Як заощаджувати в Києві: корисні поради для містян
З моменту початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України деякі мешканці Києва втратили будинки, але ще більше – стабільний дохід. До всього іншого, ціни на звичні продукти абсолютно не радують – споживчий кошик став «золотим». Сумно, але це правда: за останній рік ціни у Києві зросли втричі, а подекуди і в чотири рази – приблизно на 43%. Крім того, зростання комунальних тарифів у столиці відбувається постійно.
Ділимось порадами, як жити у великому місті та не викидати гроші на вітер. Що таке першочергові та другорядні витрати? Як, зрештою, дотягнути до зарплати і не сплохувати? Та як заощадити гроші, щоб кожен міг задовольнити свої потреби та жити в комфорті.
Обирайте економний вид транспорту
У великому місті без власного автомобіля буває складно, але жити з ним суттєво дорожче. У середньому в Києві на утримання машини власник витрачає близько 15-20 тисяч гривень на місяць активного використання і це, якщо не враховувати непередбачені затрати на ремонт, обстеження тощо.
Якщо ви не уявляєте свого життя без автівки, то зверніть увагу на каршерінг. Деякі місцеві компанії пропонують лише електричні моделі, в інших можна сплачувати за кожен кілометр .
Якщо порівняти витрати на власний автомобіль з річним квитком на громадський транспорт, стане зрозуміло, чому варто обрати останній. До того ж, у громадському транспорті є пільгові пропозиції для пенсіонерів, студентів тощо.
Громадський транспорт Києва
Також радимо купувати проїзний квиток на місяць, оскільки це набагато вигідніше. Так, вартість проїзду у міському пасажирському транспорті, який працює у звичайному режимі руху:
- в автобусі, трамваї, тролейбусі, фунікулері, міській електричці – 8,00 грн. на одну поїздку;
- тариф на проїзд в метрополітені становить 8,00 грн. на одну поїздку.
Для містян доступні такі варіанти проїзних:
- 46 поїздок за 290 гривень;
- 62 поїздки за 390 гривень;
- 92 поїздки за 575 гривень;
- 124 поїздки за 770 гривень
- безліміт за 1300 гривень.
Ще один варіант пересування містом, найекономніший – велосипед. Це зручний транспорт, за допомогою якого можна подолати відстань від дому до супермаркету, або ж доїхати до роботи. У години пік велосипед виручить вас краще, ніж автомобіль, а іноді ви можете добратися до місця призначення ще швидше, ніж на метро або автобусі.
Велосипед — економний вид транспорту
Заощаджуйте на комунальних послугах
Найперше, що рекомендуємо аби заощадити гроші на комунальних платежах, це просто вимикати світло та непотрібні прилади, коли виходите з кімнати/квартири. Так, ця елементарна порада дійсно важлива – так ви дбаєте і про свій гаманець, і про навколишнє середовище. Також можете використовувати датчики руху або димери, щоб вимикати світло, коли нікого немає в кімнаті, вимикати електроніку, коли вона не використовується, а також діставати з розетки зарядні пристрої, коли ґаджет зарядився. У нагоді також стануть розумні розетки, світлодіодні та енергозберігаючі лампи – вони слугують довше і споживають менше енергії, ніж старі лампи. При купівлі побутової техніки, обов’язково звертайте увагу на її клас енергоефективності. Такі товари можуть коштувати трохи дорожче, але ви заощадите більше, використовуючи їх.
Крім того, енергетики радять встановити двофазний лічильник електроенергії, який дозволяє платити вночі за світло на 50% менше.
Він дозволяє платити за спожиту електроенергію з 23.00 до 7.00 за вдвічі нижчим тарифом. Тобто якщо поставити собі за мету економити, то завдяки тарифу день/ніч і двозонному лічильнику це зробити найпростіше. Економія в даному випадку може досягати від 15 до 25% суми квитанції за світло. Звичайно, сприятиме цьому і зміна власного режиму електроспоживання. Наприклад, використання енергоємних електроприладів (обігрівальних приладів, пральних машин, кондиціонерів, електропечей і т.д.) переважно в нічний час», – кажуть в прес-службі ДТЕК «Київські електромережі».
У компанії YASNO також радять влітку, використовуючи кондиціонер для охолодження будинку, економити на електроенергії:
- купувати інверторний кондиціонер. Він не вимикається, коли досягає заданої температури в приміщенні, а переходить в режим зниженої потужності;
- щільно закривати вікна та двері (навіть міжкімнатні), коли працює кондиціонер;
- встановити жалюзі або заклейте вікна спеціальною плівкою, щоб відображати тепло і світло. Також можна встановити над вікном тіньовий козирок. З ними приміщення буде не так сильно нагріватися, і для його охолодження знадобиться менше часу кондиціонування;
- періодично робити вологе прибирання – воно додатково охолоджує кімнату і дозволяє рідше включати кондиціонер;
- регулярно очищати кондиціонер і заправляти охолоджувачем – це сприяє тривалій роботі пристрою з певними параметрами енергоспоживання.
Щодо економії опалення, де платежі завжди найвищі, то тут варто більш уважно підійти до питання економії тепла. У КП «Київтеплоенерго» повідомили, що обсяг споживання теплової енергії конкретним будинком, а відповідно і нарахування за тепло, залежать, в тому числі, від технічних інженерних характеристик будівлі. Тому необхідно вживати заходів щодо підвищення його енергоефективності.
Перш за все, це установка індивідуального теплового пункту, який дозволяє раціонально використовувати теплову енергію та дозувати її кількість, необхідне саме в конкретний час для ефективного обігріву цього житлового будинку. Також це модернізація внутрішньобудинкових інженерних мереж для зменшення втрат на функціонування внутрішньобудинкової системи опалення. Це утеплення місць загального користування, заміна вікон і дверей на більш енергоефективні, – кажуть в компанії.
Зокрема, в Києві ЖБК та ОСББ мають можливість реалізувати енергоефективні заходи в своїх будинках в рамках міської програми з енергоефективності 70/30. Ця програма передбачає реалізацію енергоефективних проектів в житлових будинках на умовах співфінансування: 70% оплати з міського бюджету, 30% оплати за рахунок ОСББ/ЖБК.
У багатоповерхівках з центральним опаленням на квартиру можна встановити лічильник обліку теплової енергії. При цьому мають значення: горизонтальна або вертикальна розводка тепла в будинку, дозволу на установку лічильників, а також прилади-розподілювачі тепла в будинку. У платіжках буде відображатися сума за отримане квартирою тепло і частково – за обігрів місць загального користування в будинку.
Якщо в квартирі стоїть газовий котел, то на опаленні можна економити наступним чином:
- замініть котел на більш економний конденсаційний;
- радіатори можна замінити на сучасні фанкойли, – крім опалення з тепловим насосом взимку, ви отримаєте прохолоду влітку;
- переведіть газову систему опалення на нагрів води для душа до 50-55 градусів, це продовжить службу теплообмінника котла, менше буде утворюватися накип; менше газу спалюється, а цієї температури з лишком вистачить, щоб менше розбавляти воду для кухні або душа холодною водою;
- корисно встановити кімнатні термостати або індивідуально налаштувати фанкойли, щоб витрачати мінімум ресурсів на обігрів кімнат;
- можна відмовитися від газової духовки, готувати на індукційній печі, а воду гріти електрочайником, так ви зможете відмовитися від газу навіть для приготування їжі.
Вода також постійно дорожчає, тому варто звернути увагу на можливі рішення, які допоможуть економити на платіжках. У «Київводоканалі» стверджують, що через несправну сантехніку в місяць може витікати близько 300 літрів води. Тому, киянам рекомендують:
- ліквідувати навіть мінімальні протікання у всіх кранах в квартирі і зливному бачку;
- при гігієнічних процедурах (чистка зубів, гоління, миття голови) воду варто включати тільки на початку і в кінці процесу;
- на кран змішувача варто купити аератор, який дозволить заощадити до 20% води і дуже швидко окупається. При цьому, він не впливає на натиск води;
- посуд варто мити, набравши води в мийку, а не під проточною водою. Включати воду потрібно тільки в процесі ополіскування;
- приймати душ замість ванни.
Як економити на одягу, косметиці та шопінгу?
Обирайте розумний шопінг. Апсайклінг, ресайклінг, сортування сміття: все це стає дедалі популярнішим у Києві та України загалом. Давати друге життя старим речам – це модно, економно та корисно. Саме тому ми радимо прощатися з тим одягом, який ви більше не носите, технікою, яка вам непотрібна. Усе, що у гарному стані, можна продати, а інше – віддати на благодійність. За цим же принципом краще купляти речі, які вже були у вжитку. Так ви заощадите не одну сотню гривень.
Якщо ж ви ще вмієте користуватися швейною машинкою, то це стане вам в нагоді, коли ви зможете переробити неактуальну річ у щось ультрамодне та сучасне. Надихайтесь різними сайтами, фотографіями та додатками та не бійтесь експериментувати.
Також ви можете придбати речі у «секонд-хендах», де можливо відшукати непогані речі в хорошому стані та навіть неношений одяг. Ціни там часто дешеві. Існує багато різних типів магазинів секонд-хенду. Деякі з них пропонують тільки одяг для дітей, інші спеціалізуються на високоякісних брендах, а треті продають тільки одяг дорослих розмірів. Якість одягу варіюється від магазину до магазину. Там можна придбати дуже хороші тканини і сучасний одяг, але також і деякі старомодні речі і товари в менш хорошому стані. Ретельно перевіряйте одяг перед покупкою.
При купівлі косметичних засобів, наприклад, декоративної чи доглядової косметики, звертайте увагу на акційні товари. Часто акційні товари такі, тому що закінчується термін придатності, але може бути й інша причина – наприклад, необхідність продати саме цей бренд.
Як зекономити на розвагах?
Проводити вільний час цікаво та з користю коштує грошей. Розваги обходяться недешево, але при правильному плануванні витрат можна непогано зекономити.
Відмовляйтеся від дорогих розваг в торгових центрах. Замість цього досліджуйте приховані історичні місця, а також невідомі маршрути для прогулянок в Києві, про які не знають туристи. Але 1 раз в місяць дозвольте собі відвідати столичні ТРЦ з сім’єю або друзями.
Любите кіно? Ви легко можете економити, не відмовляючи собі в задоволенні перегляду всіх кіноновинок. Ходіть на прем’єри вранці. Ранкові покази коштують удвічі дешевше, ніж вечірні. У київських кінотеатрах квитки на сеанси до 12:00 коштують 150 гривень, на денні – до 18:00 –170-180 гривень, вечірні ж коштують 200 і більше гривень.
Глядачі в кінотеатрі
Подібна ситуація і з іншими культурними заходами. Як правило, організатори передбачають дешевий або безкоштовний варіант відвідування, коли немає напливу відвідувачів.
У деяких відомих музеях Києва є дні безкоштовного відвідування. Зокрема, в Києві експозиції Музею становлення української нації (вулиці Лаврська, 27, вхід з вул. Заперечної). Також безкоштовно можете відвідати кожної останньої п’ятниці місяця Музей Івана Гончара (вулиця Лаврська, 19) та Музей гетьманства (вулиця Спаська, 16Б).
Відпочинок також може бути цікавим і недорогим. Відвідування низки заходів може обійтися вам удвічі дешевше або взагалі безкоштовно, якщо воно буде не в години пік або в дні відкритих дверей, про існування яких багато людей навіть не підозрюють.
Ми маємо Telegram-канал «Головні новини Києва – 44.ua» – джерело важливих, актуальних та перевірених новин Києва, Київщини та України. Скоріше долучайтесь, щоб бути в курсі цих подій та нічого не пропустити.
Як економити на продуктах харчування?
Одна із найбільших статей витрат будь-якої родини та людини – це, звичайно, окрім комунальних послуг, витрати на продукти харчування. Проте, навіть тут ви зможете зекономити немало коштів, якщо перестанете витрачати гроші на непотрібні покупки.
Існує кілька правил, яких потрібно дотримуватися, якщо ви не готові віддати всі свої купюри заради свята шлунку. В умовах війни та кризи ці рекомендації допоможуть вам забезпечити всю сім’ю продовольством, не залишившись з порожнім гаманцем.
1. Складайте список
Кожен раз перед походом в магазин, супермаркет або ринок пишіть, що саме вам потрібно купити. Ви можете скласти меню на тиждень або кілька тижнів вперед і придбати товари оптом – так дешевше. Ретельно спланований графік покупок – гарантія відсутності необдуманих покупок, а значить, економія грошей.
2. Звертайте увагу на акції
Часто акційні товари – це ті, у яких закінчується термін придатності, але може бути й інша причина – наприклад, необхідність продати саме цю марку. Звичайно, молочні продукти по акції купувати не варто, а ось консервацію, крупи, борошно, цукор, макаронні вироби а також побутову хімію – цілком вигідно.
3. Думайте, як маркетолог
Відомо, що на рівні очей розташовані товари дорожче, тому звертайте увагу на іншу продукцію – ту, що стоїть на нижніх полицях. Як правило, вона дешевше, але нічим не поступається за якістю альтернативним товарам.
4. Не переплачуйте за бренд і упаковку
Сипучі товари можна купити в пакетах, не обов’язково обирати варіант в коробці. Це ніяк не відбивається на якості, а ось на ціні – так. Крім того, імениті бренди завищують ціну на свою продукцію, хоча не завжди вона чимось краще, тому намагайтеся читати склади і мислити розсудливо, а не бездумно довіряти рекламі.
5. Ходіть на ринок або продуктові ярмарки
Якщо справа стосується овочів, ягід або фруктів, то ринки – це прекрасна альтернатива супермаркету. Там ви можете вибрати товар самі, переконатися в його якості і навіть поторгуватися. Як показує практика, на ринку ціни завжди нижче, а продукти більш свіжі.
6. Не їжте напівфабрикати
Пам’ятайте про те, що жоден готовий товар не може коштувати менше, ніж сировина, з якого він був виготовлений. Ви не знаєте, чи дотримувався виробник санітарних норм і чи дійсно склад саме такий, як вказано на упаковці. Хочете пельменів, млинців або вареників – зробіть їх самостійно.
7. Купуйте м’ясо цілком
Наприклад, якщо ви купите цілу курку, то її можна розділити на декілька частин і приготувати безліч страв або ж відкласти «на потім» в морозилку. Такий підхід істотно знизить витрати, адже ціла тушка в будь-якому випадку обійдеться дешевше, ніж її частини, а у вас завжди в запасі буде куряче м’ясо.
Тому набагато вигідніше купити 1 кг м’яса, що коштує 80-250грн і його вистачає на декілька тижнів, якщо заморозити, в той час як пачка сосисок, якої вистачає на день-два, коштує 75-140 грн.
До того ж, ви можете зекономити, якщо будете робити консервацію. Закупайтесь сезонними овочами та робіть закрутки, оскільки взимку, наприклад, огірки, помідори та перець, коштуватимуть однозначно вдвічі, а то і втричі дорожче. А ще сезонні овочі прекрасно йдуть на заморозку. Влітку свіжа броколі коштує 25 грн, а взимку заморожена – 50-60 грн. Навіщо витрачатися на них поза сезоном?
Такі закрутки стануть в нагоді, наприклад, взимку при перебоях або довготривалих відключеннях світла. Такі закрутки стануть в нагоді, наприклад, взимку при перебоях або довготривалих відключеннях світла.
Приміром, з 1 кг будь-якого м’яса ви зможете закрити дві банки по 0,5 літрів тушкованого м’яса. Маємо для вас простий, але дуже смачний рецепт консервованого тушкованого м’яса.
Консервоване тушковане м’ясо
1. Берете 1 кг будь-якого м’яса (курятина, свинина, яловичина), щоб у нього був невеликий прошарок жиру (не супер жирне, але і не філе). Під час приготування жир спочатку розтопиться, а потім в банках із готовим м’ясом він застигне, тим самим створюючи жирову пробку, яка буде впливати на тривалість зберігання консервованого м’яса.
2. На 1кг м’яса кладете 1 ст. ложку солі, перемішуєте та відставляєте на 15-20 хвилин. А в цей час можна підготувати банки. В банки вкладаєте м’ясо (не дверху) і зверхну накриваєте кришкою .
3. Потім на дно каструлі кладете бавовняну тканину і викладаєте банки.
4. Заливаєте холодною водою каструлю (не банки!) по «плечики» банок.
5. Почекати поки вода закипить і потім накрити тарілкою, а зверху кришкою, щоб вийшов ніби «грузик» і варити на слабкому вогні, але важливо, щоб вода кипіла при цьому!
6. Варити 5 годин (можна і більше). Раз в 40 хвилин – 1 годину потрібно підливати воду, яка викіпає.
7. Дістати банки, закрутити і обов’язково перевернути, закутати в ковдру. І все готово!
8. Дістати із засіки та насолоджуватись смачнющим консервованим м’ясом.
Якщо ви полюбляєте їсти не вдома, але також бажаєте заощадити власні кошти, то варто звернути увагу на їдальні. Крім того, у столиці безліч закладів, які пропонують сніданки всього за 1 грн – і це не одноразова акція.
8. Домашні улюбленці
Звичайно, економити на своїх улюбленцям не варто, проте можливо вдасться зберегти кошти, наприклад, на кормах та піску для котів, якщо вони будуть дорожчати. А вони будуть. Так, за словами власників та продавців столичних магазинів зоотоварів, найближчим часом очікується здорожчання кормів для собак та котів, папуг, кроликів тощо, а також наповнювачів для котів. Тому варто закупитися раніше, щоб потім не купувати в три ціни.
Домашні улюбленці
Нагадаємо, раніше ми розповідали про те, що можна придбати у Києві та Берліні за 10 євро.