Gorozhanin.com.ua

Ворожі БПЛА: як мешканцям столиці розпізнати дрон-камікадзе та що робити, якщо побачили його в небі

20 октября
09:43 2022

Війська країни-агресорки продовжують тероризувати мешканців столиці іранськими дронами-камікадзе. Більшість ворожих БПЛА вдається збити Протиповітряній обороні Збройних сил України. Втім, ймовірність побачити або ж почути гучний звук «мопеда» в небі над своїм будинком й досі залишається великою.

Що робити, якщо випадково «зустрілися» з іранським дроном? Як розпізнати та не стати його жертвою?

Зібрали для вас всю інформацію про дрони-камікадзе, які допоможуть вам уникнути небезпеки.

Що таке дрон-камікадзе?

Дрон-камікадзе — особливий вид літальних апаратів, який здатний довго перебувати в повітрі, вибираючи ціль, а потім атакує її, як крилата ракета. Баражуючий боєприпас, як їх ще називають, довгий час не мав у світі значної популярності. До моменту, коли Ізраїль у 1982 році на початку Ліванської війни не розгромив протиповітряну оборону противника за допомогою БПЛА.

Дрон може дуже довго перебувати в повітрі, змінювати курс, швидкість і розташування у просторі активно й непередбачувано. В них можна закласти дані про ціль і вони самостійно її шукатимуть.

Втім, дрони-камікадзе іранського виробництва Shahed-136, які використовує російська армія для атак на українські міста, не можуть самостійно знаходити цілі. Дрон наводиться на стаціонарну ціль за супутниковими координатами і запускається з пускової платформи. Ціль вражає боєголовка в носовій частині дрона.

Дрони Shahed-136 мають такі характеристики:

  • дальність — максимальна до 2500 км;
  • висота польоту — від 60 до 4000 м;
  • крейсерська швидкість — 180 км/год;
  • літають на поршневому бензиновому двигуні;
  • маса бойової частини — 30–50 кг.
Фото: ЗМІ Ірану

Фото: ЗМІ Ірану

Через те, що БПЛА літає на малій висоті — до 5 км, силам ППО виявити літальний пристрій не так вже й легко. Водночас «мопед»(як називають дрони в Одесі) можна знищити навіть звичайною стрілецькою зброєю.

Від удару дрони спричиняють потужну вибухову хвилю і велику кількість дрібних уламків. Тому можуть завдати чималої шкоди не лише об’єктам нашої критичної інфраструктури, а й становлять значну небезпеку для мирних мешканців. Нагадаємо, що саме дрон-камікадзе, який 16 жовтня влучив у житловий будинок на вулиці Жулянській у Києві, забрав життя 5 мирних мешканців.

Але по-справжньому дрони небезпечні тоді, коли їх багато. Їхня вартість є порівняно невисокою — близько $10 тис. за один дрон. Експерти кажуть, що це одна із причин, чому армія рф все частіше використовує їх у війні проти України —  бо береже високоточні ракети. До того ж, на думку речника командування Повітряних сил Юрія Ігната, для ударів по українській критичній інфраструктурі ці БПЛА є найбільш ефективними.

Як розпізнати наближення дрона-камікадзе?

Shahed-136 створюють сильний шум, який допомагає ідентифікувати його та збити. Коли наближаються, у повітрі добре чутно звук, схожий на роботу двигуна мопеда чи бензопили, повідомляють в Центрі стратегічний комунікацій.

Як уберегтись в разі атаки іранських дронів-камікадзе

  • Почули звук двигуна десь поруч – оцініть становище навколо й тримайтеся осторонь від адміністративних будівель, стратегічних та військових об’єктів.
  • Знайдіть укриття та перечекайте атаку.
  • Якщо укриття далеко, дотримуйтесь правила «двох стін», які мають відділяти вас від небезпеки.
  • Якщо ви потрапили під обстріл на вулиці, знайдіть будь-який виступ, заглиблення в землі або канаву. Лягайте на землю, закрийте голову руками та відкрийте рот.
  • У приміщеннях обирайте місце в кутку та недалеко від виходу для того, щоб миттєво залишити будівлю у випадку потрапляння снаряда.
  • Залишайтеся в укритті мінімум 10 хвилин після завершення обстрілу. Не залишайтесь у транспорті під час обстрілу.
  • Не намагайтесь збити дрон самостійно власною зброєю в межах міста. Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський 17 жовтня заявив, що це може призвести до трагічних наслідків. У цьому варто покластися на військових та правоохоронців.

Чому небезпечно фотографувати уламки дрону-камікадзе?

Після останньої атаки деякі користувачі соцмереж виклали фото уламків дрона у своїх профілях. В Міноборони закликали не фотографувати уламки збитих шахідів та уникати несвідомого поширення розвідувальної інформації. Адже завдяки фото в мережі з бортовими номерами дронів-камікадзе, навіть якщо їх вже збили, росіяни можуть коригувати свої майбутні удари.

Як розповів в ефірі телемарафону головний редактор видання InfoCar Павло Кащук, росіяни відправляють декілька дронів на певну ціль різними маршрутами, а потім намагаються простежити долю дронів, щоб прокласти найбільш ефективний шлях.

Що таке антидроновий купол

Радник міського голови Києва Юрій Зозуля заявив, що у столиці через два роки планують звести «антидроновий купол», втім частково він вже працює і захищає особливо важливі об’єкти.

Так, за його словами, ешелонований захист починатиметься за сотні кілометрів від міста.

Як це працює?

Система за різними ознаками виявляє дрони й ланцюжком передає на різні ситуаційні центри, які фіксують переміщення цього БПЛА. Відповідно, всі системи зможуть зорієнтуватися в азимут і атакувати цей дрон.

У планах — створити систему, яка дозволятиме фіксувати переміщення дронів та атакуватиме їх завчасно.

Зозуля зазначив, що у проєкті беруть участь і британські, і канадські вчені. Долучається майже весь науково-технічний потенціал НАТО.

Читайте також: Активісти закликають відбудувати історичний будинок у Києві, який зруйнував ворожий дрон-камікадзе: петиція

Підписуйтеся на наш Telegram-канал. Оперативно про найважливіше. Тільки перевірені новини

Статьи по теме

Последние новости

    На Одещині затримали юних підпалювачів поштового відділення

На Одещині затримали юних підпалювачів поштового відділення

Читать всю статью

Мы в соцсетях

Наши партнёры

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY

Наша цель – ваш комфорт: EA-LOGISTIC – гарантия эффективных международных грузоперевозок.