілі та незмінні правила гри. Адже газовидобування — дуже ризикований бізнес, який передбачає вкладання значних коштів у пошук вуглеводневих покладів та їх видобування. Крім того, процес розвідки нафтогазових ділянок, буріння свердловин є довготривалим і займає не один рік.

Модернізація законодавства повинна сприяти інвестиціям

Голова Держгеонадр Роман Опімах Голова Держгеонадр Роман Опімах

Надра України мають шанс стати драйвером зростання національної економіки.

— Служба постійно працює над модернізацією профільного законодавства. За нашої участі розроблений великий пакет реформ, що включає проєкт підтримки розвитку вітчизняних галузей надрокористування й актуалізовану загальнодержавну програму розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року. Вона, зокрема, передбачає введення вільного обігу спецдозволів, можливість розстрочення оплати за спецдозвіл, спрощення умов ведення діяльності для малого надрокористування, — підкреслює голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах.

Європа нині фактично відмовляється від вугілля, переходячи до зеленої енергетики. Проте експерти впевнені, що газ залишається дуже ефективним і доволі екологічним традиційним ресурсом. Він буде актуальним в Україні ще десятки років. Не виключено, що у майбутньому обсяги його споживання можуть навіть збільшуватися. А значить, завдання держави — максимально сприяти розвитку сектору. Що зі свого боку допоможе збільшити обсяги газовидобування, відрахування до бюджетів і кількість нових робочих місць.

Тарас ПОХИЛЬКО


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/acoareis/public_html/wp-content/themes/legatus-theme/includes/single/post-tags.php on line 5
Share

Статьи по теме

Последние новости

Зима вривається несподівано: Дніпропетровщину накриє різке похолодання і сніг

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.