ЗНО-2021 буде зовсім не таке, як у попередні роки: жесть із математики і мова без літератури
ЗНО-2021 буде істотно відрізнятися від того, що було в попередні роки. Головні відмінності полягають у тому, що з двох основних предметів, математики та української мови, тести будуть різними у гуманітаріїв і технарів. Про нововації майбутнього тестування розповів в.о. директора Українського центру оцінювання якості освіти Валерій Бойко.
Одне з головних нововведень — тест з української мови без літератури. Такий тест складатимуть випускники, які мають намір вступати до вищих навчальних закладів на технічні спеціальності. Водночас, гуманітарії будуть, як і раніше, здавати тест, що включає в себе питання як із мови, так і з літератури.
Тому не виключено, що майбутнім технарям не вдасться при вступі скористатися тестами попередніх років, оскільки в них містяться питання з літератури, і вони відрізнятимуться від нових. Правда, в Міносвіти також розглядають варіант, при якому минулорічні тести будуть прийнятні для абітурієнтів-технарів, оскільки література технічним знанням — не завада.
Ще одне нововведення стосується випускників, які в школі поглиблено вивчали математику. Для них тест із математики буде дещо іншим, ніж для тих, хто знайомився з інтегралами і диференціалами за стандартною програмою. Для тих, хто вивчав "царицю наук" поглиблено, тест буде складнішим, аби вони могли сповна блиснути своїми математичними обдаруваннями.
Правда при цьому керівник УЦОЯО не розтлумачив, чи зможуть випускники, які склали, наприклад, тільки мовний тест, без літератури, претендувати на вступ на гуманітарні спеціальності. І аналогічно: чи зможуть тепер діти, які вивчали в школі "звичайну" математику, подавати документи на технічну спеціальність. І якщо таке буде дозволено, то як будуть конвертуватися між собою поглиблені і полегшені тести.
Нагадаємо, абсолютним тріумфатором ЗНО-2020 став хлопець зі звичайної селищної школи на Івано-Франківщині. З чотирьох предметів він набрав 795 балів із 800 можливих. Хлопець готувався до ЗНО без репетиторів, займаючись за власноруч розробленим планом.