Долю неякісних консервів з полтавського продрезерву вирішуватиме Господарський суд в Одесі
Прокуратура намагається через суд повернути до бюджету Полтави 8,3 млн грн, які влада міста витратила на закупівлю у компанії Володимира Сергієнка неякісної тушківки для продовольчого резерву. Паралельно постачальник консервів намагається зняти заборону на виробництво, а міськрада — скасувати результати перевірки, яка встановила порушення вимог ДСТУ. Рішення по жодному з позовів не набрало законної сили, а розгляд справи щодо повернення коштів взагалі передали до Одеси, куди завбачливо «переїхав» виробник.
У середині березня Полтавська міська рада прийняла рішення про формування продовольчого резерву міста. Впродовж кількох наступних тижнів управління адміністративних послуг, яке визначили відповідальним за його наповнення, уклало кілька продуктових договорів на загальну суму понад 23,3 млн грн.
Більшу частину коштів витратили на закупівлю консервів двох типів — 80 тисяч банок перлової каші зі свининою вартістю 6 млн грн та 80 тисяч банок тушкованої свинини вартістю 8,3 млн грн.
Постачальником усіх консервів на безконкурсній основі було обране ТОВ «Продоптом», що де факто належить до пулу компаній відомого у Полтаві підприємця Володимира Сергієнка.
Товариство «Продоптом» було створене 28 травня 2021 року з юридичною адресою на території Полтавського м’ясокомбінату (вул. Харчовиків, 6а), де сам Сергієнко виробляє таку саму тушківку від імені свого ФОПа.
22 лютого, за 2 дні до початку повномасштабної війни, підприємство внесло зміни до класифікатора видів економічної діяльності: з торгівлі овочами та фруктами на виробництво м’ясопродуктів.
6 квітня, через два тижні після укладання договорів на поставку консервів місту, «Продоптом» змінив юридичну адресу — з вул. Харчовиків, 6а у Полтаві на вул. Леонтовича, 12 в Одесі.
Дочекавшись складання актів приймання-передачі м’ясних консервів, яке відбулося 19 квітня, правоохоронці розпочали перевірку діяльності «Продоптом», зокрема виробництва тушкованої свинини (але не перлової каші зі свининою).
Була проведена низка обшуків, зокрема, у цехах, де виготовлялися консерви. Там правоохоронці виявили антисанітарію та неякісне м’ясо, яке оброблялося без лабораторного контролю якості продукції.
Далі СБУ ініціювала перевірку якості частини консервів з продрезерву, яка виявила порушення вимог ДСТУ, Держпродспоживслужба своєю постановою заборонила «Продоптом» продовжувати перероблення м’яса до усунення усіх санітарних порушень, а Держаудитслужба нарахувала 8,3 млн грн збитків міському бюджету.
Наразі історія із консервами загрузла в купі судових позовів, як від прокуратури, так і від управління адмінпослуг та ТОВ «Продоптом».
Полтавська міськрада проти Держаудитслужби
Відповідно до Єдиного державного реєстру судових рішень, 10 листопада у Полтавському окружному адмінсуді був розглянутий позов управління адмінпослуг Полтавської міськради до Держаудитслужби, яка порахувала розмір збитків бюджету.
Врахувавши висновок ДП «Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» щодо порушення вимог ДСТУ під час виробництва консервів, відсутність сертифікатів якості на всю продукцію, організаційне порушення процедури розподілу консервів між місцями зберігання, а також оплату продукції ще до її отримання, суд відмовив у задоволенні позову. Чи будуть представники міськради оскаржувати таке рішення в апеляційному суді — наразі невідомо.
Маючи на руках нескасоване рішення Держаудитслужби, прокуратура звернулася до суду з двома позивними заявами.
Прокуратура проти Полтавської міськради
У першому позові прокурори намагаються визнати протиправним рішення виконкому Полтавської міської ради щодо видачі продуктів із міського продовольчого резерву, яку міський голова Олександр Мамай обіцяв провести протягом минулого літа.
Розгляд цього позову так і не розпочався по суті. На думку суддів Полтавського окружного адмінсуду контроль за використанням продрезерву мають здійснювати рятувальники (ГУ ДСНС Полтавщини), тому у цьому випадку у прокуратури відсутні підстави представляти інтереси держави у суді. Наразі прокурори оскаржують рішення щодо залишення справи без розгляду в Другому апеляційному адміністративному суді.
Прокуратура проти виробника консервів «Продоптом»
Другий позов стосується розірвання договору на поставку консервів з тушкованою свининою та повернення 8,3 млн грн до міського бюджету.
Ще на етапі підготовки до розгляду Господарський суд Полтавської області відмовився розглядати справу, передавши матеріали справи за підсудністю колегам до Господарського суду Одеської області. Це відбулося оскільки, як ми вже згадували, після укладення договору на поставку консервів місту, товариство завбачливо перереєстрували з Полтави в Одесу. Перенесення розгляду до іншої області точно не пришвидшить час розгляду справи.
«Продоптом» проти Держпродспоживслужби
Протягом літа ТОВ «Продоптом» двічі намагалося оскаржити постанову Держпродспоживслужби щодо тимчасової заборони на продовження виробництва. В обох випадках суд відмовив виробнику у задоволенні клопотання.
Натомість у вересні Полтавський окружний адмінсуд задовольнив позов Держпродспоживслужби до ТОВ «Продоптом» про зупинення виробництва у двох цехах. Наприкінці листопада представник «Продоптом» подав апеляційну скаргу на вище зазначене рішення — її розгляд триває досі.
Пансіонат та військові проти «Продоптом»
З сергієнківським ТОВ «Продоптом» судиться не тільки прокуратура. Свої претензії на понад 100 тис. грн до підприємства має і Горбанівський геріатричний пансіонат ветеранів війни та праці, який також замовляв м’ясні консерви.
Ще існують мінімум п’ять позовів від ЗСУ щодо неналежного виконання товариством взятих на себе зобов’язань за договором про закупівлю товару, а також повернення коштів на загальну суму понад 3 млн грн.
Загалом взаємовідносини підприємств Володимира Сергієнка з військовими заслуговують на окрему розлогу статтю у майбутньому.
Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»