Як функціонує аптечний бізнес в окупованому Мелітополі
Ліки в окупованому Мелітополі Запорізької області досі залишаються дефіцитним товаром. Хто з колаборантів наживається, завищуючи ціни на російські медикаменти у 3-4 рази, та як працює аптечний синдикат під протекторатом росіян?
У 2018 році Мелітопольське комунальне підприємство КП «Центральна міська аптека №171» очолила Доломан Наталя Вікторівна, яка раніше обіймала посади у виконкомі та керувала департаментом документально-організаційного забезпечення. У 2021 році вона зробила ребрендинг та перейменувала підприємство у «Аптеки MLT», також впровадила такі нові послуги, як продаж одягу та доставлення ліків на дім, пише KibOrg News.
Доломан Наталя
Вона ж стала однією з перших, хто добровільно пішов на співпрацю з окупантами після захоплення Мелітополя у лютому 2022 року і була звільнена за це мером Мелітополя Іваном Федоровим з посади директорки КП «Аптеки MLT».
На початку літа російські пропагандисти з «РИА Новости. Крым» взяли інтерв’ю у Доломан, де вона зазначила, що Мелітополь забезпечений безрецептурними лікарськими препаратами практично на 100%, рецептурними – на 80%, а торгова націнка не змінилася і становить 15% від закупівельної вартості. Однак незалежні місцеві медіа писали, що Доломан, окрім того, що торгує українською гуманітарною допомогою, так ще й продає препарати російського виробництва, завезені з Криму, ціни на які в 3-4 рази вищі, ніж на українські аналоги.
Окрім того, за час своєї каденції на посаді директорки КП «Аптеки MLT» вона, завдяки окупантам, у травні привласнила приміщення аптек мережі «Копійка» та «Народна аптека».
З безвиході місцеві підприємці вимушені були возити дефіцитні ліки з окупованого Криму та продавати на місцевих ринках, але Доломан, у змові з поліціянтами-зрадниками, відбирала у продавців товар та перепродавала вже у своїх аптеках.
Паралельно з цим за наказом гауляйтера області Балицького Євгена Віталійовича від 17 червня 2022 року була створена «Державна бюджетна установа охорони здоров’я Запорізької області».
Для її потреб окупаційна адміністрація також «націоналізувала» приміщення магазину «АТБ», яке знаходиться за адресою вул. Ломоносова 222/1. Місцеві проукраїнські ЗМІ писали, що у приміщенні супермаркету розміщено головний склад медикаментів.
У липні директором державного унітарного підприємства «Аптечный опт», що розташовано за адресою м. Мелітополь вул. Гризодубової, 39, було призначено Карпушу Романа Миколайовича, який навчався у Запорізькому державному медичному університеті. А у липні та вересні «Аптечний опт» уклав договори з «Міжнародним Розрахунковим Банком» та російським «Промсвязьбанком».
Український Генштаб неодноразово повідомляв, що окупанти використовують інфраструктуру лікувальних та санаторно-курортних закладів на тимчасово окупованих територіях України для надання кваліфікованої медичної допомоги своїм пораненим військовослужбовцям. До лікування поранених окупантів росіяни залучають медичний персонал з Росії. Відповідно вся гуманітарна допомога, яку завозять росіяни з Ростова та Кубані, розподіляється по медичних закладах Мелітополя наступним чином:
Поки самопроголошений «виконувач обов’язків міністра з тарифів і цінового регулювання» Запорізької області Кочетов Андрій Володимирович заявляє, що ринок стає дедалі прозорішим і більш регульованим, справжня ситуація із забезпеченням населення ліками залишається вкрай тяжкою.
Використані у статті документи можна завантажити за посиланням.