IT по-одеськи: як змінилася галузь із приходом війни
ІТ-індустрія встановила фінансовий рекорд, забезпечив 2 млрд дол. надходжень за І квартал 2022 року, незважаючи на воєнний стан. Аналогічний показник у 2021 році становив 1,44 млрд дол., тобто фактично обсяг ІТ-експорту збільшився на 28%. Про це 10 травня повідомилаАсоціація IT Ukraine з посиланням на Нацбанк України.
Заробляють приблизно 3000$
IT вважається однією з найперспективніших галузей української економіки. За минулий рік вона зросла на 36%, а сьогодні тут працює майже 300 тисяч українців. У 2021 році технологічна індустрія стала лідером з експорту послуг, заробивши за рік 6,8 млрд доларів, що становило 4% ВВП. Цей показник удвічі більший, ніж експортний виторг газотранспортної системи.
Одеса входить до ТОП-5 українських міст за кількістю айтішників. За даними Асоціації IT Ukraine, на початок року в місті проживало майже 14 000 фахівців, що можна порівняти зі штатом найбільшої IT-компанії України.
Здебільшого одеські ІТ фахівців працюють у 20 найбільших ІТ компаніях, які мають офіси в Одесі. Серед них EPAM, Intellias, DataArt, Luxoft, SoftServe, Ciklum, AUTODOC та інші. Зарплати фахівців залежать від їхньої спеціалізації та досвіду. Так, згідно з даними профільного порталу DOU, щомісячний дохід тестувальників може коливатися від 600 до 3000$. Розробники отримують від 900 до 5000$, а середній дохід одеського middle-фахівця становить 2589$.
Половина старшокласників хочуть в IT
Навчальні заклади країни щорічно готують від 10 до 12 тисяч майбутніх ІТ спеціалістів. В Одесі таких готують два найбільші ВНЗ: Одеський національний університет ім. Мечникова та Національний університет «Одеська політехніка». За минулий рік обидва університети випустили 870 бакалаврів, які можуть піти до IT.
Кількість охочих здобути IT-спеціальність була високою ще до початку воєнних дій. За даними асоціації IT Ukraine, 54% старшокласників бачать своє майбутнє саме в IT. Виходить, що айтівці змістили професію моряка з позиції найбажанішої для одеситів.
– Розробляти програмне забезпечення у майбутньому планує не лише молодь, – зазначає керівник IT-компанії EPAM у південному регіоні Сергій Гаращук. — Значна частина аудиторії, яка цікавиться цією галуззю це — «світчери» — українці, які вже мають вищу освіту та досвід роботи, але готові змінювати професію та переходити до IT. Саме вони зараз активно реєструються на профільні курси.
Під час війни працює 9 із 10 фахівців
З початком воєнних дій частина фахівців із центральних, південних та східних областей виїхала в західні регіони країни. За даними DOU, найбільше ІТ спеціалістів переїхало у Львівську область – 46%. Потім йдуть Івано-Франківська область та Закарпаття. В основних критеріях вибору місця для переїзду айтівці зазначали присутність друзів та родичів в тих містах.
Офіси IT-компаній в обласних центрах на якийсь час ставали прихистками, де могли розміститися вимушені переселенці. Переїзд фахівців також спонукав ІТ-компанії до відкриття нових офісів. На Закарпатті, наприклад, автівці, що перебралися у цей регіон, разом з місцевою владою створили професійну спільноту – Закарпатський IT-кластер.
Технологічна галузь відновилася досить швидко, зараз в Україні працює 9 із 10 фахівців.У воєнний час айтівці й надалі залучають валюту до країни, беруть участь в ініціативах з оборони країни в лавах ЗСУ та Тероборони, активно долучаються до IT-армії, посилюють кіберзахист тощо.
IT допомагає перемогти
Багато IT-фахівців активні не лише на «віртуальному фронті», вони також є волонтерами. Так, розробник Михайло С. у перші дні війни організовував евакуацію одеситів із залізничного вокзалу. Перебуваючи там до пізньої ночі, він відправив понад 50 людей. Волонтер родом із Макіївки вже знайомий із воєнними діями.
– Перші вибухи нагадали мені про обстріл Донецька у 2014-му, — каже менеджер. – Пам’ятаю, як 14 лютого гуляв із дівчиною центральною площею і почув звук міномета. На той час я вже навчився на слух розрізняти обстріл «Градів» від «Смерчів». Романтичний вечір довелося провести у підземному переході…
Інший ІТ-фахівець Олександр Луцик, переїхавши до Кропивницького, допомагає мешканцям Харкова. Він розвозить ліки та їжу тим, кому складно самостійно вийти з дому. Спеціально для таких поїздок він купив у Польщі мікроавтобус Volkswagen. Нещодавно Олександр підрахував, що разом із колегами та друзями він за два місяці витратив на допомогу понад 350 тисяч гривень!
Сергій Варварський, менеджер ІТ проєктів, у Вінниці, заснував громадську організацію «Загартовані серця». Нещодавно він був на кордоні, щоб отримати допомогу для армії. Колеги познайомили його з мешканцем Мюнхена, який дізнавшись про діяльність українських волонтерів, передав в Україну свої «Ниву» та позашляховик Mercedes Unimog. Обидва автомобілі він заповнив одягом, продуктами, медикаментами. Вартість такої допомоги можна оцінити у 30-40 тисяч євро.
– Волонтерство – це спосіб допомогти країні, – вважає Сергій. – Коли я бачу, як включаються українці та жителі інших країн, щоб допомогти нашим захисникам та переселенцям, точно розумію, для чого ми витрачаємо свої гроші, не спимо ночами та збираємо гуманітарку.