Gorozhanin.com.ua

IT по-одеськи: як змінилася галузь із приходом війни

10 мая
23:56 2022

ІТ-індустрія встановила фінансовий рекорд, забезпечив 2 млрд дол. надходжень за І квартал 2022 року, незважаючи на воєнний стан. Аналогічний показник у 2021 році становив 1,44 млрд дол., тобто фактично обсяг ІТ-експорту збільшився на 28%. Про це 10 травня повідомилаАсоціація IT Ukraine з посиланням на Нацбанк України.

Заробляють приблизно 3000$

IT вважається однією з найперспективніших галузей української економіки. За минулий рік вона зросла на 36%, а сьогодні тут працює майже 300 тисяч українців. У 2021 році технологічна індустрія стала лідером з експорту послуг, заробивши за рік 6,8 млрд доларів, що становило 4% ВВП. Цей показник удвічі більший, ніж експортний виторг газотранспортної системи.

Одеса входить до ТОП-5 українських міст за кількістю айтішників. За даними Асоціації IT Ukraine, на початок року в місті проживало майже 14 000 фахівців, що можна порівняти зі штатом найбільшої IT-компанії України.

Здебільшого одеські ІТ фахівців працюють у 20 найбільших ІТ компаніях, які мають офіси в Одесі. Серед них EPAM, Intellias, DataArt, Luxoft, SoftServe, Ciklum, AUTODOC та інші. Зарплати фахівців залежать від їхньої спеціалізації та досвіду. Так, згідно з даними профільного порталу DOU, щомісячний дохід тестувальників може коливатися від 600 до 3000$. Розробники отримують від 900 до 5000$, а середній дохід одеського middle-фахівця становить 2589$.


Половина старшокласників хочуть в IT

Навчальні заклади країни щорічно готують від 10 до 12 тисяч майбутніх ІТ спеціалістів. В Одесі таких готують два найбільші ВНЗ: Одеський національний університет ім. Мечникова та Національний університет «Одеська політехніка». За минулий рік обидва університети випустили 870 бакалаврів, які можуть піти до IT.

Кількість охочих здобути IT-спеціальність була високою ще до початку воєнних дій. За даними асоціації IT Ukraine, 54% старшокласників бачать своє майбутнє саме в IT. Виходить, що айтівці змістили професію моряка з позиції найбажанішої для одеситів.
– Розробляти програмне забезпечення у майбутньому планує не лише молодь, – зазначає керівник IT-компанії EPAM у південному регіоні Сергій Гаращук. — Значна частина аудиторії, яка цікавиться цією галуззю це — «світчери» — українці, які вже мають вищу освіту та досвід роботи, але готові змінювати професію та переходити до IT. Саме вони зараз активно реєструються на профільні курси.


Під час війни працює 9 із 10 фахівців

З початком воєнних дій частина фахівців із центральних, південних та східних областей виїхала в західні регіони країни. За даними DOU, найбільше ІТ спеціалістів переїхало у Львівську область – 46%. Потім йдуть Івано-Франківська область та Закарпаття. В основних критеріях вибору місця для переїзду айтівці зазначали присутність друзів та родичів в тих містах.

Офіси IT-компаній в обласних центрах на якийсь час ставали прихистками, де могли розміститися вимушені переселенці. Переїзд фахівців також спонукав ІТ-компанії до відкриття нових офісів. На Закарпатті, наприклад, автівці, що перебралися у цей регіон, разом з місцевою владою створили професійну спільноту – Закарпатський IT-кластер.

Технологічна галузь відновилася досить швидко, зараз в Україні працює 9 із 10 фахівців.У воєнний час айтівці й надалі залучають валюту до країни, беруть участь в ініціативах з оборони країни в лавах ЗСУ та Тероборони, активно долучаються до IT-армії, посилюють кіберзахист тощо.


IT допомагає перемогти

Багато IT-фахівців активні не лише на «віртуальному фронті», вони також є волонтерами. Так, розробник Михайло С. у перші дні війни організовував евакуацію одеситів із залізничного вокзалу. Перебуваючи там до пізньої ночі, він відправив понад 50 людей. Волонтер родом із Макіївки вже знайомий із воєнними діями.

– Перші вибухи нагадали мені про обстріл Донецька у 2014-му, — каже менеджер. – Пам’ятаю, як 14 лютого гуляв із дівчиною центральною площею і почув звук міномета. На той час я вже навчився на слух розрізняти обстріл «Градів» від «Смерчів». Романтичний вечір довелося провести у підземному переході…

Інший ІТ-фахівець Олександр Луцик, переїхавши до Кропивницького, допомагає мешканцям Харкова. Він розвозить ліки та їжу тим, кому складно самостійно вийти з дому. Спеціально для таких поїздок він купив у Польщі мікроавтобус Volkswagen. Нещодавно Олександр підрахував, що разом із колегами та друзями він за два місяці витратив на допомогу понад 350 тисяч гривень!

Сергій Варварський, менеджер ІТ проєктів, у Вінниці, заснував громадську організацію «Загартовані серця». Нещодавно він був на кордоні, щоб отримати допомогу для армії. Колеги познайомили його з мешканцем Мюнхена, який дізнавшись про діяльність українських волонтерів, передав в Україну свої «Ниву» та позашляховик Mercedes Unimog. Обидва автомобілі він заповнив одягом, продуктами, медикаментами. Вартість такої допомоги можна оцінити у 30-40 тисяч євро.

– Волонтерство – це спосіб допомогти країні, – вважає Сергій. – Коли я бачу, як включаються українці та жителі інших країн, щоб допомогти нашим захисникам та переселенцям, точно розумію, для чого ми витрачаємо свої гроші, не спимо ночами та збираємо гуманітарку.

Tags
Share

Статьи по теме

Последние новости

На досрочных выборах президента в США проголосовали более 70 млн американцев | Новости Украины

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.