Стара Одеса: яким було місто у різні роки, — ФОТО
Редакція 048.ua продовжує поповнювати рубрику «Стара Одеса». Тут ми збираємо атмосферні світлини міста різних періодів минулого. У матеріалі можна побачити, як виглядали одеські вулиці, транспорт, люди, магазини та будівлі багато років тому.
Розпочнемо свіжу добірку із світлини, що була зроблена понад 100 років тому. На ній можна побачити яхт-клуб, який зберігся лише в історії — Катерининський.
Він з’явився у 1897 році за ініціативи місцевої інтелігенції. До цього тут одним із перших на Чорному морі був Чорноморський яхт-клуб. Клуб для еліти, куди потрапити було нелегко навіть заможним громадянам. Катерининський яхт-клуб був більш демократичний, йому належали навіть громадські яхти, на яких міг виходити в море будь-хто із членів клубу. Згідно зі Статутом Катерининського яхт-клубу, його членами могли стати «особи обох статей, християнського віросповідання усіх станів», тоді як до складу Чорноморського яхт-клубу входила лише знать і не допускалися жінки.
А це одеська бублічна артіль торгує біля підніжжя Потьомкінських сходів. 1905 рік.
На наступній світлині можна побачити паломників на одеській митниці у 1900-1910 роках. У центрі — Портова вартова вежа, що розташовувалась у Карантинній гавані. Зруйнована у роки Другої Світової війни.
А ця фотографія була зроблена на одному з одеськіх пляжів під час риболовлі, 1904 рік.
Вид з Тюремної площі на старий Тюремний замок. Початковий проект замку виконав архітектор Ф. Фраполлі у 1817-1818 роках. Але побудований він був набагато пізніше — в 1821-1824 архітектором Ф. К. Боффо. При в’язниці було засновано церкву Святого Благовірного князя Олександра Невського. З відомих особистостей у цьому замку були страчені Народовольці Степан Халтурін, Микола Желваков та Дмитро Лізогуб. У 1894 році замок розібрали, у зв’язку з переповненістю ув’язненими.
Так багато років тому виглядав одеський бульвар Жванецького.
А це типові одеські барахолки, де лежали прості речі, які могли стати в нагоді в побуті, а також молоко та інші продукти з найближчих сіл.
На наступній світлині можна побачити будівлю Гауптвахти, що розташовувалася на перехресті вулиць Садової та Преображенської. Архітектор І. І. Круг, 1817 — 1818 роки.
Її знесли у 1888 році та збудували на її місці будинок Лібмана.
Вулиця Дерибасівська у період, коли вона ще не стала пішохідною. Ймовірно, 70-ті роки.
Тротуари щільно заповнені пішоходами. Знімок зроблений від магазину «Золотий ключик» у бік готелю «Спартак». Ні магазин, ні готель не збереглися.
А цей знімок показує нам, як вирувало життя в самому серці Одесі — на розі Дерибасівської та Преображенської.
Читайте також: Стара Одеса: 10 атмосферних фотографій з минулого, — ФОТО