На руїнах Бородянки: як виглядає селище зараз та що пережили місцеві мешканці, — ФОТО, ВІДЕО
Зруйнована вщент Бородянка
Бородянка — одне з найзруйнованіших місць на Київщині. Мальовниче селище, яке розташоване за 50 кілометрів від Києва, окупанти практично зрівняли з землею. І це не стилістична фігура мовлення. Розбомблені багатоповерхівки, спалені та розстріляні авто, повалені дерева, зруйноване дорожнє покриття — масштаби руйнації просто шокують.
До війни в Бородянці проживало 13 тисяч мешканців, а нині понівечене селище зустрічає поодиноких людей вигорілою вщент землею, суцільними руїнами, розрухою і слідами смерті — саме це побачили журналісти 44.ua, відвідавши Бородянку.
Разом з тим, на скалічених вулицях Бородянки вже починає вирувати життя. І якщо в середині квітня понівечене селище було практично порожнім, то зараз воно потроху відроджується.
Мешканці, будинки яких дивом вціліли або ж постраждали частково, повертаються до Бородянки, аби якнайшвидше їх відновити. На дорогах частіше з’являються автівки, велосипедисти та молодь, дорослі гуляють з дітьми, хтось висаджує квіти і ходить у своїх справах.
Валентина Григорівна проживає в Бородянці понад 40 років. Ми зустріли жінку, коли вона йшла з городу додому. Пенсіонерка розповіла, що з Бородянки виїхала 2 березня — коли російські пілоти одна за одною скидили бомби, де їм заманеться. Спочатку родина евакуювалися у село Загальці(Бородянський район). Та після того, як ворожі обстріли дісталися й туди, сім’я з дітьми переїхала в місто Малин, Житомирської області.
Жінка добре пам’ятає той день, коли рашисти скинули авіабомбу на дев’ятиповерхівку в центрі Бородянки, поховавши під завалами півсотні людей. Рашисти навіть не дозволяли місцевим розбирати завали житлових будівель, аби дістати тих, хто міг вижити.
Пам’ятаю, що від вибуху під нами здригнулася земля, — з жахом згадує пенсіонерка. — Ми сиділи в підвалі з внуками, хлопцям по 6 років. Зверху на нас почала сипатися штукатурка. Ми всі дуже перелякалися. Тоді й зрозуміли, що треба терміново покидати місто.
До рідного дому Валентина Григорівна повернулася лише кілька тижнів тому. На щастя, її дев’ятиповерхівку, неподалік від центральної частини міста, дивом не зачепило. Єдине — в її квартирі пошкоджені двері й зламаний замок. Жінка припускає, що орки намагалися проникнути до її оселі. Вхідні двері пошкоджені і в сусідів.
З початку травня до Бородянки повернулося дуже багато людей. В нашому під’їзді 30 квартир, то майже всі живуть вдома. Дякуючи державі та волонтерам, люди в Бородянці всим забезпечені — і одягом, і харчуванням, і речами першої необхідності, — подякувала місцева мешканка й додала, що й досі не може повірити, що її рідне місто спіткала така жахлива доля.
«Бородянка була дуже квітуча. Охайні будинки, відремонтовані дороги, безліч магазинів, супермаркетів, ринок, а зараз подивіться, що стало з містом», — ледь стримуючи сльози говорить Валентина Григорівна.
Жінка каже, центральна частина міста зруйнована на 90 відсотків.
Бородянка — символ спротиву України проти росії
Від початку війни Бородянка безперечно стала містом стійкості, незламності та нескореності. Саме тут після запеклих боїв та бомбардувань, в багатоповерхівці вціліла кухонна шафа з півником. До речі, копію керамічного півника встановили у містечку Березне на Рівненщині. Також під завалами зруйнованого будинку залишилася неушкодженою ікона. А в руїнах багатоповерхового будинку, кілька місяців без води та їжі виживала вже знаменита бородянська кішка, яку врятували волонтери та назвали Шафою.
Наші журналісти теж помітили черговий символ незламності — в одному зі зруйнованих будинків вціліли міжкімнатні двері.
Вцілілі міжкімнатні двері в Бородянці — черговий символ стійкості та незламності
Місцеві вже запропонували на стіні будинка по вул. Паркова, 1 зробити мурал, як знак символа стійкості та відновлення містечка. Ініціатива надійшла від начальника відділу культури, молоді та спорту Бородянської ОТГ Наталії Вишинської.
Крім того, в Бородянці вже відновлено транспортне сполучення та відновили залізничний міст через річку Ірпінь.
Також тут встановили передані з Закарпаття модульні будинки. Це дозволяє людям не виїжджати з селища, а жити тут і разом долати наслідки бойових дій. Найближим часом тут планують запустити ще й пересувний ЦНАП, який надаватиме адміністративні послуги місцевим жителям безпосередньо біля місця їхнього проживання у зручний для них час.
Нагадаємо, що понад місяць ворог тримав Бородянку в окупації. Російські агресори зайшли в селище 27 лютого і покинули аж 1 квітня – в знаковий день, коли українські захисники вибили окупантів з багатьох населених пунктів на Київщині.
Вас також може зацікавити: В одну мить загинули всі: рашисти вбили сім’ю поліцейського з Бородянки, зокрема 1-річну доньку, — ФОТО
Це наш Telegram. Приєднуйтеся до нашої спільноти, аби разом наближати перемогу. Там ми швидко публікуємо найважливіші новини