Держава розширила можливості громад використовувати власні кошти зі спецфонду та здійснювати нові запозичення
9 липня Верховна Рада України прийняла в цілому законопроєкт № 7426, який дозволяє удосконалити порядок та способи виконання повноважень органами місцевого самоврядування. Йдеться про можливість під час воєнного стану спрямовувати кошти спеціального фонду до загального фонду з метою забезпечення першочергових видатків.
Якщо бракує коштів у загальному фонді місцевих бюджетів на потреби громад, держава запропонувала рішення. Тепер, за необхідності, місцеві ради зможуть передавати кошти зі спеціального до загального фонду та використовувати їх за загальновстановленими правилами. Відповідні зміни до Бюджетного кодексу, які підготувало Міністерство розвитку громад та територій, прийняла Верховна Рада України 9 липня. Законопроект № 7426 розглянули за прискореною процедурою. Документ набуде чинності після підписання Президентом України та офіційної публікації Закону.
В Мінрегіоні пояснили, що оскільки на рахунках спеціального фонду місцевих бюджетів є чималі кошти, які надходять від певних податків та відшкодувань, то в умовах воєнного стану варто дати громадам можливість витрачати їх на нагальні потреби.
«Кошти спеціального фонду мають цільове спрямування. Однак сьогодні вся Україна живе в умовах воєнного стану, громади мають різні потреби – одні оговтуються від наслідків окупації, другі – в зоні бойових дій, треті — забезпечують тил. Тому правильно дати їм змогу передавати кошти зі спеціального до загального фонду і фінансувати нагальні потреби. Використовувати ці кошти громади зможуть у відповідності до чинних законодавчих норм», — прокоментував заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.
Крім цього, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, обласним та міським радам надано право здійснювати нові місцеві запозичення та надавати місцеві гарантії, навіть якщо у процесі здійснення платежів з погашення та обслуговування місцевого боргу порушено графік платежів, нараховано штрафні санкцій, виникла прострочена заборгованість.
За матеріалами пресцентру ініціативи «Децентралізація» та Міністерства розвитку громад та територій України