Біонічний протез зі штучним інтелектом — стартап полтавського інженера з’явився на обкладинці Time
Полтавець Ігор Ільченко став співрозробником біонічного протеза, який увійшов до 200 найкращих винаходів року за версією Time
Щороку журнал Time публікує власний рейтинг інноваційних продуктів. Цьогоріч до нього увійшла українська компанія Esper Bionics. Стартап розробляє роботизовані протези та контролери на основі технологій штучного інтелекту для людей із вадами кінцівок. Продукт компанії під назвою Esper Hand потрапив в категорію «Доступність». Також його розмістили на обкладинці.
Старт проєкту дав лікар-дерматолог киянин Дмитро Газда, який у 2017 році зібрав команду, а у 2018 заснував компанію Esper Bionics. У компанії є троє співзасновників: Дмитро Газда, Анна Белєванцева та Ігор Ільченко.
32-річний Ігор Ільченко родом із Полтави. У 2007 році закінчив школу № 2. Далі навчався у Національному юридичному університетові ім. Ярослава Мудрого. На початку кар’єри займався виготовленням моделей на 3D-принтері. Потім долучився до київської команди розробників біонічного протеза, де обіймає посаду головного інженера.
Через два роки роботи команда презентувала перший прототип роботизованого протеза, який виготовили для дівчини з вадою кінцівки. У 2019-му стартап переміг у змаганні винахідників Vernadsky Challenge. Після цього в проєкт вклали гроші SMRK VC Fund, Український фонд стартапів та Alchemist Accelerator. За оцінкою Forbes, загальна сума інвестицій у компанію не перевищує $2,5–3 млн.
За інформацію видання Vektor, сьогодні над створенням роботизованих протезів працюють 23 професіонали в головному офісі в Нью-Йорку, а також у Києві та Берліні.
Основний продукт компанії — «розумна» роборука Esper Hand масою 380 г. Протез має 24 датчики, які вловлюють та обробляють м’язову активність і мозкові імпульси, щоб активувати дію в руці. Обмін інформацією між пристроєм та людським мозком йде через нейрокомпʼютерний інтерфейс. Біонічний протез має інтуїтивний хват, який дозволяє тримати дрібні предмети: зубну щітку, виделку, телефон тощо.
За допомогою тренування програмної нейронної мережі (той самий «штучний інтелект»), протез з часом починає «розуміти» шаблони рухів конкретної людини та її звички й надалі починає їх передбачати й підлаштовуватись під них.
Протез заряджається, як звичайний мобільний телефон. Одного заряду може вистачити на день активного користування або декілька днів спокою. Компанія надає два роки гарантії.
У 2020 році компанія Esper Hand повідомила виданню Liga, що вартість протезу в Україні буде становити $6000, на розвинутих ринках — $10000–16000. Однак актуальних цін станом на 2022 рік на сайті компанії немає. Офіційних повідомлень про старт продажів не було.
В наступній статті «Полтавщина» поговорить детальніше про проект з інженером Ігорем Ільченком.
, «Полтавщина»