Емоційне вигорання на роботі: як розпізнати та подолати — відповідає психолог
Емоційне вигорання — це виснаження, що настає в результаті розбалансованості життя.
Якщо робота починається, коли ми розплющуємо очі, а не закінчується навіть уві сні — рано чи пізно ми вигоряємо. Перші дзвіночки — не хочеться йти на колись улюблену роботу. Потім ми переходимо від думок до діла, і справді починаємо за будь-якої нагоди уникати своїх обовʼязків. Далі — більше. Вмикається психосоматика і дає нам змогу взагалі не ходити на роботу. Ось тільки якою ціною…
Що робити, аби не допустити вигоряння? Відома психологиня Олена Шершньова ексклюзивно для 44.ua підготувала декілька простих та ефективних лайфхаків.
Олена Шершньова
Дбайте про межу між роботою та особистим часом
Придумайте «ритуал закриття роботи», після роботи перевдягайтеся в «неробочий» одяг, не говоріть увечері про роботу, на вихідних не читайте робочі чати.
Перегляньте обов’язки
Проаналізуйте, чи всі поточні задачі є вашою зоною відповідальності, і викресліть зайве.
Збалансуйте життя
Зробіть список, що окрім роботи потребує вашого часу: сімʼя, здоровʼя, хобі. В цьому допоможе техніка «Колесо балансу» зі «Щоденника гармонійної особистості», який Олена Шершньова розробила спеціально для повернення в життя балансу.
Структуруйте справи
Розділіть їх на те, що пріоритетне, і те, що можна відкласти.
Збирайте ідеї, як подбати про себе
Складіть «ресурсний список». На роботі облаштуйте «дошку турботи» і обмінюйтеся ідеями з колегами.
Збирайте ідеї, як подбати про себе, Freepik
Змініть баланс навантаження
Не працюйте в обідню перерву, не беріть роботу додому. Переконайтеся, що мінімум 20 годин на тиждень проводите не за роботою.
Делегуйте
Просіть про допомогу на роботі і вдома.
Вчіться говорити “Ні”
Не беріть провину, що сказали «ні». Прийміть, що люди можуть ображатися на ваше «ні», але все одно залишайтеся у здорових межах.
Вчіться говорити «Ні», Freepik
Уникайте гіподинамії
Подумайте, яка фізична активність вам подобається — і робіть її щодня.
Також ми писали про те, що психолог Олена Шершньова дала декілька корисних рекомендацій про те, як зберегти ментальне здоров’я, через постійне недосипання. Всі подробиці тут.
Не забувайте підписуватись на наш Telegram-канал «Головні новини Києва – 44.ua». Там ми публікуємо ще більше новин, щоб ви завжди були в курсі.