Лукашенко домовився з Кремлем і піде до останнього
Четвертий день в Білорусі триває хвиля протестів у зв'язку з невдоволенням результатами президентських виборів, де за попередніми результатами переміг чинний президент Олександр Лукашенко. Для Білорусі — це наймасштабніші протести за останні десять років. Експерти розходяться у поглядах, чи переростуть мітинги в Білорусі в "майдан", як це було в Україні, і наскільки далеко готові зайти противники Лукашенко, який уже править країною 26 років.
Кандидат політичних наук Олена Снігир скептично ставиться до того, що білоруські протести переростуть у щось більше.
"У Білорусі ніхто не може назвати ім'я консолідованої опозиції. Тобто є якась ефемерна опозиція, яка нібито протистоїть Олександру Лукашенко. Але хто ці люди, чи дійсно вони готові йти і боротися до кінця з останнім диктатором Європи, як його називають, невідомо. Протести зараз досить стихійні. Ми бачимо, що координуються вони в основному через соцмережі. Президент Білорусі втратив легітимність в очах більшої частини народу, і, очевидно, Лукашенко не був готовий до цього", — відзначає експерт.
Олена Снігир додає, що протестувальники не мають плану дій, як протистояти режиму. Силовики вибрали тактику індивідуального терору, коли висмикуються випадкові люди і окремі перехожі. Почалося масове залякування громадян Білорусі, навіть тих, хто не бере участі в протестах. Дії силовиків щодня стають більш жорстокими.
Експерт зазначає, що схоже, що Лукашенко домовився з Кремлем. Саме від цієї домовленості і залежало його рішення йти до останнього в придушенні протестів.
"Думаю, що він буде йти до останнього, поки буде відчувати підтримку Москви за собою. Російський вплив в Білорусі однозначно є … Давайте не забувати, що Білорусь тісно інтегрується з Росією, в тому числі у військово-політичному плані. У Білорусі є загальна військова доктрина Союзної держави Білорусі і Росії. У Білорусі з РФ Договір про співпрацю спецслужб від 2003 року, за яким російські спецслужби так вільно себе почувають на території Білорусі. Ми не знаємо, чиї накази зараз насправді виконують білоруські силовики. Це накази Лукашенко? Можливо, це накази з російської сторони? ", — заявила Снигирь.
Можна спрогнозувати, що Росія буде робити все можливе, щоб знищити протестний потенціал в Білорусі. Позитивний прояв до свободи білоруського народу, який ми зараз спостерігаємо у вигляді протестів, теж грає на руку Кремлю. Москва закликає Лукашенка до застосування сили проти білорусів. Адже лідер, якого ненавидить власний народ, стає дуже керованим. Білоруське суспільство не розцінює РФ, як загрозу, а Росія тим часом буде маленькими кроками інтегрувати Білорусь.
Нагадаємо, в Білорусі 12 серпня затримали двох українських волонтерів та завели на них справи за статтею про масові заворушення.