Свята Трійця 2024: історія свята, традиції, народні прикмети та основні заборони
Трійця – це одне з 12 найважливіших церковних свят. Трійця, П’ятидесятниця, Зелене свято – так в Україні називають торжество, присвячене триєдності Бога. Воно пов’язане із зеленню, піснями, дівочими ворожіннями.
День Святої Трійці вважається одним із найбільш шанованих християнських свят у церковному календарі: його урочисто відзначають як християни західного, так і східного обряду. Трійця, або ж П’ятидесятниця, відзначається на п’ятдесятий день після Великодня. Цьогоріч вона припадає на 23 червня.
Тож, розкажемо вам про історію свята П’ятидесятниці та культ предків, пов’язаний із Зеленими святами. А також ви дізнаєтесь про найголовніші традиції та заборони одного з найбільших свят у православному календарі.
Трійця, П’ятидесятниця, Зелене свято
Історія свята
В Біблії про Трійцю написано так, що Бог є єдністю Отця, Сина і Святого Духа. Саме від цього і походить основна назва свята. Свято Трійці — це день, коли ми згадуємо про сходження Святого Духа на апостолів і про народження Церкви. Цей день також символізує єднання людей з Богом і одне з одним.
Історія свята Трійці пов’язана з подією, яка відбулася в День П’ятдесятниці після Воскресіння Ісуса Христа. Згідно з Біблією, коли апостоли зібралися разом на молитву, на них зійшов Святий Дух. Ця подія, відзначена святом Трійці, є однією з найважливіших у християнській традиції.
Давніша назва — Зелені свята, відображає древній культ рослинності (на Трійцю поширений звичай прикрашати житло зеленню). Пізніша християнська Трійця засвідчує пристосування свята до П’ятдесятниці.
Історія свята Трійця
Коли Трійця 2024 в Україні
Трійцю занесено до списку офіційних свят, на честь яких українцям надається неробочий день. Оскільки свято завжди відзначається в неділю, вихідний переноситься на понеділок. Таким чином, понеділок 24 червня 2024 року мав бути неробочим днем. Однак в Україні оголошено воєнний стан, під час якого додаткові дні відпочинку скасовуються. Тож українці наступного дня після Трійці вийдуть на роботу, якщо тільки роботодавці за своїм бажанням не нададуть працівникам вихідний.
Чому Трійцю називають Зеленими святами?
В народі цей день ще називають Зеленими святами. Назва походить ще від дохристиянських часів. Тоді наші пращури святкували завершення весняного і початок літнього календарного періоду. А що краще може символізувати життя, ніж зелене листя?
Напередодні Зелених свят, в суботу, ще до сходу сонця, молоді дівчата йшли до лісу і в поле, рвали запашне зілля. Ввечері вже хлопці рубали з липи, берези, дуба, клена гілля, щоб ними замаїти господарство. Зіллям же прикрашали віконниці та ікони в будинку. Не заквітчати оселю вважалося тяжким гріхом.
Традиції на Трійцю
Якщо листя залишалося зеленим і свіжим до наступного ранку, вважалося, що цього року хвороба та біди оминуть оселю. Неділю Трійці називали П’ятидесятницею, тому що це був саме 50-й день після воскресіння Христа.
Ми маємо Telegram-канал «Головні новини Києва – 44.ua» – джерело важливих, актуальних та перевірених новин Києва, столичного регіону та України. Долучайтесь.
Народні прикмети на Зелені свята
1. Сватання цього дня – на вдалий шлюб: у родини будуть гарні діти, в оселі — гармонія, а в серцях – любов одне до одного. Але на Трійцю забороняється грати весілля, адже нічого хорошого не вийде, сім’я швидко розпадеться і буде нещасливою.
2. Дощить цього дня – буде тепле і гарне літо.
3. Після дощу відразу з’явилося сонце – можна чекати на великий урожай.
4. Зілля і квіти, які були зібрані цього дня, є сильним оберегом і ліками від усіх хвороб.
Народні прикмети на Зелені свята
5. Спека на Зелені свята — все літо буде посушливим.
6. Якщо на Трійцю прилетіли стрижі – справжнє тепло попереду.
7. Почала кукувати зозуля — настав час сіяти льон.
8. Якщо стоїть тепла погода – добре вродять огірки.
9. Наступний день після Трійці називали Духів день. Заборонялося все ще виходити в поле і працювати в землі.
Як відзначають Трійцю в Україні
В Україні Трійця відзначається з давніх часів і з великим розмахом. У це свято всі люди вдягали найошатніший і найгарніший одяг, прикрашали себе і дім зеленню та збирали дикі букети. Потім чекали, поки задзвенить церковний дзвін. Усі від дітей до старих йшли на богослужіння, вітаючи по дорозі знайомих зі святою неділею.
Дуже любили Трійцю українські дівчата. Вони збиралися на посиденьки з подругами, де обговорювали плітки, займалися ворожіннями, плели вінки і сподівалися приворожити наречених.
Як відзначають Трійцю в Україні
Прийнято до свята збирати цілющі трави — пижмо, мати-й-мачуху, чебрець, мелісу. З рослин українці заварюють лікувальні чаї, а залишки зелені засушують на зиму. А в селах на Трійцю святили колодязі, для чого запрошували додому священика.
Що не можна робити на Трійцю
На Трійцю не можна:
- лаятися, пліткувати, розпалювати конфлікти, брехати;
- пити спиртне, крім причетного вина;
- плести, в’язати, вишивати;
- займатися важкою фізичною працею;
- відмовляти в допомозі близьким;
- купатися у водоймах.
Також не можна шити, вишивати, працювати в городі. Це велике церковне свято, під час якого потрібно відвідати храм, помолитися і відпочити.
Нагадаємо, що в 2024 році ПЦУ перейшла на новий церковний календар, після чого всі дати православних свят почнуть збігатися з католицькими. Але Великдень і Трійця будуть розходитися, оскільки дати цих свят розраховуються за унікальною методикою.
Також ми раніше розповідали про ТОП-10 страв для Великого посту, на кожен день чи свято.