Gorozhanin.com.ua

День української писемності та мови: історія і традиції свята

10 ноября
01:10 2022

Щорічно 9 листопада у нашій країні відзначають День української писемності та мови. Це свято набуло особливої важливості зараз, під час повномаштабної війни з росією, адже мова — це ДНК нації, за свободу якої Україна бореться майже дев’ять місяців.

За 25 років, які країна відзначає це свято, склалися певні традиції. Давайте ж пригадаємо, як в Україні з’явився День писемності та мови та як його святкували, зокрема в Одесі.

Історія свята

День української писемності та мови 9 листопада 1997 року започаткував Президент України Леонід Кучма. Він видав відповідний Указ, аби підтримати ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства.

Свято запровадили 9 листопада не просто так. Саме у цей день православні християни вшановують пам’ять Преподобного Нестора-Літописця — послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Вважається, що з Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Він є автором однієї з найдавніших літературних пам’яток в історії України.

Радіодиктант

Найголовнішою традицією свята є Радіодиктант національної єдності — щорічний флешмоб, який дуже полюбився українцям, у тому числі відомим діячам культури, мистецтва, літератури та освіти. До речі, у 2019 році в день проведення акції запит «радіодиктант» став найпопулярнішим Google-запитом серед наших співгромадян.

Диктант транслює «Українське радіо», складається він зі 100-120 слів.

Перший радіодиктант національної єдности відбувся 24 травня 2000 року, до Дня Кирила і Мефодія. Наступні кілька років організатори диктанту «працювали над помилками», оскільки кожного разу виявлялися недоліки у його проведенні. Так, перші тексти радіодиктантів не створювалися спеціально до події. Тому деякі учасники просто знаходили їх у книжках та переписували. Іншого разу на диктант дали перероблений текст зі збірника. І що ви думаєте? Організатори отримали кілька десятків листів без усіх змін і скорочень, а так, як наводився текст у збірнику.

Після цього було вирішено використовувати авторські тексти, з авторськими розділовими знаками. Це викликало негативну реакцію та ледь не спричинило припинення диктантів.

Але потім в історії радіодиктанту відбулося кілька якісних змін, унаслідок яких подія перетворилася на масштабне свято. Дату перенесли з весни на осінь, чітко встановили дедлайн, а текст почали замовляти спеціально.

У 2014 році Київський університет імені Бориса Грінченка встановив рекорд України з наймасовішого написання радіодиктанту на одній локації.

У 2017 році диктант читав Олександр Авраменко — відомий автор підручників і посібників із української мови, очільник робочої групи з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Серед його учнів — Президент Володимир Зеленський, Ольга Фреймут, Олександр Педан та інші.

А у 2021 текст радіодиктанту написав і прочитав в ефірі письменник Юрій Андрухович.

Цього року війна не завадила проведенню традиційної події. Сьогодні, 9 листопада, об 11:00 стартував 22-й Радіодиктант національної єдності, який, за словами організаторів, стане актом єднання. Текст написала Ірина Цілик, українська письменниця і режисерка, член Українського ПЕНу. Радіодиктант читає у прямому ефірі народна артистка, Герой України Ада Роговцева.

Як святкували День української писемності і мови в Одесі

Одесити, як і мешканці інших міст України, долучалися до написання диктантів. У минулому році захід вперше відбувся в Одеській національній науковій бібліотеці, що на вулиці Пастера. Це зараз коронавірус відійшов на другий план, а у 2021 році для участі в диктанті треба було показати довідку про проходження повного курсу вакцинації, негативний ПЛР-тест, або довідку про одужання.

День української писемності та мови: історія і традиції свята, фото-2

А у 2020 році Одеса відзначилася двома переможцями Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, що кожного року стартує 9 листопада, в День української писемності та мови.

Переможцями у 2020 році визначили 27 учнів та 9 студентів з усієї України, серед яких було двоє одеситів. Перше місце посів Джамал Астанов, учень 11 класу Одеської загальноосвітньої школи №38 І-ІІІ ступенів, а третє місце – Марія Дімова, учениця 7 класу Одеської спеціалізованої школи №117 І-ІІІ ступенів.

День української писемності та мови: історія і традиції свята, фото-3

Запам’яталося свято української писемності та мови в Одесі й у 2019 році. У цей день активісти написали «короткий диктант до свята» на меморіальній дошці маршала Жукова. Дошку облили фарбою та написали на ній «Кат».

День української писемності та мови: історія і традиції свята, фото-4

Цього року до Дня української мови та писемності управління реклами міськради розмістило на вулицях Одеси соціальні сюжети. 

День української писемності та мови: історія і традиції свята, фото-5
День української писемності та мови: історія і традиції свята, фото-6

Читайте також: Стара Одеса: 10 атмосферних світлин із минулого, — ФОТО

Tags
Share

Статьи по теме

Последние новости

Минулої доби на Полтавщині поліцейськими перевірено понад 1000 осіб

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.