Все починалося з Харкова: 100 років Українського радіо
Об 11 годині 16 листопада технік хриплим голосом промовив “Алло, алло, алло, всім, всім, всім. Говорить Харків, перша українська радіотелефонна станція…”.
Українське Радіо розпочало мовлення 1924 році у Харкові. А вже восени 1941 року, під час Другої світової війни, евакуювалося знов до Харкова, а потім ще далі. І незважаючи на те, що територія України була окупована, Українське Радіо продовжувало працювати.
16 листопада 1924 року у Харкові пролунав радіоконцерт у виконанні квартету імені Війома.
«Перша передача на радіо була музична — грав оркестр імені Війома. Це знаменитий майстер, який виготовляв музичні інструменти, і саме цьому оркестру, який відкривав радіо, видали ці самі інструменти, виготовлені цим майстром», — розповів Анатолій Табаченко, доглядач музею Українського радіо.
Для музикантів грати концерт у невеличкій кімнатці без глядачів було незвично. З іншого боку, їх виконання почули півтори тисячі людей. Про радіо тоді вже знали.
Трьома роками раніше у Харкові встановили перший гучномовець, через який транслювали симфонічний концерт із Берліна. А 1924 року вперше прозвучала програма, яка започаткувала роботу Українського Радіо.
«Основна цінність Українського радіо — яка б не була влада, але Українське радіо завжди було є і буде українським», — каже Анатолій Табаченко.
У приміщенні нинішньої Харківської обласної філармонії (а колись Харківської опери) виділили дві кімнати: одну для так званої дикторської, де стояв мікрофон, хоча дикторів ніяких не було, а другу — апаратну, де перебували техніки. З цього будинку вперше і вийшла передача Українського радіо. Передавач розміщувався на вежі Успенського собору.
Про цензорів
У 70-х роках діяли цензори — так звані “редактори з охорони державних таємниць у ЗМІ”, була така служба Головліт, всі передачі треба було цензувати.
“ У нього такий талмуд на столі, 400 сторінок, назви певних підприєств, назв, оргазіацій. Наприклад, не можна було вказувати, скільки хлопчиків народилося за певний період, щоби “супостат” не міг вирахувати.., або врожайність яка була стратегічних культур”.
Була і політична цензура — але на загальнодержавному рівні.
Перші радіоп’єси
«Саме на Українському радіо вперше вийшла радіоп’єса — перша ніж за Орвелла. У ній була алегорія тварин — там вони кажуть “правителів треба посадити в тюрму”. — це 33 рік, Голодомор, уявляєте собі», — каже доглядач музею. До речі, Орвелл написав «Колгосп тварин» на 10 років пізніше.
Історія радіоп’єси унікальна. У 30 роках це був найпопулярніший жанр в усьому світі. 1933 рік — Українське радіо навіть проводит конкурс на найкращий твір. Призи — 3000 карбованців перший приз, два других по півтори, два третіх по тисячі.
У 1930-х роках найвідомішим автором радіодрами був Олег Димінський. Саме він написав Uber alles, «Розгублену людину», «Давайте поговоримо», «Мамеда», які дуже часто транслювали у праймтайм. Дослідники зауважують, що Димінський звертався до сатири й це стало для нього фатальним. Він був звільнений «без права працювати в українській радіосистемі» та звинувачений у шкідництві. Подальші біографічні відомості втрачено. А радіоп’єсу називають хуторянською, націоналістичною і закривають.
Робота під час війни
Радіо працювало безперервно навіть під час Другої світової війни. Незважаючи на окупацію територій, Українське радіо ні на мить не зникало. В етері працювало одразу 4 українських радіостанції. Одна була евакуйована в Саратов, називалась радіостанціією імю Т.Г. Шевченка. За її прослуховування німецькі окупанти погрожували смертною карою через повішення.
«Радіо «Радянська Україна» і «Партизанка» транслювалися через мосвку на коротких хвилях, сигнал досягав Канади і Північної Америки, де жила діаспора. А у 1943 році зявляється похідна радіостанція, яка розміщувалася в вагонах потяга і рухалася за фронтом — радіостанція «Дніпро», і там 1-2 травня 1943 року вперше пролунали легендарні позивні “Реве та стогне Дніпр широкий”.
Тривалий час ця композиція виконувалась на акустичній бандурі — у виконанні Андрія Бобиря (1946—1963 — художній керівник Ансамблю бандуристів Українського радіо), який сам був льотчиком-винищувачем, і бандуру возив з собою в літаку.
Радіо не працювало кілька годин під час пожежі 1996 року у Києві. Тоді згоріла центральна аппаратна на Хрещатику, 26.
Нині Українське Радіо — найбільша FM-мережа та найпопулярніше розмовне радіо України, флагманський канал Національної суспільної телерадіокомпанії України. У Києві мовить на частоті 105 FM. Слухати Українське Радіо у всіх регіонах України можна через АМ та FM-частоти.
Українське Радіо мовить в середньохвильовому діапазоні на території всієї країни. У населених пунктах, де немає FM-частоти, або в разі збоїв у її роботі, перемикайте приймачі в АМ-діапазон (чи СХ на старих приймачах) на частотах 1278 кГц, 873 кГц, 1404 кГц та 657 кГц.
Й донині Українське радіо є дзеркалом суспільства, носієм української мови, пісні, духу.