Діяльність громадської організації Save Poltava у 2023 році
Цей проект висвітлює діяльність пам’яткоохоронної громадської організації Save Poltava, що була заснована групою однодумців у 2017 році. В публікаціях ми будемо розкривати специфіку нашої наукової, консультативної, просвітницької роботи. Окремі статті будуть присвячені проблематиці якісної реконструкції історичного міського середовища, реставрації пам’яток, збереження об’єктів культурної спадщини. Також будемо ділитися своїми просвітницькими ініціативами та участю в організації культурних подій у місті.
Минулий 2023 рік був для нас водночас насиченим і складним. Ще з лютого 2022 року голова Save Poltava Віктор Трофименко та члени організації Юліан Матвійчук, Віктор Поляков, Олександр Товпига стали до лав Збройних сил України (усі є ветеранами АТО і вперше долучилися до ЗСУ в 2014 році). У травні 2023 внаслідок отриманих поранень загинув наш співзасновник, депутат міської ради Юліан Матвійчук.
Протягом 2022 року і першої половини 2023 члени нашої організації фокусували свою діяльність насамперед на дослідженні об’єктів культурної спадщини та розробці облікової документації, яка й визначає, в чому полягає цінність будівель і які їх складові мають охоронятися згідно із законодавством. Науковці Save Poltava, кандидати архітектури Оксана Бєлявська та Артур Ароян, архітектор, начальник Управління містобудування та архітектури Полтавської ОВА Ірина Особік, а також краєзнавець Борис Тристанов входять до складу Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при Полтавській ОВА. Саме в рамках цієї діяльності ще наприкінці 2022 року наші науковці на волонтерських засадах виконали документацію щодо занесення історичного будинку за адресою вул. Гоголя, 7 до Переліку щойновиявлених пам’яток культурної спадщини. Оскільки власник будівлі вирішив оскаржити в суді рішення ОВА щодо присвоєння будинку цього статусу, наша організація тепер залучена до судового процесу як третя особа.
Оксана Бєлявська, Артур Ароян, Борис Тристанов також є членами робочої групи з перейменування геонімів, передумовою чого була організована нами волонтерська спільнота науковців для підготовки процесу перейменування.
До нашої громадської організації долучаються нові науковці: минулого року до нас доєдналися кандидат філологічних наук Наталія Криницька та кандидат історичних наук Олександр Сакало.
Влітку члени організації, архітектори Оксана Бєлявська, Артур Ароян та будівельник-реставратор Михайло Бережинський, здійснили наукову експедицію в с. Білики з метою методичної підтримки тамтешнього органу охорони культурної спадщини та розробки методики допомоги в укладанні програм збереження спадщини. Розпочали плідну наукову співпрацю із в.о. директора Білицького краєзнавчого музею Євгеном Калашником.
Із літа 2023 року Save Poltava долучається до створення публічних просвітницьких проектів, зокрема до підготовки вже третього, організованого нашою командою спільно з Полтавський краєзнавчим музеєм імені Василя Кричевського мистецького фестивалю «Краєзнавчий артвікенд 3.0 „Український модерн“», який відбувся 2–3 вересня. Цього разу фестиваль був присвячений 120-річчю українського архітектурного стилю і 150-річчю його зачинателя, архітектора Василя Кричевського. Партнерами в організації події стали дискусійний клуб «Сентенція», кафедра образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, Департамент культури і туризму Полтавської ОВА та Полтавська обласна філармонія. Оскільки в період проведення фестивалю в області діяли суворі обмеження щодо масових заходів, програма вимушено була скорочена й частково роззосереджена в часі та локаціях. Лекційний блок відбувався в центрі сучасного мистецтва JUMP, а виставкова частина відкрилася наступного тижня у флігелі краєзнавчого музею. В лекторії взяли участь відомі науковці та журналісти з Полтави, Києва та Харкова. Всі виступи доступні за посиланням.
Далі увага Save Poltava зосередилася на відновленні ремонтних робіт на будинку архітектора Лева Вайнгорта, де розташований офіс організації. Були проведені невідкладні роботи з поточного ремонту даху, разом із волонтерами ініціативи «Будуємо Україну Разом» прибрали територію та очистили вуличний фасад від пошкодженої штукатурки. В перспективі планується повернення історичній будівлі первісного вигляду — заміна покриття даху на металеве та очищення фасадів до цегли.
Досвід співпраці з волонтерами БУР отримав продовження у вигляді наступної просвітницької події — лекції-екскурсії «Сучасні виклики у відновлені культурної спадщини», яку проводили члени організації — Артур Ароян, Михайло Бережинський та Вікторія Гончар. Кандидат архітектури Артур Ароян розповів про те, як ми можемо вести діалог із прийдешніми поколіннями через вигляд наших міст, містечок і сіл після війни, враховуючи вітчизняний та світовий досвід. Учасники відвідали будинок архітектора Лева Вайнгорта, де будівельник-реставратор Михайло Бережинський розповів про хід ремонтних робіт. Далі відбулася ознайомча екскурсія вулицями Пилипа Орлика, Європейською та Соборності, де розташовані унікальні будівлі, що є архітектурним обличчям нашого міста.
В наступних публікаціях розкриємо детальніше окремі сфери діяльності Save Poltava та викладемо наші думки з приводу актуальних проблем збереження об’єктів культурної спадщини в Полтаві.
ГО «Збережемо Полтаву»