У Києві показали уламки ракети «Нептун», яка уразила крейсер «Москва»
У Національному військово-історичному музеї показали оригінальний елемент – стабілізатор стартового агрегата ракети «Нептун», що спричинила руйнування російського крейсера “Москва”.
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
Також у музеї представили рятувальний круг та сигнальний буй із затонулого флагмана російського флоту. Артефакти надало командування Військово-морських сил ЗСУ.
Завідувач Центрального військово-морського музею України (філії Національного військово-історичного музею України) Сергій Воронов розповів, як саме відбулося ураження крейсера. За його словами, 13 квітня 2022 року о 14:06 відбувся старт першої з двох ракет «Р-360» «Нептун» берегового ракетного комплексу Військово-морських сил України «РК-360МЦ» «Нептун». В результаті удару було уражено флагман Чорноморського флоту росії — крейсер “Москва”.
За офіційними даними, ракети потрапили у лівий борт в район ходового містка, кают-компанії й носового машинного відділення. 14 квітня, надвечір, крейсер затонув за 75 км від мису Тарханкут.
Пресконференція, присвячена річниці знищення Військово-морськими силами України ракетного крейсера “москва” / Фото: Кирило Чуботін, Укрінформ
Окрім цього, Воронов зазначив, що ракети повинні були стати на бойове чергування лише навесні 2022 року, але у лютому, за три дні до початку активних бойових дій, ракети з київського заводу були вивезені на південь Одеської області.
“Крейсер “Москва” — один із шести найбільших кораблів росії. Це велика фінансова втрата — його вартість була від 700 до 900 мільйонів доларів. Це не перша така втрата в історії чорноморського флоту, хоча взагалі з часів Другої світової війни це найбільший бойовий корабель, який затонув”, — сказав завідувач Центрального військово-морського музею.
Він додав, що це вже третій флагман, який росія втрачає на чорноморському театрі бойових дій. Перший у 1916 році — “імператриця марія”, який затонув просто у Севастопольській бухті на стоянці. Другий — лінкор “новороссийск”, який затонув у 1955 році практично у тому самому місці.
Також під час заходу Центральний військово-морський музей України за участю громадської організації «ДНА», анонсували створення експозиції, яка буде присвячена деталям потоплення крейсера — точний час запуску ракет, точне базування “Москви” тощо. Першим містом, яке побачить експозицію у травні, стане Київ.
Як повідомлялося, крейсер російського чорноморського флоту «Москва» внаслідок удару українською протикорабельною ракетою «Нептун» 13 квітня 2022 року зазнав істотних ушкоджень та почав тонути після потужного вибуху боєзапасу.