Горожанин — Зачистка медіа по-харківськи: послідовно, неухильно, регіонально
(04.10.11, 11:24)Прочитано: 52 | Комментариев: 0
22 вересня двоє одіозно-«регіональних» керманичів Харківщини – голова обласної адміністрації Михайло Добкін і мер міста Геннадій Кернес – приїхали на роботу на велосипедах. Ззаду – так само на «байках»—їх супроводжували двоє заступників губернатора і охоронці. Думається, останнім не слід особливо перейматися незручністю нештатної ситуації – оскільки таким екологічно-європейським робом їхні боси, вочевидячки, пересуватимуться раз на рік – у Міжнародний день без автомобіля. Позаяк, за словами, М. Добкіна, він та його соратник активно підтримують здоровий спосіб життя.
Цю веселу ПР-акцію топ-чиновників висвітлили майже всі провідні медіа регіону. Окрім трьох – телеканалів АТН, «Фора» і «А/ТВК», мовлення яких було заблоковано протягом двох останніх місяців. Причини цієї скандальної ситуації виглядають як для України вельми банальними, а методи перешкоджання діяльності медіа – стандартно-випробуваними владою щодо нелояльних до неї ЗМІ. Якщо журналісти не ведуться, скажімо, на анонімні чи відверто-прямі погрози, тоді завуальовано вмикаються інші дієві інструменти – економічний і регуляторний тиск. Є всі підстави вважати, що казус з трьома харківськими телеканалами стовідсотково підпадає під цей системно-типовий різновид знищення владою неугодних ЗМІ. Бо хто насправді не допускає нині вищезгадані канали до ефіру? Ну, звісна річ, не Кернес, і не Добкін. Вони ж – не самогубці, щоби відверто підставляти себе під кримінальні статті, нехай і заради комфортного для себе, гіперлояльного та фіміамного медіа-середовища. Та й навіщо, коли є ціла сув’язь державних перевіряючих органів та цілком залежних від них технічних та логістичних структур?
Так, наприклад, щоби закрити непокірно-«бунтівне» друковане видання, варто всього лишень підпільно ініціювати, скажімо, ту ж саму податкову перевірку (до речі, керівник ДПА України нещодавно сам публічно анонсував те, що ряд видань незабаром перевірятиметься фіскальними структурами), розірвання договору оренди приміщення чи щодо надання поліграфічних послуг, врешті-решт – наслати опричників у масках та з автоматами на офіси засновників чи видавців і таким робом заблокувати фінансування мас медіа. У ситуації з телекомпаніями існує ще більш дієва форма затикання журналістських пельок – причому, котра обходиться навіть без нашестя силовиків. Йдеться про припинення передачі телесигналу в ефір – за будь-якими технічними чи комерційними мотиваціями — операторами та провайдерами телекомунікаційних послуг, котрі просто вимушені працювати під крилом чи дахом чинної виконавчої влади. Саме цей метод і було застосовано у Харкові щодо трьох вищезгаданих телеканалів.
Про те, що зняття з ефіру саме цих ТВ-медіа (АТН, «Фора» і «А/ТВК») не є випадковим збігом обставин чи сліпою примхою долі, свідчать нелояльність і вельми критичний характер висвітлення ними звитяжної діяльності правлячого харківського «тандему» — на терені «регіональних реформ» в окремо взятій обласній вотчині. До того ж, ні для кого не є секретом, що ці телекомпанії прозоро асоціюються з бізнес-структурами деяких місцевих опозиціонерів – зокрема з Арсеном Аваковим, «б’ютівцем» і головним суперником Г. Кернеса на останніх мерських виборах. Як «регіонали» вміють мститися своїм політичним опонентам, видно хоча би на прикладі кримінально-судового переслідування Ю. Тимошенко. На місцевому ж рівні все, зазвичай, відбувається за аналогічно-клонованою схемою і репресивними лекалами, змодульованими на головному пагорбові країни – себто печерському. Нагадаємо, що ще влітку банк «Базис» та АТ «Інвестор», які знаходяться в одній із харківських будівель і контролюються А. Аваковим, були «атаковані» доблесно-карательними беркутівцями та убозівцями– начебто з причини розслідування якоїсь загадкової кримінальної справи. А, як відомо, таких справ проти «чужих» бізнес-структур на головній «фабриці-кухні» країни штампується безліч. Звісна річ — без жодних замовлень і втручань з боку верховно-політичних господарів і сюзеренів владоохоронних структур. Скорше – просто так, з раптово-з’явленої причини у стилі «ні сіло, ні впало» (і майки з написом «Спасибо жителям Донбасса…» тут геть ні до чого!). Все це, безумовно, — під підливою «боротьби з корупцією». І не біда, що сама ця «боротьба» щедро виплекує сморідно-тухлий дух політично-позаправової вибірковості, а отже – рафінованої корупційності.
Фабула того, що сталося з трьома харківськими телекомпаніями, скорше наявно підтверджує вищесказане, аніж навпаки. До того ж, колектив АТН через свого генерального директора О. Юхта публічно оприлюднив свою підозру щодо мера Харкова Г. Кернеса в тискові на компанію з корисливою метою (www.liga.net). Минулого тижня троє керівників «репресованих» ТВ-структур — на зустрічі з рядом народних депутатів, членів парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації — висловили своє переконання в тому, що «перешкоди в їхній діяльності створені штучно за вказівкою міського голови Геннадія Кернеса» (http://www.telekritika.ua).
Тут варто також процитувати заяву Незалежної асоціації телерадіомовників, надіслану до профільного парламентського Комітету: «З липня 2011 року харківському телеканалу АТН створюють штучні перешкоди у доставці сигналу з студії до Радіотелевізійного передавального центру (РТПЦ). Два оператора телекомунікацій («Датагруп» і «Велтон. Телеком») відмовили телеканалу у наданні цієї послуги через їх оптоволоконні мережі, а коли компанія отримала дозвіл на доставку власними силами за допомогою радіорелейного зв’язку, Харківська санітарно-епідеміологічна станція відмовилась визнавати чинність санітарного паспорту, виданого на це обладнання. 13 вересня цього року ще двом місцевим опозиційним каналам («Фора» і А/ТВК) оператори телекомунікацій («Українські цифрові телекомунікації») відмовили у наданні тієї ж самої послуги. Ми впевнені, що перешкоджання поширенню трьох регіональних каналів в м. Харкові не може розглядатися як окремий випадок «на місцях». На нашу думку, це є продовженням руйнування системи регіонального мовлення в Україні» (цит. за інтернет- виданням «Телекритика»).
Природно, що сам мер Г. Кернес всуціль заперечує свою причетність до резонансного медійного конфлікту: «Я не робив тих кроків, які ви мені приписуєте. Ваші звинувачення голослівні та безпідставні. Якщо у вас є проблеми з мовленням, на те є певна процедура, порядок. Покажіть, де я в цьому алгоритмі, у цьому ланцюзі, так щоб від мого рішення залежала ваша робота, — такого немає! Тому ви мене штучно до цього прив’язуєте, політизуєте всі ці питання… Я не винен, що у вас такі власники. Такий у них підхід, ось так вони оформляли документи…» (http://www.city.kharkov.ua). Так само пан Кернес зауважує, що, мовляв, всі суб’єкти господарювання є рівними перед законом, мають дотримуватися «належних умов господарювання», і що, в цьому контексті, «не треба перекладати свій головний біль на міське самоврядування» (з листа мера Харкова до Комітету ВР з питань свободи слова та інформації).
Одне слово, перефразовуючи відомі слова Президента В. Ющенка, «ці руки нічого не крали і нікого не душили». До речі, на честь самого Віктора Андрійовича, слід завважити, що одним із його небагатьох досягнень за його президентську каденцію є суттєве поліпшення ситуації зі свободою слова в Україні. Чого не скажеш про півторарічне правління Президента В. Януковича, протягом якого наша держава стрімко опустилася вниз за всіма провідними світовими рейтингами, і свободи слова насамперед. До речі, прикметно, що в своєму листі Г. Кернес по суті стверджує, що конфліктний «кейс» із трьома харківськими каналами є інсинуацією і політичними підступами опозиції, насамперед, партії «Батьківщина». І що це, сиріч, ганьбить Україну в очах світової спільноти. Здається, в останньому Геннадій Адольфович є безсумнівно правий. Адже його політичному патронові В. Януковичу не вистачає до всього іще й харківського «головного болю» — особливо напередодні надвідповідального раунду переговорів про асоціацію і зону вільної торгівлі з Євросоюзом під час Саміту «Східного партнерства» у Варшаві.
Саме тому Президент – чи хотів, чи ні – а змушений був зреагувати на резонансний конфлікт щодо блокування харківських телеканалів, давши доручення за два тижні «розібратися» у ситуації Кабміну й Генпрокуратурі. «Необхідно з’ясувати, чи не були порушені законні права ЗМІ і, в випадку виявлення таких порушень, прийняти відповідні заходи реагування», — сказала прес-секретар Президента Дарка Чепак (http://www.mediabusiness.com.ua). Хочеться вірити, що за останній період Генеральна прокуратура вже набула відповідного досвіду в інцидентах та справах щодо порушення прав медіа та журналістів (бо ж донедавна, як заявив був раніше Генпрокурор В. Пшонка, його відомство такого досвіду не мало). Зате, здається, вельми багатого досвіду набули ті невстановлені й таємні особи, які пресували в травні ц. р. черкаську ТРК «Антена-Плюс» — методом несподіваної відмови провайдера «Воля-кабель» транслювати її мовлення. А затим – продовжили стрімко випробовувати на практиці цей різновид прихованої цензури (руками телекомунікаційних операторів, залежних від влади та її дозвільних органів) – вже у Харкові. Звісна річ, мер Черкас С. Тулуб та його харківський колега Г. Кернес не мають до цього аніякого відношення. Бо ж, як виглядає, вони не зобов’язані нести жодної відповідальності за стан зі свободою слова в їхніх вотчинах.
Це ж бо прерогатива Президента В. Януковича – розповідати на різних міжнародних форумах, як він бореться за свободу слова, захищає її від посягань таємних та неідентифікованих зловмисників і плекає європейські стандарти в означеній царині. Хоча не зайве було би йому брати з собою за кордон деяких своїх регіональних мерів та губернаторів. Щоби ті повідали чільним європосадовцям про українську свободу слова, так би мовити, з перших вуст. А заодно – і на велосипедах покаталися б вулицями європейських столиць, демонструючи тамтешнім «довірливим» обивателям свою вроджену демократичність та природну скромність.
P. S. Нещодавно представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дунья Міятович надіслала офіційного листа міністрові закордонних справ України Костянтину Грищенку, в якому закликала українську владу допомогти у поновленні мовлення АТН. «Ця телекомпанія є єдиним джерелом новин, незалежним від харківських властей. Особливо непокоїть, що канали «Фора» і А/ТВК, котрі використовуються для трансляції новин АТН, відключаються, хоча вони мають чинні ліцензії на мовлення» – підкреслила Д. Міятович (http://podrobnosti.ua).
Андрій Коваленко