Gorozhanin.com.ua

«Найтяжче – коли ми виїжджаємо на пошук дитини»: інтерв’ю з одеським водолазом, який пережив окупацію Херсона

14 августа
14:25 2024

Віктор Бутенко – водолаз — рятувальник в Одеській службі надзвичайних ситуацій. До лютого 2022 року чоловік був моряком і майже все життя проживав в Херсоні, але після повномасштабного вторгнення Віктор з родиною був вимушений переїхати та обрати для себе нову професію.

Журналістка 048.ua поспілкувалась з рятувальником про сміливий переїзд під обстрілами до Одеси, аспекти роботи водолаза та найтиповіші помилки людей під час відпочинку на водоймах.

“Пів року ми були в окупації, а 13 вересня 2022 нам з дружиною та дітьми вдалося виїхати з міста. Ми проїхали 27 блокпостів через Мелітополь, Запоріжжя, Умань. Тоді цей шлях зайняв у нас три доби, а зараз я їду з Херсона до Одеси 2.5 години” – згадує Віктор.

Ви змогли прожити в окупації до вересня, що стало поштовхом до остаточного рішення про переїзд ?

З кожним днем було все складніше, пам’ятаю, коли пропав в один момент весь український зв’язок, коли не було інтернету, у всіх був шок. На той момент перестали працювати і банківські карти, тобто проблема почалась з грошима, з їхнім обміном. Окупанти намагалися ввести рубль, але гривня ще ходила, тому користувалися нею.

Але після того, коли я побачив з вікна, як окупанти приїхали витягувати хлопця з сусіднього будинку і били його, вирішили: треба виїжджати, 2 години на збори і ми поїхали. Вже потім спілкувався з хлопцями, яких забирали до підвалів, вони розповідали, як їх катували.

Як обирали куди переїжджати?

Я подзвонив своєму знайомому запитати щодо того, де можна пожити, він запропонував прихисток в Одесі, тому одразу вирушили сюди.

Як відреагували, коли ЗСУ звільнили Херсон?

Звичайно я зрадів. Як звільнили Херсон, дружина одразу поїхала, бо вона на службі також в ДСНС і її відізвали туди, а я поїхав одразу коли піротехніки розмінували дорогу через Чорнобаївку. Моя машина була повністю завантажена, бо там не було ні світла, ні води.

По приїзду в мене був шок, бо як раз пройшов дощ і люди, щоб якось використовувати воду як технічну, совочками збирали її з калюж у відро. Я одразу завів біля під’їзду генератор і буквально пройшло 15 хвилин, як біля нього була переноска на переносці по двадцять телефонів і все заряджалось.

До повномасштабного вторгнення у вас була зовсім інша професія, чим ви займалися ?

Багато років був в морі, я моряк. З останнього рейсу повернувся за місяць до повномасштабного. Тому, коли прийшов у службу надзвичайних ситуацій, спочатку був судноводієм. Кермував катерами, човнами, а пізніше вже став водолазом.

Як взагалі прийшли у цю професію?

Моя дружина також працює у ДСНС, і про цю сферу роботи я багато років чув, знав, бачив. Тому подзвонив і спитав чи потрібні люди, сказали так.

Мені відомо, що ви безпосередньо брали участь в евакуації та порятунку після знищення Каховської ГЕС, що запам’яталось найбільше?

Я був там, бо добре знаю місцевість. Там, де я раніше проїжджав машиною, ми проходили човном. Коли евакуювали людей та тварин під обстрілами, підпливали до вікон, вода була на рівні другого поверху. Одна жіночка була, каже нам: «я з вами не поїду на берег, поки ви мого кота не перевезете з цього під’їзду в інший до мого сина», — так і зробили.

Пам’ятаю, коли були біля Снігурівки на човні, там, де затопило села, з нами був іноземний журналіст, і одного разу нас попросили передати жінці, у якої був день народження, шампанське та квіти. Іноземець спитав, що це у нас, ми сказали, що треба привітати жінку. Він був приголомшений і сказав: ви українці, вас не перемогти, ви навіть в таких ситуаціях знаходите приємні моменти. Ну а жінка була в шоці, вона такого не очікувала.

Що входить в обов’язки водолаза — рятувальника?

Взагалі у нас багато сфер діяльності. Одна зі сфер — це рятування людей на воді. Нещодавно чоловіка віднесло на кругу у відкрите море, подзвонила жінка, сказала віднесло дитину. Ми швидко доставили його на берег, то був дорослий чоловік, на березі трохи отримав від мами.

Друга сфера стосується людей, які, на жаль, потонули. Наша задача — знайти та повернути тіло родичам.

Також ми можемо робити обстеження підводної частини суден. І плюс зможемо займатися розмінуванням під водою, ми виїжджаємо на пошуки різних об’єктів, у нас є і надводні і підводні дрони.

Через що найчастіше люди гинуть у воді?

Найпоширеніша причина — заходять у нетверезому стані у воду, особливо під час шторму. Людина не усвідомлює ризиків під дією алкоголю, їй здається, що вона все зможе, і, на жаль, такі випадки закінчуються трагічно. Також бувають випадки, коли людина отримала на березі тепловий удар, йде охолодитися у воду, різкий перепад температур і не витримує серце.

Серед дітей і підлітків — це купання у недозволених місцях. Нещодавно у нас був виклик, де хлопець пригнув з пірса, а у водоймі було не глибоко, при пірнанні зламав шию та потонув.

Як водолази подають сигнали з-під води?

У нас є сигнальний буй. До кожного водолаза під’єднаний цей буй для того, щоб можна було бачити де ти, якщо потрібно — за буй смикнули і водолаз спливає на поверхню, це якщо на далеких відстанях працюємо, а якщо на коротких — чіпляється до водолаза сигнальний кінець, за допомогою якого передають сигнали і можна спілкуватися.

Всього три варіанти: або без зв’язку або повнолицьова маска, але зі зв’язком або шолом Кірбі Морган, в якому тобі через шланг подається і зв’язок, і повітря.

Яке спорядження має водолаз і що одягає на себе при зануренні?

Є два варіанти спорядження — це мокрий і сухий. Мокрий використовують в теплу пору року, коли одягаєш його, ти будеш мокрий, але тобі буде не холодно і без додаткового навантаження костюм тримає тебе на воді. Другий тип – сухий, бо як можна зрозуміти в ньому ти мокрим не будеш, використовують взимку. Під костюм додатково вдягаєш утеплювач.

Далі балон, який важить від 12 до 16 кг.

«Найтяжче – коли ми виїжджаємо на пошук дитини»: інтерв’ю з одеським водолазом, який пережив окупацію Херсона, фото-9

Чи впливає на моральний стан професія?

Найтяжче, коли ми виїжджаємо на пошук дитини, це завжди морально важко, але наша задача — знайти та передати тіло сім’ї – це важливо. Буває таке, що і не з першого разу вдається знайти людину, на це впливає багато факторів. А особисто для мене ще важко те, що я дружину бачу рідко, діти зі мною, а дружина ні. Але я звик, раніше я в морі по 6 – 10 місяців був, але вдома було безпечно.

Що вам допомагає відновитися після важких ситуацій ?

Для мене найкраще відновлення — поспілкуватися з сім’єю, з дружиною, полежати разом біля телевізора. На вулицю вийду, квіти пополиваю, посапаю, покопаю та й добре. У того, хто був в окупації, побачив і відчув усе на собі, то погляди на життя дуже змінюються.

Статьи по теме

Последние новости

У Запоріжжі посадовці ЖКГ попросили додатково виділити їм понад 55 млн гривень на ліквідацію наслідків обстрілів

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.